Výpověď a pokuta

Od: Datum: 29.11.13 00:10 odpovědí: 17 změna: 05.12.13 17:29

Dobrý den,

kamarádka dostala okamžitou výpověď v zaměstnání - pracovala v potravinách a zboží určené k odpisu nenosila do popelnice, ale do auta (dále použito pro soukromé účely jako krmení pro zvířata). Na skutek je kamerový záznam. Zajímá mě ale, jestli je možné, aby zaměstnavatel spolu s výpovědí poručil uhradit i jakousi pokutu v řádu tisíců Kč. Nic takového ve smlouvě ani jiných dokumentech nemá podepsáno. Slyšela jsem již o stejném případu od vzdálené příbuzné, kdy byla také uložena pokuta - poslední výplata jí tenkrát nebyla zaslána na účet, ale připravena v hotovosti na prodejně a pokuta stržena na místě. Přijde mi to jako bezdůvodné obohacení. Je nějaké obrana? Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.13 00:23
avatar

Asi soud, ale to vidim na další penízky z Vaší strany :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: thinny
Datum: 29.11.13 00:26

z mojí naštěstí ne, ale je to trdlo a odkýve jim asi všechno.

Datum: 29.11.13 01:14
avatar

"Okamžitá výpověď" neexistuje a pro okamžité zrušení pracovního poměru by podle mne měl mít zaměstnavatel vážnější důvod.

Zaměstnavatel není oprávněn zaměstnancům udělovat jakékoliv pokuty.

Pokud kamarádka uzavřela dohodu o odpovědnosti, odpovídá zaměstnavateli za případný schodek (manko) v plné výši, ledaže by prokázala, že schodek nezavinila (důkazní břemeno je na kamarádce).

Pokud dohodu o odpovědnosti neuzavřela, odpovídá pouze za obecnou škodu do výše maximálně 4,5 násobku průměrného výdělku. V tomto případě musí zaměstnavatel prokázat zavinění zaměstnance (důkazní břemeno je na zaměstnavateli).

--- Ať kamarádka zaměstnavateli nic nepodepisuje! Bez jejího písemného souhlasu jí zaměstnavatel nesmí ze mzdy nic strhnout.

Jestli měla uzavřenou dohodu o odpovědnosti, měla by zaměstnavatele písemně požádat o předávací inventuru k datu ukončení zaměstnání (nebo k nejbližšímu možnému datu - např. ke dni, kdy si půjde pro výplatu). Jinak bude zaměstnavateli odpovídat za schodek zjištěný až další inventurou třeba i po několika měsících.

doplněno 29.11.13 01:15:

Pro jistotu: Dohodě o odpovědnosti se dříve říkalo "hmotná odpovědnost".

doplněno 29.11.13 01:38:

Reakce na Megacruiser: Zaměstnavatel nesmí zaměstnancům udělovat pokuty.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.11.13 01:19
avatar

Pokuta může být uložena, ale vždy na základě něčeho. Měla ve smlouvě toto jednání výslovně zakázáno? Záleží také na tom, jak firma specifikuje vzniklou škodu. Logicky žádná nevznikla, protože zboží bylo určené k likvidaci. Může však jít o porušení zákona pro nakládání s odpady. Těžko radit postup bez všech dokumentů v ruce. Hlavně by neměla nic podepisovat - jak podepíše souhlas se způsobenou škodou, je v háji. Pokud bude mít pocit, že jsou po ní peníze vymáhány bezdůvodně a nezákonně, může se obrátit na policii. Možná by pomohlo i projednání s právníkem - jsou různé levné právní poradny přes internet nebo lze zajít do úplně bezplatné poradny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.13 05:45
avatar

Co mě nejvíc štve: dělá se s velkou reklamou po republice potravinová sbírka pro potřebné a zároveň se potraviny likvidují v popelnicích. To by ti potřební tyto potraviny nesnědli? Nic se jim nestane. Sama nejsem až tak "potřebná", ale koupila jsem si včera čabajskou pomazánku za polovic, byla den prošlá. Hned jsem ji snědla, moc si pošmákla a zatím žiji. *:D*

Nebrala bych to jako nějaký ohromný přestupek. Mají to sežrat naše slepice, nebo to shnít někde na skládce? Myslím, že jste nic vážného neporušila, majiteli jste nic neukradla, bylo to stejně k likvidaci. Nic by z toho neměl.

Proto si chovám pár slepiček, naučili mě už v dětství si potravin vážit, tak dám raději zbytky jídla slepicím, než to házet do popelnice.

