Pracovní agentura se mnou zametá !

Od: Datum: 15.12.13 10:52 odpovědí: 6 změna: 15.12.13 16:13

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Byla jsem nezaměstnaná a konečně jsem už našla práci pod pracovní agenturou.Nechtějí mi platit přplatky za noční,víkendy státní svátky a práci přes čas. Pracuji v pekárně a mám ve smlouvě 7,5h. denně,ale pracovní agentura mne zaměstnává 12h.denně, protože mají hodně zakázek v pekárně a nemají lidi. Za stejnou práci a kratší hodiny než mám já,kmenový zaměstnanec bere okolo 20tis.Kč. výplatu +stravenky, já pod pracovní agenturou beru minimální mzdu 8tis.Kč.a bez stravenek. Firma za mne zaplatí pracovní agentuře mzdu slušnou a koordinátorka si bere velkou provizi ze mne a výplatu mi dává na ruku bez výplatní pásky. Na otázku proč nemám výplatní pásku mi odpověděla, že ekologicky chrání přírodu a zbytečné kácení stromů, tak proto nedávají papírové výplatní pásky a údaje jsou jen slovní, nikoliv písemné a peníze na ruku.Jinak dělám každý den 12 h.směny bez nároku na odpočinek, to u agentury neexistuje.Pracovala jsem v minulosti v Holandsku jako student a za brigádu, jsem měla tenkrát solidní příjem za pár hodin denně,víkendy volné a jednalo se semnou slušně a na úrovni. Tady mne agentura vykořisťuje za minimální mzdu pracovat od nevidím do nevidím.Věřím, že naše nová vláda s otrokářstvím něco udělá, a zruší zlodějské pracovní agentury, které jen využívají toho, že je v dnešní době velká míra nezaměstnanosti. V západních zemích se takto s lidma bezohledně nejedná, a ani by si to tam nikdo nedovolil a přitom jsme v civilizované EU.a jsou velké nerovnosti. Děkuji za pochopení.

Růžena


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.13 12:02

Na co se ptáte? V čem chcete poradit?

Postup pracovní agentury je protiprávní. Můžete podat podnět Inspektorátu práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 12:28
avatar

Dobrý den. Pokud s Vámi agentura zametá, pak se nedejte. Braňte se, protože porušuje Zákoník práce. Co se týče např. výplatní pásky, pak viz. § 142 ZP který říká:

(4) Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

doplněno 15.12.13 12:36:

Dejte podnět ke kontrole inspektorátu práce: http://www.suip.cz/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.13 13:09

Dobrý den,

zákadní sazba minimální mzdy je 8500Kč/měsíc, nebo 50,60Kč/hodina hrubého - tedy asi 7600(+/-) čistého. Za práci přesčas, práci v noci , ve svátek, v sobotu a v neděli Vám náleží příplatky dle ZP. Zaměstnavatel je povinnen vydávat pravidelně doklad o zůčtované mzdě. Řešením je jak píše kapka oznámit tyto skutečnosti Inspektorátu práce i Finančnímu úřadu. Jestliže Vám opravdu zaměstnavatel (agentura) nevyplácí příplatky, na které je ze zákona nárok, pak Vám dluží část mzdy a Vy z tohoto důvodu můžete okamžitě zrušit (písemně) prac. poměr dle par.56, odst. 1b. Při tomto způsobu ukončení PP máte nárok na odstupné dle par. 67 odst.1 ZP. Dlužnou mzdu jsou Vám zároveň povinni vyplatit tři roky zpětně. Nenechte si líbit takovéto chování. Mohu se zeptat, o jakou agenturu jde? Zkuste napsat do vnitřní pošty, jestli se Vám chce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 14:26
avatar
Problém těchto agentur je, ze to stát vůbec dovolí. Agentury si účtují okolo 250 kc hod, tolik by firmu normální zaměstnanec nestál. Ve vašem případě je to ještě horší, jelikož nemáte žádný "oficiální" příjem, kdovi kolik oficiálně vydelavate. Od toho se odvíjí podpora nebo důchod. Neváhejte a zajděte si na inspektorat práce, podnět můžete podat osobně i anonymně, tedy bez toho, ze se pod to podepíšete, kvůli strachu o zaměstnání. Ono pokud lidi budou brát nabídky práce přes agentury, tak ty se vždy uživí. Kdyby je obcházely, firmy by museli nabírat přímo... Jenže dnes je každý rád alespoň za tohle.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: moto®
Datum: 15.12.13 14:54
avatar

a což jit za majitelem pekárny nebo někým z vedení firmy a domluvit se přímo s ními?

Pokud jste se již osvědčila, nevidím rozumný důvod, proč by se firma s vámi nemohla rozumně domluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 15.12.13 16:13

Agentury mají tohle většinou pošéfované a firma, u které pracují agenturní zaměstnanci, nesmí po určitou dobu tyto lidi zaměstnat jako své zaměstnance.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.