Jsem přehnaně kritická?

Od: Datum: 13.12.13 19:01 odpovědí: 11 změna: 14.12.13 11:50

Dobrý den,

to, že jsem docela pesimista a na hodně věcí přehnaně pečlivá o sobě vím a snažím se na to dávat pozor, ale co mi opravdu hrozně vadí je špatný pravopis, špatná formulace vět a všechno, co se kolem těchto věcí točí. Chápu, že je mnoho lidí, kteří za to nemůžou, ale pokud se snaží, tak jsem klidná.

Existuje ale skupina lidí, kteří jsou na tom bídně a ještě to pokládají za nepodstatné. Jedním z těchto lidí je moje nejlepší kamarádka - ona ten pravopis celkem umí, ale mimo testy ji to nezajímá. Píše s chybami, bez interpunkce a zmateně, přičemž jí je to jedno. Já ji (podotýkám, že co nejvíc citlivě mohu!) upozorňuji na její chyby. Ne vždycky. Když píše na facebooku, tak ji nechám být, ale na i/y v zápisech do sešitů, špatně vyskloňovaná slova nebo použití výrazu s jiným významem než zamýšlela poukážu. Ano, jsme jen lidé, já taky nepíšu nebo nemluvím vždycky úplně správně, ale snažím se. Ona to ale nedokáže přijmout a začne se hádat, křičet a nakonec se pohádáme, protože nedokáže vzít fakt, že to jedno není.

Už se to všechno dostalo do takového bodu, kdy se naštvala a přestala se mnou mluvit, protože jsem trochu zaryla kvůli tomu, že někdo nalepil ke skříňkám papír, který je napsán formálně, ale kazí si to slovy "oblíct" a "furt". Kazilo to celkový dojem a já nebyla schopna se zdržet komentáře, měla jsem nutkání jim to přepsat.

Jsem na to zvyklá odmala - mamka je učitelka a takto mě opravuje doteď, za což jsem jí vděčná, protože se občas až stydím, co je hodně lidí schopno vyprodukovat.

Myslíte, že je vážně chyba u mě a měla bych zatnout zuby a nechat je, ať si mluví tak hrozně, jak chtěji?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.13 19:06

Já myslím, že by bylo dobré poskytnout svému okolí trochu více tolerance. Jak sama vidíte, svou pedantičností jste nepříjemná. Smiřte se s tím, že kamarádka píše jak se jí hodí... Mohlo by se stát, že zůstanete bez přátel!

Ohodnoceno: 2x

Od: pt®
Datum: 13.12.13 19:19

Mně se zase nezdá Vaše věta: "Ona to ale nedokáže..." - pt

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.12.13 19:19

Zdravím. Někdo vůbec nepřipouští, že by se mohl zamyslet nad gramatikou a mysí pouze na obsah textu. Někdo je zase dis...něco a svoje chyby ni nevidí. Chápu, že vás to trápí, ale ostatní kolem vás trápí zase vaše chyby a toeruji vás. Přenste nad věc...

doplněno 13.12.13 19:21:

Přeneste se nad věc...oprava...

Datum: 13.12.13 20:12

Dobrý den, také mi to vadí, i když ne vždy vše napíšu absolutně správně. A také jsem se setkal s absolutním nepochopením u lidí, kterým jsem ukázal jejich pravopisné chyby. A to i u lidí, kteří mě častovali urážkami, jako že jsem blbec a pak byli schopní napsat do provozní knihy oprava trupky, dotyčný to psal více než 10 x, takže to nebyl překlep, ale jeho debilita, no a neudělal jsem s tím nic. A kdybych vám měl napsat co mi všechno vadí, bylo by to na dvě stránky. Snažte se to překousnout a když tak nám to napište sem, my si to rádi přečteme...ps.: byl jsem u kolegy kaktusáře a on mi ukázal na lístečku tiskace napsáno Rbucyje anštejny, což mělo být Rebucia einsteinii, a když mi řekl, že to napsal snad člověk, který vyučuje na Karlově univerzitě, ani jsem nemohl dopít kávu...ale to je jen taková odbočka...

Datum: 13.12.13 21:10

Dobrý večer,

rozumím Vám,miluji český jazyk a mám husí kůži pokaždé,když slyším,nebo čtu jak ho někdo przní(a to nejsem z učitelské rodiny).Moje rada zní,nechte ostatní mluvit,je to jejich prezentace,vizitka jejich osoby.Znám to dobře,ale snažím se lidi nepoučovat,neopravovat. Ikdyž někdy je to vážně velké sebezapření.

Datum: 13.12.13 21:16

"marečku", "marečku" a co mezery? - pt

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.12.13 21:38

Já vím,ale vážně netuším čím to je,asi chyba v metrixu...*nevi*

To nic nemění na obsahu mé odpovědi,děkuji za pochopení.

Datum: 13.12.13 21:47

pt. jaký mají smysl vaše odpovědi / příspěvky na daný dotaz?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.12.13 11:50

"ukulele", jaký to má význam? No, pokud něco kritizuji, tak to nemám dělat. Nebo snad nevidíte ty chybičky? - pt

Datum: 14.12.13 06:04

lidé vašeho druhu bývají nesnesitelní. Myslíte si, že je tím věčným buzerováním spasíte před peklem nebo proč to vlastně děláte?

Datum: 14.12.13 06:48

To není buzerování, někdy se to děje lidem, které máme rádi, ale oni píší pravopisné hrubky a ostatní se jim smějí. A my, kteří je na to upozorníme, to v podstatě myslíme dobře, ale zpětné reakce nejsou pokorné, ale spíš přihlouple agresivní.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.