Mam narok na mzdu za 14 marodeni

Od: Datum: 29.11.13 16:58 odpovědí: 4 změna: 29.11.13 23:52
Dobry vecer 30 zari jsem sla marodit a byla me ustne ve zkus.dobe dana vypoved v ten den.mam narok za tech 14 dni marodeni na mzdu od zamestnavatele a kolik kdyz mam 60 kc na hodinu a delavala jsem 11 hodin dekuji
avatar
ladinpraha uzavřel tuto otázku
!Pravidlo Z6: je zakázáno pokládat stejnou otázku vícekrát po sobě..
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.13 17:00
 
avatar

Dali vám výpověď a pak jste šla marodit, nebo naopak. Byli u toho svědci?

 
Od: macek1611
Datum: 29.11.13 17:11
 
Zavolal si me manazer a rekl zr jelikoz neni muj stab vyresem zdravotni mam kolapsy nizky tlak.pry mam vypoved vsr me pry dojde postou.toho 30 me to rekl ja sla v ten den jeste marodit .doktor me to od toho 30 potvrdil a napsal do neschopenky karantena. Jak to prosim je dik
Datum: 29.11.13 17:24
 
avatar

Ježiši... Zdravotní stav není důvod k výpovědi, jedině že by o tom rozhodl zaměstnavatelův lékař nebo posudkový lékař, že nemůžete vykonávat sjednanou práci ze zdravotních důvodů. Najdete to v § 52 zákoníku práce:

d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,

V těchto případech Vám náleží odstupné dle § 67 odst. 2 ZP:

(2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.

Výpověď ústně prostě neexistuje (§ 50 odst. 1 zákoníku práce). To není manažer, ale blbec.

Podstatné je, kdy má skončit Váš pracovní poměr, pokud ovšem je výpověď platná.

doplněno 29.11.13 17:28:

Aha, blbec jsem já... přehlídla jsem v dotazu tu zkušební dobu a zaměřila jsem se ve spravedlivé zuřivosti na slovo výpověď... Zrušení prac.poměru ve zkušební době je něco jiného.

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
(2) Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně; pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Takže podle zákona máte nárok na náhradu mzdy po dobu prvních 21 kalendářních dnů nemoci. Náhrada se platí průměrem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.11.13 23:52
 
avatar

Inzynrko (dávám bod), tady to bude ještě trošku jinak: "Ústní výpověď" ani "ústní zrušení pracovního poměru není" možné. Obojí - výpověď i zrušení pracovního poměru musí být písemné.

Tzn., že pokud zaměstnavatel tazatelce po uplynutí prvních 21 dnů nemoci nedoručil písemné zrušení pracovního poměru, trvá pracovní poměr dále.

---

Tazatelka má nárok na náhradu mzdy za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci. S výjimkou prvních 3 pracovních směn, ze něž náhrada mzdy nenáleží.

Pokud nemoc trvala déle, vyplácela od 22. dne nemoci OSSZ nemocenské.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.