Na každé oko vidím jinak

Od: Datum: 27.11.13 22:50 odpovědí: 9 změna: 28.11.13 23:28
Zdravím, je mi 15 let a nedávno jsem zjistil, že vidím lépe na levé oko než na pravé. Pokud si zakryji levé oko a z několika desítek metrů se kouknu např na SPZ auta, vidím ho rozmazane, dvojitě a dělá mi problém ho přečíst. Kdežto na levé oko vidím velice dobře .. to je teprv "HDčko" :-D . Zajímalo by mě, zda mi to v budoucnosti bude dělat nějaký větší problém, zda by jsem a tim raději neměl zajít na oční.. anebo jestli je to normální a není to žádná velká komplikace.. Děkuji za odpovědi
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.11.13 23:00

Dvojitě s jedním okem asi vidět nelze... ale skočte si na oční a nechte si zrak prozkoumat. V tomto věku je to ideální čas, později by mohlo být prostě pozdě...

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 27.11.13 23:11

Ahoj, je naprosto běžné, že člověk není úplně "souměrný". Slyšíme na jedno ucho méně, vidíme na jedno oko méně, chlapi nemají obě varlata stejná a asi každá ženská má každý prs jiný. Některé záležitosti jsou zanedbatelné.
Pokud vidíš na dálku hůře, máš naději, že se oční vada bude s přibývajícím věkem lepšit, nebo se aspoň nebude horšit.
Myslím, že návštěva lékaře bude zadarmo nebo za symbolický poplatek. Po vyšetření zraku Ti třeba doktor(ka) doporučí brýle, které Tvoji vadu vyléčí a třeba za rok budeš vidět jako rys i bez brýlí.
Zrakové vyšetření nebolí, dojdi si tam, budeš vědět jak jsi na tom a dostaneš dobré a odborné rady.
Zatím to komplikace být nemusí, ale do budoucna? To by Ti právě mělo upřesnit to vyšetření...

Zrak je pro člověka dost důležitý orgán...

Datum: 28.11.13 10:27

"Pokud vidíš na dálku hůře, máš naději, že se oční vada bude s přibývajícím věkem lepšit...".

To je pověra. Jsem krátkozraký (špatně vidím na dálku) od dětství, do nějakých 30 let se to i přes nošení brýlí pomalu zhoršovalo. Teď už to stagnuje, ale k tomu se přidalo zhoršování vidění na blízko. Je to tím ,že s přibývajícím věkem se zhoršuje pružnost čočky a tím i její schopnost akomodace (zaostřování) .

"... brýle, které Tvoji vadu vyléčí..."

Nevyléčí, to je další pověra. Brýle vadu pouze korigují, léčit jí nedokážou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.11.13 23:18

Zdá se,že tvoje pravé oko je postiženo tupozrakostí.Tato vada bývá vrozená,nebo lépe získaná v ranném věku.Po 5 roce života je to vada téměř neodstranitelná,je to vlastně vada,která získaný obrázek špatně zobrazuje až v mozku.Cvičením se zakrytím levého oka lze posílit zobrazování oka pravého,ale jen o určitý stupeň.

V každém případě ti oční lékařka poradí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.11.13 23:56

O tupozrakost nejde. Na druhou stranu, ani brýle tento problém nemohou vyléčit. Zdvojení obrazu nastává, protože je obraz špatně zaostřen čočkou a tak dopadá až za sítnici. Zatím to asi nemá cenu řešit - mozek skládá obraz z obou očí, tak by to nemělo výrazněji vadit. Pokud to vadit bude, stačí si nechat předepsat brýle/ kontaktní čočky. Do budoucna - v dospělosti lze jít na laser.

Datum: 28.11.13 10:34

"Zdvojení obrazu nastává, protože je obraz špatně zaostřen čočkou a tak dopadá až za sítnici"

Tím, že obraz dopadá za (nebo před) sítnici vzniká vidění rozmazané (jako u špatně zaostřeného foťáku), nikoliv zdvojené. Pokud se projeví zdvojené vidění při pohledu pouze jedním okem, mohlo by jít o dost vážnou poruchu a rozhodně bych to nepodceňoval.

Datum: 28.11.13 08:15

Raději si zaskoč k očnímu, protože tvůj problém nemusí být krátkozrakost, ale tupozrakost.

Datum: 28.11.13 08:30

Urcite zajdi k ocnimu - navic v 15 si mel jit/pujdes na preventivni prohlidku, kde by tvuj prakticky lekar mel zrak take zkontrolovat.

Driv nebo pozdeji, to bude problém - může se to zhoršovat nebo jednou zatoužíš udělat si řidičák a lékař ti papíry neorazítkuje. Buď vůbec nebo tě prvně požene k očnímu.

Datum: 28.11.13 23:28

Dvojité videnie jedným okom je bežná chyba šošovky oka,kedy sa vám bod na sietnici nezobrazí ako bod ,ale úsečka .Takáto trvalá závada sa koriguje cylindrickými sklami ,kedy sa pri výrobe šošovky skla okuliarov v určenej osi napr 170st prida ,alebo uberie cca 0,5 dioptrie.Nie som profi optik,ale vysvetlil som ako laik. To ,že máte 15 a doteraz si vašu poruchu zraku nevšimol ani detský ani očný lekár,je trochu zlé,ale nič ste nezmeškali -s poruchou ste narodili a celý život budete nosit cylindrické sklo.Rozmazané videnie je dalšia vaša porucha ,kedy sa obraz premieta pred ,alebo za sietnicou .Navštívte očného lekára.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.