Jde dluh přepsat na jinou osobu?

Od: Datum: 02.12.13 06:45 odpovědí: 7 změna: 03.12.13 07:44
avatar

Dobrý den, potřebuji poradit... Moje matka si asi před třemi lety koupila auto, ale protože je samá exekuce tak aby jí ho nesebrali tak jsem ho nechal napsat na sebe... Bohužel moje matka má k určitým věcem velmi laxní přístup a přestala na něm platit zákonné pojištění, a samozřejmě pro neplacení pojistného jí pojišťovna vypověděla smlouvu a vozidlo se tak stalo 90 dní nepojištěným. Minulý týden mi přišel dopis z Okresního soudu, že mám zaplatit zhruba 11 300 kč. Samosebou jsem podal proti tomuto rozhodnutí tzv. odpor a bude tedy zahájeno jednání kam budu přizván k podání vysvětlení a potřebuji vědět, jestli když donesu čestné prohlášení od mojí matky že dluh je její a já za to v podstatě nemůžu, jestli mohu tento soud vyhrát a tudíš že by se přepsal dluh na ní a vymáhali ho po ní. Já jsem byl majitelem vozu, ona byla provozovatel. Popř. co mám tedy udělat by dluh nevymáhali po mě a já měl opět čistý štít. Předem děkuji za odpověĎ


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.13 07:08
Pro dobrotu - na žebrotu!
Asi záleží na tom, kdo má na sebe sepsanou smlouvu s pojišťovnou.
Vy jako majitel máte asi zodpovědnost za to, že auto nevyjede bez pojištění a ještě se chcete přiznat, že jste přepisem vlastně napomáhal podvodu...
Z lidského hlediska chápu, ale právo bohužel není na straně lidskosti.
doplněno 02.12.13 08:04: I ústní dohoda je platná, ale těžko prokazatelná. Matka by musela u soudu (jako svědek) přiznat, že pojištění jde za ní a vy jste nevěděl, že tuto povinnost nesplnila.
Dále je důležité, kdy jste se o dluhu dozvěděl a jak jste se ho snažil řešit a toto vše prokázat.
Vaše znechucení chápu...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: meat®
Datum: 02.12.13 07:43
avatar

no to se týče pojistky tak tu na sebe měla psanou matka, a kdybych tedy nezmiňoval matky exekuce ale jen to že auto psané na mě? ještě mě napadlo sepsat s mojí matkou jakou si nájemní smlouvu jako že sem jí to auto pronajal tudíš by za to nesla následky ona?

Ps, už mě nebaví platit dluhy za svoje rodiče...

Datum: 02.12.13 08:41

Dle zákona jsi povinnen zaplatit jako majitel. Ale můžeš se u soudu přiznat, že jsi před léty spáchal trestný čin § 222 Trestního zákoníku - Poškození věřitele. Převod vozidla byl jen tedy na "oko" a nejsi tedy dnes majitel vozidla.

Být tebou, tak zaplatím a na tvé matce budu važadovat náhradu.

(1) Je-li provozováno tuzemské vozidlo bez pojištění odpovědnosti v rozporu s tímto zákonem, je vlastník vozidla povinen uhradit Kanceláři příspěvek za dobu, po kterou bylo vozidlo provozováno v rozporu s tímto zákonem. Za úhradu příspěvku podle věty první odpovídá společně a nerozdílně s vlastníkem vozidla jeho provozovatel, není-li současně jeho vlastníkem. Povinnost podle věty první a druhé vzniká tomu vlastníkovi a provozovateli vozidla, který byl nebo měl být zapsán v registru silničních vozidel27a) v době, kdy bylo vozidlo provozováno v rozporu s tímto zákonem. To neplatí v případě, kdy pojištění odpovědnosti zaniklo podle § 12 odst. 1 písm. d).

doplněno 02.12.13 19:41:

@meat Postoupení dluhu neexistuje. Existuje převzetí dluhu dle § 531 obč. zákoníku.

Hlavní podmínka je, že s tímto převzetím musí souhlasit věřitel. A to by musel být úplný blázen, aby souhlasil s převzetí dluhu osobou, která je v exekuci. Takže je ti prakticky v tvém případě nereálné a nepoužitelné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 02.12.13 10:16

Jde dluh přepsat a jinou osobu? Hodit ne, ale jde o postoupení dluhu. Aby jí ho nesebrali, tak jsem ho... no to se dělá, ostatně lízink je podobné obejití. Měl jste hradit i pojistku a prachy po ní chtít.
Zřejmě chodily dopisy a nikdo nereagoval. Předjímat rozhodnutí našich soudů nelze. Máte možnost dluh vymáhat po matce, že neplnila dohodu. Myslím, že v podstatě se mýlíte. Podívejte se do z.č. 168/1999.

doplněno 02.12.13 17:01:

OZ § 524 a následující. Tak ať do za vás matka uhradí. A co tak na ni auto přepsat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meat®
Datum: 02.12.13 16:52
avatar

takže je nějaká možnost že by ten dluh mohla postoupit, jestli jo jak to mam udělat?

Od: ruze®
Datum: 02.12.13 23:41
avatar

Vy jste notabene vlastně majitelem auta a matka neplatila zákonné pojištění? Vy jste to auto vůbec neužíval? Pouze vaše matka? Jako majitel auta vy zodpovídáte za toto pojištění a měl jste si ohlídat,zda zaplacené je,bohužel pro vás.Soudy stojí peníze a táhnou se většinou dlouho.Bylo by pro vás lepší dluh zaplatit a po matce chtít,aby vám ty peníze dala.Bylo by to snad rychlejší.Když by odmítla,vzala bych auto a dokuď by vám to nevrátila,tak by jste jí ho prostě nepůjčil,však jste přece majitel vy ! Ne?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: meat®
Datum: 03.12.13 07:44
avatar

no problém je jednak v tom, že na zaplacení prostě nemám a jednak že auto už je asi dva a půl roku prodané, ale právě než ho matka prodávala tak tam bylo 90 dní neplacená pojistka, takže jestli chápu dobře tak asi nemam šanci ani s jejím čestným prohlášením že dluh podstupuje ona...

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.