Vyplácení nemocenské jak to je?

Od: Datum: 07.01.14 19:13 odpovědí: 11 změna: 08.01.14 19:42

Dobrý večer,moje známá 10let nepracuje s manželem žijí z jeho výplaty on pracuje v cizině,tak jim to stačí ona na si platí jen VZP 1080,- nevím přesně kolik prostě to základní.Teď má,ale zdravotní problémy její muž také neví ja to bude mít dál s prací..teď jí poslali na vyšetření do nemocnice,kdyby marodila bude jí někdo vyplácet nějaké peníze /nemocenskou/?Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.14 19:25
avatar

Aby vznikl někomu nárok na nemocenské dávky (nemocenskou, ošetřovné, peněžitou pomoc v mateřství nebo vyrovnávací příspěvek v těh. a mateřství), musel by být nemocensky pojištěn, to znamená musel by platit sociální pojištění, které se platí procentem z hrubé mzdy. Není-li mzda, neodvádí se pojistné, člověk tedy není nemocensky (ani důchodově) pojištěn a na dávky nemá nárok.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 07.01.14 19:26

Ne když si nemocenskou žádnou neplatila .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kami95
Datum: 07.01.14 19:48

Nemocenskou jí nebude platit nikdo, když nemá zaměstnavatele..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 20:03

kami95 : na to nepotřebuje zaměstnavatele . Kdokoli má možnost si zjednat nemocenské pojištění bez ohledu na to jestli je nebo není zaměstnaná .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 20:56
avatar

Snad jenom komerční, v České nebo jiné pojišťovně. U státu ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 07.01.14 20:04

Kami - vy dnes teda perlíte, další konina z vás vypadla. Můžete mi vysvětlit, že já nemám zaměstnavalele také a přitom beru nemocenskou? Jak to podle vás je? A nebo mě to radši nevysvětlujte, pište jen co víte, protože vaše příspěvky matou tázající.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 20:07
avatar

To není jen dneska, Kami tu píše nesmysly často. A jen mate tazatele.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ddasa*
Datum: 08.01.14 11:55

Tak myslíte,že ňákou korunu jí dají?A kdo?Asi by si měla začít platit sociální,aby dostala ňáký duchod nebo jak tady píší raděj něajké to pojitění?Poradíte já ji to pak vše vytisknu a předám nemá PC.Trochu jsem četla na netu,ale nejsem z toho vubec moudrá nechci ji poradit blbost,aby něco nepropásla léta běži je jí 52let-děkuji za každou radu

Datum: 08.01.14 12:33

pokud tím někým, kdo by jí měl dát "ňákou korunu" myslíte stát, tak to tak není. stát jí nedá nic, protože pokud nepracuje (tzn. není ani zaměstnanec, ani podnikatel), tak jednak není ani nemocensky pojištěná, ani jí v důsledku nemoci neuchází žádný příjem, tedy stát nemá důvod ho nahrazovat.

řešením je, pokud si sama platí komerční nemocenské pojištění, u některé z pojišťoven, a tam už by výplata náhrady byla podle smluvních podmínek, které mohou být u různých pojištění různé (např. jedna moje kolegyně byla rozčarovaná, když při nemoci zjistila, že v nepozornosti podepsala pojištění jenom na dobu nemoci při hospitalizaci, takže když je nemocná doma, nic nedostane).

doplněno 08.01.14 12:35:

s platbou na důchod neporadím, zvlášť když se paní už dost přiblížila důchovému věku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.01.14 13:00
avatar

ZP platit musí i když nepracuje, ušlou mzdu nemá a tedy ani nárok na vyplacení nemocenské nemá.

Pokud nikdy nepracovala je to asi bezpředmětné ale i soc. pojištění můžete doplatit i zpětně, to ale jen v délce nanejvýš jednoho roku a to pouze v době, než je podána žádost o důchod.

důchodového pojištění můžete doplatit i zpětně, to ale jen v délce nanejvýš jednoho roku.

Důležitá je podmínka, že doplacení pojištění rok zpětně je možné pouze v době, než je podána žádost o důchod. Pokud zjistíte, že nemáte potřebnou dobu pojištění až po podání žádosti o důchod, není možné již dobrovolné důchodové pojištění zaplatit. Aby k tomu nedošlo, má každý možnost jednou ročně požádat na České správě sociálního pojištění v Praze o zaslání informativního osobní listu důchodového pojištění, ve kterém naleznete přehled o všech dobách vašeho pojištění v evidenci ČSSZ. Případnou nesrovnalost tak lze operativně řešit, případně chybějící dobu pojištění si doplatit.

Přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění se podává na okresních správách sociálního zabezpečení. Je třeba však počítat s dosti vysokou platbou za toto pojištění. V letošním roce to např. je minimálně 2 548 Kč měsíčně.

Zdroj: http://www.penize.cz/investic…at-kdyz-schazi-roky-na-duchod

Přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění se podává na okresních správách sociálního zabezpečení. Je třeba však počítat s dosti vysokou platbou za toto pojištění. Je minimálně 2 548 Kč měsíčně.

doplněno 08.01.14 13:01:

Omlouvám se, nechápu proč se mi některé odstavce stáhly 2x.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ddasa*
Datum: 08.01.14 19:42

děkuji Vám za ty www. a všem co se připojili poradit každá rada je dobrá,ať se daří díky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.