Intervence ČNB a výše úroků vkladů

Od: Datum: 05.12.13 11:49 odpovědí: 6 změna: 07.12.13 22:46

Dobrý den,

mám asi blbý dotaz, protože se v tom moc nepohybuji. Dá se obecně říct, že po intervenci ČNB proti koruně lze očekávat nebo lépeřečeno bylo by logické zvýšit úroky z vkladu v bankách nebo to nemá s úrokama nic společného?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.13 12:06
avatar

Nemá to žádnou spojitost.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.12.13 19:47
avatar
Proč myslíš, ze došlo k devalvaci měny? Protože úrokové sazby uz jsou na technické nule a nebylo kam ustupovat, tak banka znehodnotila korunu jinak. Úrokové sazby se brzo zvyšovat nebudou, nejprve musí vzrůst inflace. Až poroste inflace, bude koruna posilovat na úroveň 24.50-25.50 a pokud se inflace udrží, pak porostou sazby. Ale na to máme ještě čas, nejprv se s korunou podíváme na hodnotu 28-28.50, krátkodobě možná ještě dál, jelikož korunky docházejí.
doplněno 05.12.13 19:47: Dnes večer na jedničce s Jilkovou...
Ohodnoceno: 2x
 
Od: kelemth
Datum: 06.12.13 11:20

Je fascinujici jak vladne nepochopeni i tech nejzakladnejsich pojmu.
a) devalvace je mozna jen u administrativne stanoveneho kurzu, co CNB udelala vedlo k depreciaci
b) rust inflace nemuze byt provazen posilovanim meny! Je to prave naopak.
c) puvodni tazatelova otazka: po intervenci CNB lze cekat rust inflace a nasledne tedy i urokovych mer. Presne tak.
Oslabeni koruny probiha velmi prostym mechanismem. CNB generuje nove koruny, za ne kupuje cizi meny. Vetsi mnozstvi korun kupuje stale stejne mnozstvi statku a sluzeb ->koruna ztraci koupeschopnost, kurz oslabuje, projevuje se inflace (inflace = rust penezni zasoby = vseobecny rust cen!)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.13 17:39
avatar
Mezi námi - depriace nebo devalvace pro všechny znamenají jedno - znehodnoceni měny. Ovšem problém je mnohem hlubší, takže nemá cenu zde popisovat podrobnosti nebo se chytat za slovíčka. Znehodnocení měny ovšem udělá i pokles úrokových sazeb. Tohle všechno má demotivovat lidi spořit. S tím souvisí i stav peněžních zásob. Změny peněžní zásoby souvisí s cenovou hladinou,iflací, měnovým kurzem a hospodářským cyklem.
doplněno 06.12.13 17:55: Stačí se podívat o pár let zpět, kdy spojené státy nestačili tisknout peníze. Dolar byl za 13 Kč. Tedy byl vůči ostatním měnám podhodnoceny, stejná situace je u nás, tedy demotivovat lidi spořit. Až bude centrální banka chtít aby lidi spořili, teprve potom sazby porostou, ale nejprve bude muset kurz koruny reálně vyjadřovat stav ekonomiky. Stačí se podívat na českou burzu, jak dopadla. Před několika lety se zde točily miliardy denně, nyní je zde mrtvo. Minulá vláda nestabilitou a danovym zatížením všechny zahraniční investory vyhnala a bude hodně dlouho trvat je sem nalákat zpět. A krok ČNB tomu nasadil korunu, investorům tímto řekl, ne! Proto to u nás vypadá, tak jak to vidíme. Krok ČNB bych pochopil, kdyby hrozila deflace, jenže bilance zahraničního obchodu je ve stovkách miliard. Inflace je pouze nízká, to je špatně?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: hm®
Datum: 06.12.13 18:53
avatar

Já bych ten krok ČNB nechápal ani tehdy, kdyby deflace hrozila (je to ale paradox, psát o něčem dobrém, že "hrozí" ). Jídlo si lidi budou kupovat pořád a když se jim rozbije pračka, televize, auto, bude potřeba oprava bytu nebo domu, tak prostě ty peníze vezmou a utratí je. Ať je inflace, nebo deflace. Přece si s nimi nebudou nesmyslně plnit sklep! Naopak by lidé kupovali hodnotnější zboží a nebrali by ty nejhorší odpady, jako to často dělají. Přece by si nekupovali srágory, kdyby dobré zboží "nebylo tak drahé". Takže deflace by společnost postrčila od 4. cenové skupiny do lepších pater.

Při deflaci by sice lidi obecně o chvíli své peníze pozdrželi, ale pak by je stejně začali utrácet a tím by deflaci automaticky začali mírnit a obracet k inflaci. Ona by se rovnováha udržela sama. Jenže když teď ČNB přinutila lidi vydat se z peněz, tak zkrátka nebudou peníze v budoucnu. Takže teď umělá inflace (která vždy nasere ty, co si na něco spoří) sice vytáhla nějaké peníze od lidí, ale ničemu fakticky nepomohla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 22:46
avatar
Pokud si svět tiskne zadarmo a bez nákladů ničím nepodložené peníze, tak to lepší nebude. Krátkodobě si sice zalepime ztráty, ale o to větší propad bude mít další krize a ta uz zasáhne celý svět. Nic dobrého nás uz nečeká, dobře uz bylo.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.