Jak zabráním exekutorovi vzít darovanému dar

Od: Datum: 19.12.13 12:52 odpovědí: 10 změna: 20.12.13 12:54

Dobrý den,

moje maminka je v exekuci a chtěla bych jí koupit televizi k vánocům,jenže se obávám že příjde exekutor a veme si jí :(

Nevíte někdo jak tomu předejít? Slyšela jsem že prý stačí napsat na papír jako že prohlášení že jsem to kupovala já a jít k notáři,co myslíte? Není to kravina :) To by takhle dělal každý ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: k2
Datum: 19.12.13 13:05

Ve chvili darovani se dar stava vylucnim majetkem obdarovaneho (dluznika), tudiz ji exekutor zabavit muze, i kdyz budete mit papiru treba 10.

Nemuze zabavit pouze majetek cizich osob (tedy ji televizi pouze pujcite/pronajmete).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.13 13:05
avatar

Pokud TV darujete, stane se majetkem obdarovaného a tedy může být předmětem exekuce.

Řešení je naopak TV mamince nedávat ale třeba zapůjčit (včetně dokladů, ze kterých by bylo zřejmé, že TV nepatří mamince (třeba záruční list na jméno, výpis z účtu o platbě atd.?))

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.12.13 13:06

No prave. Dokonce i kdybyste si na to dala stitek, ze je to Vami zapujceno, tak to skonci v exekuci. Nebo i jen, ze ste si to tam odlozila nez si udelate v byte misto.

doplněno 19.12.13 15:54:

priklad - tzv. "zapujceni" :

"Žiji ve společné domácnosti s družkou, jíž hrozí v nejbližších dnech vykonání exekuce. Před časem jsem proto sepsal s jejím otcem a její sestrou (které jsme uvedli jako majitele zabavitelných věcí) smlouvu o zapůjčení televize, ledničky a jiných věcí mé osobě.

Pokud exekutorovi předložíme smlouvu, že všechny cenné věci nepatří partnerce, ale jsou mně zapůjčeny od jejího otce, bude muset exekutor od soupisu a odvezení věcí odstoupit? Je smlouva o zapůjčení věcí platná, i když není notářsky ověřená, ale obsahuje pouze podpisy účastníků? Pavel Š., Praha

Smlouva platná je, ale patrně nezabrání tomu, aby tyto věci exekutor nesepsal do soupisu věcí, protože patří povinné. V takovém případě bude patrně nutno podat do 30 dnů ode dne, kdy se o soupisu věcí dozvíte, návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu.

O vašem návrhu musí exekutor do 15 dnů od jeho doručení rozhodnout. Návrh můžete podložit doklady o nabytí věci, zprávami či vyjádřeními fyzických a právnických osob či dalšími listinami. Podle zákona exekutor vždy vyškrtne věc ze soupisu, pokud během provádění exekuce vyjde najevo, že tato věc povinnému nepatří či patřit nemůže anebo souhlasí-li s tím oprávněný.

Jestliže návrhu byť jen zčásti nevyhoví, můžete do 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora podat žalobu na vyloučení věci podle § 267 občanského soudního řádu u příslušného soudu. Stalo se, že exekutor zabavil na úhradu dluhu i nákladní automobil, který měl dotyčný na leasing, a majitelem byla tedy leasingová společnost, a byť exekutorovi byla předložena smlouva, přesto vozidlo zabavil."

zdroj : http://www.halonoviny.cz/articles/view/229843



Smlouva o zapůjčení je platná

Žiji ve společné domácnosti s družkou, jíž hrozí v nejbližších dnech vykonání exekuce. Před časem jsem proto sepsal s jejím otcem a její sestrou (které jsme uvedli jako majitele zabavitelných věcí) smlouvu o zapůjčení televize, ledničky a jiných věcí mé osobě.

Pokud exekutorovi předložíme smlouvu, že všechny cenné věci nepatří partnerce, ale jsou mně zapůjčeny od jejího otce, bude muset exekutor od soupisu a odvezení věcí odstoupit? Je smlouva o zapůjčení věcí platná, i když není notářsky ověřená, ale obsahuje pouze podpisy účastníků? Pavel Š., Praha

Smlouva platná je, ale patrně nezabrání tomu, aby tyto věci exekutor nesepsal do soupisu věcí, protože patří povinné. V takovém případě bude patrně nutno podat do 30 dnů ode dne, kdy se o soupisu věcí dozvíte, návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu.

O vašem návrhu musí exekutor do 15 dnů od jeho doručení rozhodnout. Návrh můžete podložit doklady o nabytí věci, zprávami či vyjádřeními fyzických a právnických osob či dalšími listinami. Podle zákona exekutor vždy vyškrtne věc ze soupisu, pokud během provádění exekuce vyjde najevo, že tato věc povinnému nepatří či patřit nemůže anebo souhlasí-li s tím oprávněný.

Jestliže návrhu byť jen zčásti nevyhoví, můžete do 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora podat žalobu na vyloučení věci podle § 267 občanského soudního řádu u příslušného soudu. Stalo se, že exekutor zabavil na úhradu dluhu i nákladní automobil, který měl dotyčný na leasing, a majitelem byla tedy leasingová společnost, a byť exekutorovi byla předložena smlouva, přesto vozidlo zabavil.


Ohodnoceno: 2x
 
Od: gksv
Datum: 19.12.13 13:19

Pro klid duše bych jí tam zatím dal nějakou starou odřenou TV z bazaru. Účel to splní, exetor nad tím ohrne nos a možná se na to vykašle a novou TV můžete mamince koupit kdykoliv poté co se vše vyřeší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 19.12.13 13:39

Ano kravina, když jí to darujete, je to již její! Zapůjčte jí ho a je to furt vaše! Písemné prohlášení.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lujs®
Datum: 19.12.13 16:08
avatar

Možná by stačilo když bude doklad o koupi TV na vaše jméno a tento doklad bude mít vaše matka u sebe. U mně to stačilo. Záležet ale bude na exekutorovi.

doplněno 19.12.13 22:45:

Jak už sem psal, ,,u mně to stačilo" a televizi a komp, oboje na splátky a na matčino jméno exekutor nezabavil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mike32*
Datum: 19.12.13 21:14

Exekutoři buhužel zabavují i věci, které nejsou majetkem dlužníka, ale nachází se v bydlišti dlužníka at už přechodném, trvalém či dočasném ... je pak na pravém majiteli zabavených věcí aby podal odpor a dokázal, že jsou zabavené věci skutečně jeho majetkem nikoliv dlužníka ... nicméně i když prokáže vlastnictví a s úspěchem podá odpor musí si na své náklady pro zabavený majetek jet třeba přes celou republiku ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 19.12.13 22:12

No když odveze, většinou bere cenné věci a jinak polepí. Exekuci lze odložit, zastavit, odvolat se. Exekuce je též vyvěšena .na úřední desce obce, webu.
Pochopitélně je třeba nechat zapsat do soupisu, že byla předložena ... pak nechat vyšktnout ze soupisu, vlastník. Za další se podá vylučovací žaloba. Postup upravuje ex. řád + OSŘ. Exekutor z druhé strany republiky se již nekoná.

doplněno 19.12.13 22:45:

mike32: platí, kdo se nechá zbít..., když se neozvou, tak co. Zákon jim tu možnost dává, nevyužijí .., mohou si stěžovat na postup.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mike32*
Datum: 19.12.13 22:34

Já bych si tím nebyl tak jistý ... co exekutor to unikát a každý má své vlastní "postupy" ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mike32*
Datum: 20.12.13 12:54

buss : taky pravda ... neznalost zákona neomlouvá ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.