Zamestavatel mi nechce vyplatit nemocenskou

Od: Datum: 19.12.13 12:23 odpovědí: 7 změna: 19.12.13 22:31
Dobry den, prosim Vas muzete mi nejakym zpusobem poradit? Mam problem s nemocenskou:( Byla jsem zamestnana od 2.5.2013 do 14.11.2013 tedy tohle mam v zapoctovem listu a od 11.11.2013 jsem byla hospitalizovana v nemocnici do 18.11.2013 a nemocenska mi bezela do 16.12.2013, ale volala jsem do sveho zamestnani na mzdový a tam mi pani rekla ze nemam nárok na zadnou nemocenskou protoze to plati pouze pro zamestnane... Jenze v dobe kdy mi doslo okamzite zruseni pracovniho pomeru jsem byla hospitalizovana, dopis byl odeslan od zamestnavatele 13.11.2013 a bylo psane ze mi zruseni nabyva dnem doruceni coz bylo 14.11.2013 a ja od 11.11.2013 byla hospitalizovana, tak nevim co ted:( Na Uradu prace me nechteji prijmout, ze musim zavolat na inspektorat prace, jenze tam dnes nikdo neni a mam si zavolat v pondeli... Muzete mi nekdo poradit prosim? Dekuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.13 13:05
avatar

Mzdová účetní má pravdu. Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele náleží pouze za naplánované pracovní směny (za první tři nenáleží nic). po skončení zaměstnání už nikdo nemá žádné pracovní směny naplánovány.

Takže napřed budete muset dořešit ukončení pracovního poměru, teprve potom můžete řešit případnou náhradu mzdy od zaměstnavatele.

---

Z jakého důvodu zaměstnavatel pracovní poměr zrušil (nechcete-li důvod zveřejnit, můžete se zaregistrovat a napsat mi jej do vnitřní pošty)?

Já bych doporučila platnost okamžitého zrušení pracovního poměru napadnout písemně (co nejdříve doručit zaměstnavateli) a nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, napadnout okamžité zrušení i soudní cestou.

V takovém případě byste byla dále zaměstnankyní až do vyřešení sporu soudem.

---

Úřad práce eviduje pouze uchazeče o zaměstnání. Pokud by okamžité zrušení bylo neplatné, byla byste nadále zaměstnána a ÚP by Vás nemohl zaevidovat.

---

Ještě k okamžitému zrušení: Uchazeč, s nímž zaměstnavatel v uplynulých 6 měsících okamžitě zrušil pracovní poměr, nemá nároik na podporu.

Dalším důsledkem může být obtížnější hledání nového zaměstnání, protože zaměstnavatelé dávají přednost zaměstnancům, s nimiž v dřívějších zaměstnáních nebyly problémy.

Proto bych doporučila okamžité zrušení napadnout a řešit soudně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.13 15:19
avatar
Ted si nejsem jistý, zda může zamestnavatel zrušit PP i v době nemoci...?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.13 16:52
avatar

Nemůže. V době nemoci by musel dát výpověď podle § 52 písm. g).

(Nejen) proto tazatelce radím okamžité zrušení napadnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monika92
Datum: 19.12.13 18:23
Dekuji za odpoved, no ono to bylo z duvodu absence jelikoz jsem na to nemela nervy a zamestnavatel mi nevyhovel ve vypovedi, neustale mi sliboval ze jak najde za me nahradu tak ze me pusti a porad nic, nemohla jsem absolutne unest ten naklad a obtezovani ze strany svych nadrizenych, ale k tomu se jiz vracet nechci, nemam prokazatelny duvod... Ale zpet k okamzitemu zruseni PP presne zneni bylo takove: V dusledku poruseni povinnosti vyplyvajicich z pravnich predpisu vztahujicich se k zamestnancem vykonavane praci zvlast hrubym zpusobem, rusime s Vami pracovni pomer podle §55 ods. 1. pism. b) zakoniku prace.
Poruseni pracovni kazne spatrujeme v tom, ze od 31.10.2013 nedochazi bez omluvy do zamestnani. Na nasi vyzvu ze dne 4.11.2013 jste nereagovala a svou nepritomnost do dnesniho dne tj. 13.11.2013 jste nevyscerlila.
Vas pracovni pomer koncii dnem doruceni tohoto pravniho ukonu. Tenhle dopis mi dosel 14.11.2013 a od 11.11 jsem byla hospitalizovana v nemocnici a postu za me prevzal otec. Prave nevim zda to plati ci ne, protoze v zapoctovem liste mam napsane zamestnana od 2.5.2013 do 14.11.2013 tak opravdu nevim..
Datum: 19.12.13 20:47
avatar
No kdybyste to napsala hned, bylo by to mnohem jednodušší. Co tedy chcete, práci?... nebo jen peníze? Kdyby Vám doktor napsal nemocenskou od 31.10. byla by jste ještě v cajku...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: monika92
Datum: 19.12.13 21:26
To ano jenze to napsal od 11.11, tak prave nevim zda nemocenska bezi nebo ne kdyz pp byl ukoncen ke dni 14.11 a ja od 11.11 byla hospitalizovana? Ano, kdyby mi doktor napsal neschopenku od 31 bylo by to snadnejsi...
Datum: 19.12.13 22:31
avatar
Nemocenská běží jenže ji dostanete zaplacenou od 22 dne od socialky. Zaměstnavatel vám nic nezaplatí, kdyz jste měla neomluvené absence a nijak jste nekomunikovala. To se normálně dělá. On ani nemohl vědět, že marodíte, proto vám nechal tu lhůtu...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.