Dá se sehnat odborná práce bez vyučení

Od: Datum: 09.12.13 14:18 odpovědí: 8 změna: 09.12.13 22:49

Mám takové životní dilema. Je mi 33, živil jsem se na počítači, programování, ale čím dál víc mě to táhne pracovat rukama v reálném světě. Když tu otázku pojmu obecně, tak třeba na takové profese jako tesař, truhlář, kovář, malíř, klempíř, zedník apod. Tak jaký je vlastně nejlepší postup v mém případě? Dostane se člověk běžně k této práci i bez výučního oboru, aniž by byl pokládán za něco míň než ten kdo jej má? Nebylo by lepší než na učňák nastoupit někam na praxi a prostě se zapracovat na stavbě? Jakou mám ale vlastně v praxi šanci dostat tu práci oproti uchazeči, který bude čerstvě vyučen versus já, který bude bez vyučení, ale zapracovaný? Z mého pohledu je učňák na 3 roky ztráta času, jen abych se naučil něco, co můžu umět za půl roku intenzivní práce. Trošku bokem ještě, ale jak je to třeba s takovým zateplováním polystyrenem? Když bych to uměl, tak můžu v tom bez obav podnikat, sám na sebe, aniž by někdo řešil co mám za školy? Děkuji Vám.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.12.13 14:48

Určitě se dá sehnat,stačí se někde zeptat. Co se týká podnikání,to je trochu složitější a je třeba si o tom něco nejdříve přečíst,ale jde to taky i když nejste zrovna z oboru.

doplněno 09.12.13 15:02:

Můj syn taky pracoval na PC a pak bez problémů začal pracovat v truhlárně.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.12.13 14:52

ano muzes delat treba brigose na stavbe a pomalu vse odkoukavat a ucit se , ale budes robit za minimum a budes zniceny , jak indiansky sip ...

Datum: 09.12.13 15:05

Nadšený amatér je kolikrát lepší, než ledabylý profesionál. Kdo je už povahou povrchní lempl, nikdy nebude špičkovým řemeslníkem. Úspěch v životě mají živnostníci, ovládající několik řemesel. Živnostenský list si můžete vyřídit i bez výučního listu. Záleží jen na tom, abyste to dobře ovládal, a neměl žádné reklamace. Když Vám bude zákazník věřit, a svěří Vám stavbu domu, je to jen jeho věc.

Ohodnoceno: 2x

Od: uska®
Datum: 09.12.13 16:18

Živnostenské oprávnění na řemeslnou živnost bez vyučení lze získat. Musíte mít aspoň 6 let praxe v oboru - viz § 22 f) Živnostenského zákona

doplněno 09.12.13 20:38:

diesel - ručitele nikde nevzpomínám neboť se vytratili. Vy znáte někoho, kdo si dobrovolně vezme v dnešní době na svá bedra odpovědnost za druhého? To bejvávalo, ale tato možnost existuje a několik dalších jako

• odborné vzdělání v příslušném oboru (k tomu nepotřebujeme praxi) - viz § 21 odst. 1 Živnostenského zákona

• nebo odborné vzdělání v příbuzném oboru a k tomu rok praxe v oboru - viz § 22 odst. 1 Živnostenského zákona

• nebo jsme byli určitý počet let OSVČ nebo zaměstnanec ve vedoucí pozici a k tomu máme požadované doklady o rekvalifikaci - viz § 21 odst. 2 Živnostenského zákona

• nebo máme aspoň 6 let praxe v oboru - viz § 22 f) Živnostenského zákona

Datum: 09.12.13 18:54

To Uska nemusí,stačí mít (stejně jako u úvěru ) ručitele!

Datum: 09.12.13 16:24

znáte přísloví ševče drž se svého kopyta? Já si myslím, že z vašich iluzorních představ budete rychle vyléčený. Bez výučního listu vás budou brát jako nekvalifikovanou pracovní sílu a podle toho vás budou i platit. Jestli se firmě nepovede a bude se propouštět, pak budete v první řadě. No a soukromničit není tak snadné, jak se možná někomu zdá. Radím : zůstaňte u toho, co umíte.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.12.13 20:19

Jaké máte vzdělání? Máte-li maturitu a seženete-li (zatím bez kvalifikace) práci v oboru, kterému byste se chtěl věnovat, mělo by být možné získat výuční list v průběhu cca 1až 1½ roku (už nemusíte absolvovat všeobecné předměty).

Datum: 09.12.13 22:49

Udelej si vyucni list cestou rekvalifikacniho kurzu na remeslo, ke kteremu te tahne srdce, trva to par mesicu. Nechod do remesla typu malir pokoju - dnes si v ramci uspor a relaxu vymaluje kada buchta, co si koupi stetku a barvu v Hornbachu. Nechod do remesla typu truhlar, protoze si budes muset poridit ralne malou fabriku, dilnu, stroje... Jdi do remesla, ktere si jen tak nekdo neudela sam; spickovy obkladac, pokud jsi detailista / doprcavac detailu, tesar,pokus nemas zavrate a tancit s 6m tramem v 20metrech nad zemi je pro tebe ok a nejsi detailista- chces honit lany a hektary a mit "quick wins".

Co musis umet napric vsemi obory: cenotvorba, zkalkulovat nabidku, umet formalne podat nabidku a jit do vyberka, treba mistni urad chce udelat na ZS novou strechu, mit proverene subiky a kolegy helfery, mit nezbytny vercajk, auto, privesny vozejk, odhad, rozum a intuici. Minimalizovat naklady, nabidnout uspokojeni realnych potreb a tuzeb zakazniku. Business = uspokojovani svych potreb prostrednictvim uspokojovani potreb jinych.

Good luck, jdi do toho, netahel a nemakacenku a lidi co jsou manualne out jsou mraky a bude jich pribyvat.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.