Uzavření prac. smlouvy u více zaměstnavatelů

Od: Datum: 07.01.14 11:36 odpovědí: 1 změna: 07.01.14 12:12

Dobrý den,
já se chci zeptat, jak je to s odvodem daní, pojištění a slev na poplatníka, pokud uzavřu pracovní smlouvu u více zaměstnavatelů? Nyní mám klasickou smlouvu uzavřenou s agenturou, na plný úvazek, k tomu smlouvu s jednou realitní společností na pozici tipař, takže nemám pevnou pracovní dobu a mzda je tvořena z provizí. Nyní mám možnost ještě jednoho přivýdělku, kde je nutné měsíčně odpracovat od 30-150 hodin měsíčně, buď na živnostenský list / DPČ nebo DPP, tak se chci zeptat, jaká forma uzavření by byla nejvhodnější? Děkuji předem za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.14 12:12
avatar

"Práce na živnostenský list" neexistuje a pojem "živnostenský list" se už několik let nepoužívá. Vyřídíte-li si živnostenské oprávnění, nepůjde o zaměstnání. Budete podnikat jako OSVČ, Váš vztah se bude řídit smlouvou, kterou uzavřete (nepůjde o pracovně právní vztah).

Co přesně jste uzavřel s realitní společností. (Zmiňujete odměňování provizemi, takže i zde odhaduji jiný než pracovněprávní vztah. Snad mandátní smlouva?)

--- Pokud byste měl podnikat nebo se chtěl nechat zaměstnat zaměstnavatelem ve stejném oboru, v jakém působí Váš hlavní zaměstnavatel, musel byste předem získat jeho (hlavního zaměstnavatele) písemný souhlas. Jde-li o různé obory, nemusíte zaměstnavatele o ničem informovat.

Vykonávat můžete tolik činností, kolik jich zvládnete, aniž by Vám povinnosti z jedné činnosti bránily v povinnostech dalších. Nesmíte např. odmítnout práci přesčas v hlavním zaměstnání kvůli povinnostem tipaře nebo dalšího zaměstnání či podnikání.

--- Protože jde o souběh několika činností (několik zaměstnání nebo zaměstnání + podnikání), budete mít po skončení roku povinnost podat daňové přiznání.

Slevu na dani můžete uplatnit pouze jednou.

--- Těžko odhadovat, co by pro Vás bylo nejlepší, protože každému vyhovuje něco jiného. Já třeba dávám přednost pracovněprávním vztahům (pracovní smlouvě, DPČ nebo DPP), jiným lidem více vyhovuje podnikání, protože mají více volnosti.

SVČ vedlejší nemusí v prvním roce podnikání odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, po skončení roku podá přehledy a pojištění doplatí podle dosaženého zisku. Zdravotní pojištění platí vždy, sociální až od zisku cca 67.000 Kč ročně.

Pracovní smlouva je myslím jasná.

Z DPČ s odměnou od 2.500 Kč měsíčně se odvádí sociální a zdravotní pojištění, takže při práci na základě DPČ byste byl i nemocensky pojištěn. Budete-li mít v DPČ sjednánu hodinovou odměnu a/nebo přesnou pracovní dobu, budete mít v případě nemoci nárok na nemocenské. V DPČ je možné si sjednat nárok na dovolenou, příplatky za práci ve svátek nebo o víkendu, ... (u DPČ by jinak nebyl).

Z DPP s odměnou do 10.000 Kč se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, sráží se pouze daň.

Na základě DPČ můžete v dlouhodobém průměru odpracovat max. polovinu stanovené týdenní pracovní doby (max. 20 hodin týdně).

Na základě DPP můžete v kalendářním roce odpracovat pro jednoho zaměstnavatele max. 300 hodin. Můžete však uzavřít další DPP s jiným zaměstnavatelem.

Další možností je pracovní smlouva na dobu (ne)určitou se zkráceným úvazkem. (Tu uvádím pro úplnost, myslím, že Vám ji uvedení zaměstnavatelé nenabídnou.)

--- Pokud se rozhodnete pro živnostenské oprávnění (SVČ), bude se vše řídit smlouvami, jež uzavřete podle obchodního nebo podle občanského zákoníku.

doplněno 07.01.14 16:14:

Tam, kde byste měl odpracovat 30 až 150 hodin měsíčně, by asi byla nejlepší DPČ. 300 hodin za rok byste mohl odpracovat během prvních 2 až 3 měsíců, takže DPP (asi) nemá smysl.

Živnostenské oprávnění by v tomto případě mohlo zavánět Švarc systémem, za nějž by hrozila pokuta Vám (od cca 10.000 do 100.000 Kč) i zaměstnavateli (od 250.000 do 10.000.000 Kč).

Ale jak píši výše, záleží na Vás i na druhé straně, co Vám bude lépe vyhovovat, nebo co jste ochotni riskovat.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.