Spatne napsana neschopenka

Od: Datum: 28.11.13 12:28 odpovědí: 7 změna: 07.01.14 11:09

Dobrý den,

jsem na neschopence 17 dní. Odevzdala jsem vedouímu díl II. i V, tutiž i ukoncení neschopenky. Bohužel jsem zapoměla vyplnit díl II. druhou,zadní stranu., kde a jak mi mají poslat nemocenskou. Už týden jednám s vedením a bylo mi přislíbeno, že mi ji dají k dispozici a k opravě. Bohužel v úterý na schuzce ji vedoucí neměl a slíbil mi ji v týdnu zaslat na prodejnu po řidiči, který jezdí na prodejnu denně. Ve středu ani dnes nic neposlali a vedoucí nekomunikuje. Poslala sem email na společnost a ta také nekomunikuje. Domnívám se, že úmyslně zdržují opravu II. dílu. Jak se mám bránit a co dělat abych to opravila řádně. Sídlo mají až ve Vyškově,ale bojím se že když tam zajedu nikdo oprávněný co má tu neschopenku tam nebude. Nikde nevyčtu provozní dobu kanceláří ,účetní atd. Poradte prosím. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: naoko
Datum: 28.11.13 17:17

Napište dopis , všechno popište, jméno, bydliště, r.č.., uveďte č. neschopenky (to by měl znát váš lékař) a odešlete doporučeně s dodejkou na adresu sídla. Bude vás to stát sice 40kč, ale dodejka se vám vrátí a budete na ní mít jméno toho, kdo dopis přijal. Takže nemůžou nic zapřít.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.11.13 17:28

Podle mě bude rozumější domluvit se se mzdovou účetní. Ona Vám vyplácí náhradu mzdy v nemoci, ne vedení. Jestli máte nahlášený pro zasílání výplaty účet, projeví se náhrada mzdy ve výplatě na účtu. Nezasílá se zvlášť. Náhrada náleží do 21. kalendářního dne nemoci. Až od 22. dne vyplácí nemocenskou OSSZ, tam už je opravdu důležité, aby věděli, kam dávku zaslat, ale to jde s nimi bez problému dohodnout. (Stejně by neúplně vyplněnou neschopenku vrátili zaměstnavateli, aby Vám ji předložil k doplnění.)

Od: smisek05
Datum: 28.11.13 19:01

Právě na email mi mzdový účetní vůbec nereaguje,i když mi přišl doručený email, že si to přečetli. Jenže oni si ji úmyslně drží o to jde. Ví o tom vedoucí i účetní a NIKDO semnou vůbec nekomunikuje :( Napíšu ještě ten dopis. Mám ještě dotaz nemůže mi zpětně vystavit ten II. díl čili první papír neschopenky, kteoru jsem dostala?Říct že mi ji nechtěji vydat případně, že jsem ji ztratila? je to možné a poslat to účetnímu? ... Můžou mi nemocneskou zdržet?Jaké mám práva,když mi to zdržují?Děkuji za odpověď

Od: ron*
Datum: 28.11.13 19:17

Dobrý den. Údaje pro zasílání nemocenských dávek (číslo účtu či adresa) se uvádí pouze na IV. dílu dokladu o pracovní neschopnosti. Ten se správně vystavuje až po 21. dni nemoci a prostřednictvím zaměstnavatele se odesílá Správě sociálního zabezpečení, která od 22. kalendářního dne nemoci vyplácí nemocenské dávky. Pokud jste byla nemocná pouze 17 dní, odevzdala jste II. díl - počátek pracovní neschopnosti a V. díl - ukončení pracovní neschopnosti (na zadní staně pouze podepsaný), nevidím důvod k zadržení náhrady mzdy po dobu nemoci od zaměstnavatele. Zaměstnavatel tuto náhradu vyplácí v běžném výplatním termínu spolu s vyúčtovanou mzdou za daný měsíc na číslo účtu či adresu, na které zasílá mzdu obvykle. Doporučuji zkusit domluvu se mzdovou účetní. Samozřejmě lékař může vystavt náhradní hlášení dokladu o pracovní neschopnosti, ale já osobně nevidím potřebu tento doklad zasílat zaměstnavateli znovu, vzhledem k tomu, že na II. díle se opravdu údaje k zasílání nemocenských dávek nevyplňují.

Ohodnoceno: 1x

Od: smisek05
Datum: 28.11.13 20:14

Dobrý den,

já odevzdala POUZE II. díl vyplněný lékařem , ale zadní strana není vyplněna ale ani podepsána :( a dále jsem odevzdala V. díl, kde jsem nemusela nic vyplnovat ani podepisovat. S mzdovým účetním se nedá domluvit ani s vedoucím, nekomunikují smenou :(

Datum: 28.11.13 21:23

II. díl (má žlutý pruh) je průkaz nemocného, kterým se prokazujete při případné kontrole dodržování léčebného režimu. Ten se neodevzdává nikomu a vrací se lékaři při ukončení neschopenky. Vy jste měla odevzdat zaměstnavateli díl III. s modrým pruhem a při ukončení neschopenky díl V. s růžovým pruhem. Způsob výplaty se vyplňuje na III. dílu.

Neuvádíte žádná data (počátek a konec neschopnosti) ani výplatní termín. Podle mě Vám patrně vyplatí náhradu s výplatou, tak jak je to běžné, pokud jste zaměstnavateli předala správné tiskopisy. Jestli to neudělají, můžete se zkusit poptat na OSSZ místně příslušné sídlu zaměstnavatele. Nárok na výplatu nemocenské a od toho se odvíjející i nárok na výplatu náhrady mzdy má mnoho aspektů, které bez toho, že bych viděla příslušné doklady, nemohu posoudit a mohu odpovědět pouze obecně.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.01.14 11:09

Smíšku, zaměstnavatel není povinen s Vámi komunikovat e-mailem, ledaže byste od něj předem měla souhlas k využití jeho e-mailu a podepisovala e-maily zaručeným certifikátem.

Poslala jste zaměstnavateli doporučený dopis s dodejkou? Jak situace vypadá nyní? Obdržela jste náhradu za nemoc?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.