Myslím si, že to není důvod k vyhazovu a majitel ani neutrpěl žádnou škodu. Možná jste se s ním měla domluvit dřív, že si neprodejné zbytky budete brát domů pro slepice. A bylo by hotovo.

Chce to bránit se, nic nepodepisovat a nic neplatit. Není důvod, šlo to stejně do popelnic, tak na co to platit? Majitel je asi dost vyčuraný a chce na všem vydělat. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 01.12.13 22:51

Obsah popelnic není vybírače.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 11:36
avatar

Ono je to všechno složitější, je kapku rozdíl mezi potravinou, která není čerstvá, a potravinou nebezpečnou. Ta "den prošlá" čabajská pomazánka musela být prošlá ve smyslu tom, že byla překročena minimální doba trvanlivosti. Pokud by snad bylo překročeno datum "Spotřebujte do", prodejce by se dopouštěl minimálně přestupku. Jiná věc je v tom, že využití takových potravin na charitu často brání úřední šiml. Třeba tak, že ten prodejce ji nesmí darovat, i kdyby ji měl prodat za korunu (já nevím, ale prý to tak je, někde jsem na to narazil), zatím co charita to zase nesmí ani za tu korunu nakupovat. Ale tohle jsou nezaručené informace.

A jinak, co se týče toho, zda rtypotraviny byly ukradeny či zda byla způsobena škoda... já bych to viděl spíš na porušení pracovní kázně, než na škodu. Jiná věc je,jakzávažné porušení to je, a taky mám dojem, jak tu někdo píše, že by "vyhazovu" měly předcházet "měkčí" prostředky (důtka a tak). Ale to jsou, prosím pěkně, jen "nápady čtenáře detektivek".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.13 07:09
avatar

souhlasím naprosto s baboujagou, kolega chodí vybírat popelnice k tescu, protože má doma hospodářství a je mu líto těch potravin co hodí tesco do popelnice, lidičky sami zamyslete se nad sebou kolik toho vyhodíte do popelnice a nesníte a dáváte z mamonu vydělávát takovým vydřiduchům, myslete na lidi, že někde na světě mají lidí hlad

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajs122
Datum: 29.11.13 08:34

Jenomže to zboží je a bylo majetkem zaměstnavatele. Takže, když řekl do popelnice, tak do popelnice. Pokud se nedomluvila jinak, tak kradla. Bohužel.

Zbtek ať konzultuje s právníkem...ale IMHO má zaměstnavatel mírně pravdu, ten vyhazov za krádež, pokuta? SPíš náhrada těch věcí, co si odnesla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: thinny
Datum: 01.12.13 22:31

Tahle nějak to vidím i já,jen jsem si jistá, jak je to s tou "pokutou". Na druhou stranu může být ráda, že dostala výpověď dohodou a ne za hrubé porušení. Sama se v tom moc nevyznám, jsem osvč.

Datum: 02.12.13 03:23
avatar

Máte pravdu, nevyznáte:

"Výpověď dohodou" totiž neexistuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 17:28
avatar

Termín není přesný, ale myslím, že srozumitelný.

doplněno 02.12.13 17:29:

A je to 100% lepší, než hrubé porušení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.12.13 16:08
avatar

Pro mne tedy srozumitelný není, Řekl bych, že tento obrat je eufemismus.

doplněno 05.12.13 17:35:

Aby bylo jasno, mám na mysli obrat "Termín není přesný, ale myslím, že srozumitelný"

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 01.12.13 23:33
avatar

Komu kradla? V pkamžiku vyhození do popelnice už to zaměstnavateli nepatří. Prodavačce teké ne, ale městu či ko,u; aspoň myslím.

Pokud ovšem to do té popelnice vůbec nedala, tak to je jiná.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 05.12.13 16:56

Teď mě napadla šílenost. Kdyby paní hodila krabici s potravinami do popelnice a tu řádně zavřela ,počkala pět vteřin , popelnici otevřela a krabici si vložila do auta - to by nic neporušila nebo jo?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.12.13 17:07
avatar

To by taky byla krýděž, ale ne na zaměstnavateli a nebylo by to (sned) porušení pracovní kázně. I když, pokud by to dělala v praracovní době (což by asi dělala), tak nevím nevím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.13 17:29
avatar

Žádnou pokutu nemůže dostat, jak už bylo napsáno. Leda, že by platila dobrovolně... Taky nemůže dostat okamžitou výpověď. Zaměstnavateli vlastně ušetřila peníze za odvoz odpadu, takže by měla požádat o prémie navíc. Může mu tvrdit, že zboží vzala z popelnice.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.