Oznámení o vyúčtování důchodu

Od: Datum: 17.12.13 21:32 odpovědí: 7 změna: 19.12.13 20:07
avatar

Dobrý večer. Dnes jsem dostala oznámení o vyúčtování důchodu, kterému vůbec nerozumím. Důchod pobírám od roku 2008. Je velice nízký, protože jsem žila a pracovala pětadvacet let let v cizině. Tam mi vznikl nárok na důchod letos, v září a zatím jsme v jednání. Je to děsné, protože musím všechno řešit poštou. Ale to není problém. Mne zajímá, proč jsem dnes dostala oznámení od naší ČSSZ, že mi vyúčtovávají období od roku 2008, do roku 2013. Vůbec tomu nerozumím. Nikdo z mého okolí se s tím nesetkal. Nevíte, co by to mohlo být?

doplněno 18.12.13 08:32:

Asi jsem se vyjádřila dost nesrozumitelně, tak zde raději napíši obsah dopisu.

Vyúčtování Vašeho důchodu (po příp. srážce již dříve poukázaných záloh) za období od 27.5.2008 do 7.1. 2014 (tj. do dne, který předchází výplatnímu termínu) v částce ... Kč. Vám poukazujeme na osobní účet.

Bude-li z technických důvodů nezbytné provést vyúčtování na další období, budete o něm informována ve zprávě pro příjemce na poštovní poukázce, nebo na výpisu z Vašeho osobního účtu.

Nerozumím z čeho vypočítali tu sumu, kterou mi posílají. Důchod mi byl přiznán asi normálně a tak nerozumím, proč píší o pokázaných zálohách. A nikdo z mého okolí, který už důchod pobírá, žádné dodatečné vyúčtování nikdy nedostal.

Je zde někdo, kdo by mi to mohla nějak logicky vysvětlit? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 18.12.13 08:37
avatar

Dobrý den, já to také nevím, ale obecně - pokud se ten papír jmenuje Vyúčtování, tak tam bude zřejmě přehled vyplacených důchodů a možná něco, jako přeplatek nebo nedoplatek.

Možná Vám něco doplatí, možná budou chtít peníze zpět nebo je to jen informace. Hlavně si to dobře přečtěte, jestli tam je nějaká suma, jestli tam nejsou vysvětlivky nebo poučení a případně nějaký termín pro odpověď nebo odvolání. Jinak, kontaktujte referenta, který tam je podepsán a po něm chtějte jasné vysvětlení problému. Zdravím!

doplněno 18.12.13 08:45:

Tak, teď čtu ten dopis. O těch zálohách tam píší, jako o případných. Takže nemusely u Vás být. Zdá se, že Vám peníze posílají (asi na účet), protože mohla být chyba ve výpočtu dosavadního důchodu, tak to doplácejí. A důchod zřejmě pobíráte od roku 2008. Ta technická chyba bude ten jejich omyl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 09:48
Buď Vám do dneška posílali jen zálohovou platbu na důchod a konečně vypočítali skutečnou výši Vašeho důchodu. Nebo někde udělali chybu a tu dorovnávají. Každopádně by součástí dopisu měla být částka, kterou budete od teď dostávat. Berte to jako Ježíška...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 10:01
avatar

Suzymon, nejjednodušší bude zavolat nebo zajít rovnou na důchodové oddělení OSSZ v místě Vašeho bydliště. Referentky se již určitě s takovými dotazy setkaly, a jestli ne, mohou se zeptat na oddělení ČSSZ, kde se tyto záležitosti vyřizují a tyto dokumenty vydávají. Vysvětlí Vám všechno bez zbytečných dohadů.

Kontakt si najdete zde:

http://www.cssz.cz/cz/kontakty

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 18.12.13 15:09

Může se to stát tím, že Vám přiznají důchod, ale než se to vyřídí a spočítá tak dostáváte zálohu, nebo taky nic, a teprve potom zpětně Vám rozdíl vyplatí(nebo chtějí zpět).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 20:57
avatar

Tak děkuji. Právě že se jedná o dost vysokou částku, kterou mi oni posílají zpětně za těch skoro šest let. No, napíši to teda rovnou, jedná se o třicet osm tisíc. Já už jsem trochu informovala a zřejmě došlo k chybě při výpočtu odpracovaných let, protože se slučují i s lety, které jsem odpracovala ve Francii. A jelikož od tohoto roku mám už konečně nárok na francouzský důchod, tak to byli nuceni znova propočítat. Ono se jedná o částku kolem pěti set korun, ale za těch šest let se to nahromadilo. Ale stejně dost překvapená, protože jsem to vůbec netušila a nic bych samozřejmě neurgovala. Tak ještě jednou děkuji všem. S.

Datum: 18.12.13 21:07
avatar

Tak aspoň máte štědré Vánoce *placni* *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.13 20:07
avatar

Inzinýrko, sice to přijde po Vánocích, ale je to opravdu velice milý a nečekaný dárek. A ještě ke všemu od státní instituce. :),

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.