Výběr houbařského nože

Od: Datum: 06.12.13 09:27 odpovědí: 12 změna: 06.12.13 12:17

Dobré dopoledne, prosím vás o radu.

Chci jako dárek k Vánocům pořídit nůž na houby a nevím, jestli koupit obyčejný zavírací nůž, nebo nůž, který je přímo na houby. Ty houbařské jsou prohnuté, což si myslím, že je lepší, ale zase mají štěteček, který nevím, jestli není zbytečný. Poradíte mi prosím někdo? :)

Z houbařských se mi líbí např.: http://noze.heureka.cz/schwarzwolf-0930-houbarsky/

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: levlef*
Datum: 06.12.13 09:36

Stetecek je fajn na ocistesni hub od smeti, jehlici, mechu, hliny a tak, domu se pak netaha zbytecny neporadek :) pokud je to o chozeni na houby jednou za rok, je zbytecny, ale jestli je obdarovany houbar, oceni to :)

Akorat doporucuju poradne prohlednout nabidky, stala se z toho modni vlna a vyskakaly ceny, takze nekupovat hned co vidim :) nektere napr. houbarske atlasy a knihy maji nuz pro houbare jako darek, treba tady:

http://www.hubatacernoska.cz/…-atlas-hub-houbarsky-nuz.html

Hodne stesti :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.12.13 09:41

V houbové sezoně je v lese skoro každý den, takže by to mohl ocenit :)

Myslíte teda, že ten, co jsem vybrala, je zbytečně drahý? Atlas máme, takže ten je v tomhle případě zbytečný.

Děkuji za odpověď

Od: levlef*
Datum: 06.12.13 09:47

Myslim :) me spis i vadi ze nic jineho neumi, ten s tim atlasem ma napr. i otvirak na konzervy a tak.

Jsem zvykla vybirat multifunkcni veci, casto se potrebuji sbalit do minima (putak na konich a tak) a tahat sebou x veci nelze.

A jeste jedna rada - atlasu neni nikdy dost :))

Od: axus®
Datum: 06.12.13 09:53

Chtelo by to ohmatat tu stetku, zda k necemu vubec bude, nebo je to jenom nejaky smrdlacek, kterym se stejne nic neocisti.

Podle mne je moc malinka. Na takove predcistecni hub v terenu bych si predstavovalvelikostne neco skoro na zpusob stetky na holeni.

Aby se proste houba jednou dvakrat prejela a bordel byl pryc.

Tenhle stetecek vypada jak na cisteni archeologicke vykopavky, kdy si s tim nalezem clovek hraje cely den.

Takze by to podle mne chtelo vydet na vlastni oci a osahat si to.

Od: rafm
Datum: 06.12.13 12:00

Vy byste dokázal smést jednu snítku jehličí štětkou na holení aniž by secelá houba ohoblovala? To teda klobouk dolů...A pár zrnek země také? Teda...

Od: narf
Datum: 06.12.13 10:11

Jako elegantní dárek pro houbaře nemá nůž chybu. Ta štětička by snad mohla být velká akorát, je to na smítka a jehličí. Obyčejně se to dělá navlhčeným haříčkem stočeným do špičky, aby šlo zametat pod kloboukem.

