Problémy s otcem, který si neustále půjčuje

Od: Datum: 07.12.13 15:36 odpovědí: 4 změna: 07.12.13 22:01

Dobrý den,

po pádu komunismu a nastolení demokracie každý začal podnikat na nové půdě. Nápadů bylo mnoho a i můj otec chtěl začít podnikat. Problém byl v tom, že neuspěl a vlastně od té dob (přes dvacet let) se potýká s dluhy. Napůjčoval si, kde mohl a nyní to dolehlo i na mě. Neplatí si zdravotní pojištění, vydělává podvodem (přijde do firmy, nabídne jim prezentaci, shrábne zálohu a už se neukáže) a díky tomuto jsem známej v kraji. Samozřejmě jsem z toho měl i já problémy, ale to teď nechci řešit.

U otce problémy začaly i s alkoholem, což se na něm podepsalo změnou vnímání reality. Lže už i sám sobě. Není týdne, kdy by si nechtěl půjčit a důvody jsou různorodé: prášky proti bolesti, doprava, jídlo... Zřejmě ani netuší, že moc dobře vím, jak moc rád chodí za moje peníze do hospody a jak mi klidně kecá do očí. To, že to vrací/nevrací odůvodňuje tím, že má vysoký výdaje. Zkrátka propadl totálnímu zkreslení. A to je vlastně ten důvod, proč se obávám konfrontace s ním, když bych mu řekl vše co vím a chtěl to s ním řešit. Okamžitě by mi řekl, že se o nás taky staral, že nám dával peníze, že nás vozil apod... Jenže si neuvědomuje, že já s bratrem a naší matkou jsme mu již věnovali přes sto tisíc během pěti let. On ale bude vždy vidět jen to, co chce vidět. Takže pak si klidně půjčí, namele nesmysly, že mi dá za týden dvakrát tolik a pak když mi to má vrátit, tak buď nevrátí vše a nebo si za dva dny chce půjčit opět.

Už tak mam tady v obci pokřivenou pověst a on sem bude chodit do hospody za moje peníze. Jakoby toho nebylo málo, problémy s jeho sourozenci a příbuznými začaly taky nabírat na obrátkách a já už jsem z toho zoufalý, protože ať se soustředim na cokoliv, ať mám dobrou náladu, nadhled, vždy mi je zkazí problémy s otcem a vše s tím spojené.

Já sotva mam a ještě mu půjčim. Je to otec, nemohl bych odmítnout. Jenže vím, že to takto dál nepůjde, protože je schopnej mě sedřít až na kost. Ale to on nevidí.

Možnost odstěhování se? Vždy si našel cestu, aby se dostal ke mně a mohl jsem mu půjčit.

A tak sbírám odvahu a chci mu říct, co ani neví, že vím a začít to řešit. Sice je mu už skoro šedesát, ale já se na jeho úkor nebudu trápit. To on se měl o nás starat. S odstupem času bych už nepodepisoval ty papíry o alimentech: potvrzení, že nám otec přispíval, ačkoliv to nebyla pravda, jen jsme nechtěli, aby šel do vězení, kde už byl.

Otec není zlý člověk. Jen měl asi v životě smůlu v nepochopení a trochu naivnosti. Bohužel už se z toho nedokázal dostat.

A já absolutně netuším, jak mu pomoct, když sám nevím, jak si pomoci sobě...

Nějaké nápady prosím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.13 15:47
avatar

Je to tvůj otec, ale přesto ho můžeš odmítnout. On se o tebe starat měl, to ti vyčítat nemůže. To je povinnost rodičů vůči dětem. Ty by ses o něj taky měl starat, ale jen pokud měl smůlu a nebo je nemohoucí a ne když si to dělá sám. Prostě řekni NE a už nikdy mu nepůjčuj. Nebo zničí i tebe.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.12.13 16:44
avatar

Chcete-li otci skutečně pomoci, přestaňte za něj řešit jeho problémy (přestaňte mu půjčovat), nechte jej padnout na dno a přimějte jej k léčbě závislosti na alkoholu (nesáhne-li si na dno, léčit se dopbrovolně nepůjde).

Zkraje Vám to bude vyčítat a bude Vám nadávat, ale pokud nepolevíte, časem (po léčbě) to ocení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.12.13 20:47
avatar

Je to těžké. Slušný člověk má velký problém, pokud se má otočit zády k blízké osobě i když cítí, že je to to nejlepší, co pro danou osobu může udělat. Alkohol bohužel není tak bezpečný jak se nám tvrdí, kvůli nejmenovanému příbuznému dobře vím, že alkohol může způsobit až demenci u dříve inteligentního člověka. Způsob myšlení se změní, potom už je to úplně jiný člověk a tak se k němu musí přistupovat. Otci se nedá odmítnout nic, ale tomu co z něj nyní vzniklo lze odmítnout cokoliv. Špatně se to připouští, ale v těchto případech je původní osobnost dávno pryč. Nevím o tom, že by tento stav byl léčitelný - dochází k prokazatelnému poškození mozku. Postiženého potom začnou ovládat jen primitivní pudy. Ideální by bylo otce dostat na vyšetření na psychiatrii a v případě nutnosti zbavit svéprávnosti, ale pokud on sám nebude chtít, bude se muset počkat, až udělá nějaký velký průšvih a zaveze ho tam policie. Rozhodně a za žádných okolností už mu nesmíte dát ani korunu. Tím mu totíž nepomáháte, tím ho ničíte. Když nebude mít peníze, nebude snad tolik chlastat, třeba se zase trochu vrátí do reality. Držím palce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: auto®
Datum: 07.12.13 22:01

Jestli tvuj tata nema co jist, kup mu jidlo. Nebo mu zaplat najem, elektriku apod., jestli chces dal delat dobre skutky. Penize uz mu nedavej, protoze sam vidis, ze jsi za vola. Pokud si neuvedomuje on, ze by mel neco zmenit, ty sam nic nezmenis. Je to rodina, ale muze te brzo stahnout ke dnu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.