Přídavek na dítě - požadavek úřednice

Od: Datum: 08.12.13 10:46 odpovědí: 5 změna: 09.12.13 01:24

Dobrý den,

jsem student VŠ, pobírající sirotčí důchod. Právě jsem se odstěhoval do pronajatého bytu, kde jsem si nahlásil trvalé bydliště.

Šel jsem zažádat o přídavek na dítě (na sebe - nezaopatřené dítě). Úřednice mi dala potřebné formuláře a k tomu požaduje aby mi mamka napsala prohlášení, že u ní nebydlím, že je nezaměstnaná a že nemá na mě slevu na dani.

Má na toto úřednice právo? Prostě člověk se odstěhuje a osamostatní a ještě musí shánět takové prohlášení? Nestačí jí najemní smlouva na mé jmeno a trvalý pobyt v daném bytě?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.13 11:00

Ano, protože když jsi student, tak tvoji rodiče mají k tobě vyživovací povinnost ať už chceš nebo nechceš, ať bydlíš u nich nebo jinde. A pokud by byli dobře finančně zajištění, není důvod k přídavkům.

Ohodnoceno: 3x

Od: naoko
Datum: 08.12.13 14:06

Myslím, že z toho odkazu co vám dávám dole , na to úřednice právo nemá.

Jste zletilý a jste trvale přihlášen jinde než matka. Není důvod aby vám to matka ještě písemně potvrzovala.

Pokud byste měl trvalé bydliště shodné s matkou, musí být matka v okruhu společně posuzovaných osob. Jestli máte odlišné bydliště oproti matce, jste za rodinu považován jen vy - zletilý nezaopatřený student.
Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině (tedy u vás, tam kde máte trvalé bydliště vy tvoříte tu rodinu) nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40.

http://www.azrodina.cz/2683-pridavek-na-dite

Ohodnoceno: 0x

Od: alex*
Datum: 08.12.13 15:13

Děkuji, za velmi dobrou odpověd, Zkusím to znovu u jiné úřednice...

Datum: 09.12.13 01:24

Alexi, nechápu, co na špatné/chybné odpovědi vidíte jako velice dobré. Pro účel státní sociální podpory se posuzují nezaopatřené (ne)zletilé děti (tedy i studenti) společně se svými rodiči, a to bez ohledu na trvalé pobyt.

PS: I já bych od studenta VŠ čekala jakés takés právní povědomí.

doplněno 09.12.13 01:30:

Požadavek úřednice je legitmní. Jinou úřednici si vybrat nemůžete, úřednice mají okresky rozděleny podle bydliště nebo podle příjmení.

---

Fidonete, dávám bod.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.12.13 15:41

Začřínám mít pocit, že se zde už jen často vede boj o to, kdo za 2 body od tazatele napíše větší hovadinu.

Jsou to uplné bláboly, ale protože už se body už udělili, tak je tazatel s blábolem spokojen a nemusím ani odpovídat.

Kde ti lidi na takový výklad zákonů chodí to nevím.

... ani VS už neznamená být přiměřeně chytrý ... uřednice a právo? ... já myslel, že zde zastupuje zákon a Vy něco od MPSV žádáte a jste povinen předložit ty správné doklady na toto obligatorní právo (nárok).

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.