Datum: 06.12.13 11:05

kolik těch hub kristepane za jeden den najde (a sebere), aby bylo nutný uvažovat o optimálním tvaru čepele, nebo o použití štětečku... - to je, jak kdyby stál někde u pásu, a houby štosoval do přepravek...;
jediný, co bych chtěl od nože na houby, je, aby byl co nejlehčí a šlo mu dobře otevírat želízko, a potom, aby byl spíš lacinej - ono se to může ztratit, optimální velikost (a ta váha) teda klasickýho kapesního nože, nejlíp s jedním železem
(a pro nějaké náhodné případy, kdy se sice nejde přímo na houby, ale může se na nějakou narazit, ještě něco menšího, co by měl u sebe člověk pořád - tak do velikosti klasický rybičky, ale spíš ještě o něco menší);
(speciální nůž na houby se štětečkem a pouzdříčkem (to zrovna - budu furt vytahovat nůž z pouzdra), to je prostě typický atribut rozjeté spotřební společnosti - na každou kravinu musí být něco spešl, pokud možno značkový a drahý..., ještě chybí spotřebitelský testy houbařskejch nožů a zasvěcená diskuze pod nima...
+ houbový oblečení, houbový boty... - samozřejmě víc typů dle ročního období, charekteru krajiny..., houbový schrány (taky řada typů) + fůra speciálních houbových aplikací do founů a tabletů - sledování GPS, vytyčení trasy, místa nálezu, kvalitní foto , porovnání fota s atlasama, okamžité sdílení s houbařskou komunitou - aneb vítejte v Krásném novém světě konzumerismu...)

Datum: 06.12.13 11:50

Když to berete takhle, tak by si člověk vlastně nemusel kupovat vůbec nic, kromě základních věcí na přežití.

Obdarovaný je houbař a proto mu chci udělat radost dobrým nožem na houby. Když chci někoho obdarovat, chci, aby byl dárek dobrý a proto se tady ptám.

Datum: 06.12.13 12:04

asi takhle - pro mě je specielní houbařský nůž z kategorie dárků kožený rukavice, specielní drahý zapalovač - v mých očích zbytečný (a nepříliš invenční) kraviny (nejlepší zapalovač je mnohem menší umělohmotný - takovej ten, co se dává k cigaretám zadarmo, rukavice látkový - zas mnohem menší, praktičtější); jinak můžu mít radost i z velmi drahejch "zbytnejch" věcí, ale prostě poněkud jinýho typu);
teď jde o to, abyste dobře odhadla, co si bude o tom speciálním houbovém noži myslet ten, koho chcete obdarovat (je pro oba škoda, dát něco, co ten druhý ve skutečnosti považuje za zbytečnou hovadinu)

Od: host
Datum: 06.12.13 11:18

Houbařský nůž musí být především zavírací, stačí s jedním želízkem, nemusí být zahnutý, tento tvar se používá na roubování stromků, ale měl by být hladký, bez výstupků, aby neudělal díru v kapse a tou nepropadl do mechu a ztratil se. Musí být omyvatelný a i v lese by se měl dát snadno otřít o mech nebo trávu, musí se dobře a jednoduše otvírat a nesmí se samozřejmě samovolně otevřít.

Pokud to jde, je dobré si vyzkoušet sílu perka při otevření, některé jdou špatně, málem se ulomí nehet a to není v lese při sběru hub dobré. To jen tak obecně. Ten vybraný nůž vypadá pěkně a může to být opravdu dobrý dárek a možný typ pro další, kteří hledají inspiraci co dát pod stromeček.

Od: farn
Datum: 06.12.13 11:57

Správný houbař vyjímá houbu ze země pomocí nože, to je prvotní, kde slouží zahnutí čepele. Žádné oškubávání podhoubí. Já myslím, že to je správná hoby-věda a na dárku by se nemělo šetřit. Dotyčný odborník to ocení.

Datum: 06.12.13 12:17

Dostala jsem houbařský nůž už před několika lety. Na Vánoce jsem z něj měla opravdu velikou radost. Pak na houbách jsem zjistila, že to není zase tak velká sláva, že je srovnatelný s obyčejným zavíracím nožíkem.

Ten můj je ještě zahnutější a má delší štěteček. Jehličí očistí poměrně dobře, ale třeba na hlínu z růžovek se stejně musí vzít něco vlhkého, a to zpravidla až doma.

Takže pokud máte doma nadšeného houbaře, připravíte mu s nožíkem už na Vánoce krásné představy a velké těšení. Ale pro kvalitní univerzálnější nůž by se určitě našlo lepší využití.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.