Invalidni duchod a davky NP

Od: Datum: 16.12.13 18:17 odpovědí: 4 změna: 17.12.13 13:09

Zdravim,chtela bych vedet,jestli kdyz jsem na neschopence a pobiram nemocenske davky a chci si nyni zazadat o invalidni duchod,jestli budu mit narok na tyto davky nez se vec(ID)vyresi a prijde mi rozhodnuti.Prosim o co nejrychlejsi odpovedi,dekuji moc.Nemuzu si dovolit zustat uplne bez prostredku a podpurci doba na vyplatu nemocenske mi konci v breznu,kdy mam planovanou dalsi operaci a musela bych pripadne zadat o prodlouzeni neschopenky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.13 18:43
avatar

Napsala bych do vnitřní pošty "bruno2" jsem přesvědčena, že vám poradí. Sama bych řekla, že budete muset prodloužit neschopenku a žádat o ID a pak vám buď některý stupeň přiznají nebo nepřiznají, pokud přiznají a nepletu se, vyplácí se odedne podání žádosti.

doplněno 16.12.13 19:56:

http://portal.gov.cz/portal/o…tuace/191/192/4529.html#obsah

doplněno 16.12.13 20:01:

Pokud existuje předpoklad, že budete v pracovní neschopnosti dlouhodobě, je dobré podat žádost o přiznání invalidního důchodu před vypršením roční neschopnosti. Tím by na sebe mělo navazovat pobírání dávek nemocenského pojištění a důchodu a vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy byste bez příjmu čekali na přiznání důchodu. Žádost lze podat dle § 82, odst. 4, zákona č. 582/1991 Sb., až 4 měsíce přede dnem, od kterého chcete dávku důchodového pojištění přiznat. (zdroj. http://www.parkinson-help.cz/e107/page.php?79)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 19:18
Vzhledem k tomu, že v pracovní neschopnosti můžete být maximálně rok a vyřízení invalidního důchodu trvá nějakou dobu zajděte se zeptat na příslušnou OSSZ. Nevím, zda žádost můžete podat dopředu, ale určitě můžete zažádat o vyplacení zálohových plateb do úplného vyřízení.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: asdf*
Datum: 16.12.13 21:41

Pokud vám končí roční podpůrčí doba v březnu (z dotazu to není jasné) tak je nejvyšší čas zažádat o ID. Přesný počet zbývajících dnů vám spočítá váš obvodní lékař, protože každé přerušení se odečítá.

Při podávání žádosti budete potřebovat určité doklady (to zjistíte na stránkách MPSV ať tam nechodíte zbytečně - rodný list, oddací list, doby zaměstnavatelů atd.) a podklady od lékařů. a asi dostanete i dotazník pro svého lékaře.

ID vám bude vypočítán podle % postižení a může se Vám ale stát, že vám bude přiznán 1/3 nebo 2/3 důchod jak se o to postaral pan ministr Drábek, který svými směrnicemi uzdravil skoro všechny plné invalidy.

P.S. Nejdřív si zjitěte, jestli se náhodou po novém roce nemění podmínky pro přiznání ID k lepšímu(ale to vám asi těžko někdo sdělí). V tom případě bych počkal s žádostí po novém roce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.13 13:09
avatar

O ID si můžete zažádat kdykoliv, je jedno jestli pobíráte nemocenskou či nikoliv. Nemocenská je max 380dní, ale dá se několikrát prodloužit vždy o tři měsíce, takže pokud jdete na další plánovanou operaci, nevidím v tom problém. Co se týká důchodu, ten vám přiznají, pokud máte nějaké trvalé následky. Zažádat si můžete na OSSZ sama, bez doporučení lékaře, dostanete několik papírů, co vše budou potřebovat, taky životopis - kde všude jste pracovala, od kdy dokdy a pokud bude v praze chybět od nějakého zaměstnavatele doklad o době pojištění, budete mít toho vyřizování víc. Pak už budete jen čekat, než si vás předvolají ke komisi pro výsledek. Pokud vám to uznají, tak důchod dostanete od data, kdy jste si požádala, tedy zpětně. Než to v praze přepočítají, pošlou zálohu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.