Poškozený ubrus v restauraci - náhrada?

Od: Datum: 05.12.13 10:40 odpovědí: 23 změna: 05.12.13 16:40

Dobrý den,

byl jsem v restauraci, kde jsem si zapálil čajovou svíčku, kterou jsem si donesl. Prohořel i plechový kalíšek a poškodil ubrus na stole.

Odešel jsem a po několika dnech mne provozovatel restaurace kontaktoval s tím, že jsem propálil ubrus, že koupí nový a ten mu proplatím. Jak se tomu mohu bránit, čím argumentovat?

Ta otázka má dvě roviny. Jedna z nich je morální. Neměl bych problém vzniklou škodu kompenzovat. Bohužel provozovatelem restaurace je můj známý a já jsem v minulosti pro tuto restauraci udělal mnoho věcí z dobré vůle, bez jakékoli odměny a nyní mne požadavek na náhradu ubrusu přijde víc než nevděk. Navíc ten ten, kdy k propálení došlo, tam zůstalo od nás i nějaké spropitné a vůbec taková útrata, že cena toho ubrusu je řádově menší. Co se tedy týká morální roviny, mé svědomí je čisté.

Co se týká právní roviny, tak nevím. Rád bych panu provozovateli řekl, že mu nic hradit nebudu a to ne z toho výše uvedeného důvodu, ale proto, že na to nemá právo. Jsem z právního hlediska v právu, nebo musím ubrus nahradit? Mám právo dožadovat se ceny původního ubrusu, nebo jsem povinen uhradit ten nový?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.13 10:52

Můj názor je ten - vy byste ten ubrus měl zaplatit.

Neohánějte se , že jste mu někdy pomohl nebo cokoli pro něj dělal, to jakobyste tam mohl chodit a ničit mu věci? To není správné ,jak si to myslíte. Vy jste si přinesl svou svíčku a zničil jste vybavení. Mohl jste požádat zda si svíčku můžete zapálit - jistě by vám dali nějakou podložku,aby nedošlo k poškození. Nebo by vám dali jejich svíčku.

A to , že jste tam nechal útratu není důvod k tomu ,abyste mu škodu neuhradil . Máte nějaké zkreslené představy o vypořádání. On na to právo má na vás žádat úhradu i když je to známý - tím spíš .

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.12.13 10:52
avatar

Je obvyklé,že člověk nahradí škodu,kterou způsobí jinému z důvodu své nešikovnosti,nebo ignorance.

Měl by to udělat sám a hned,ne se nechat upomínat.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.12.13 10:54

Morální otázku pominu, tu si s majitelem pořešte sám...

Co se týká té druhé roviny... VY jste donesl svíčku, VY jste ji zapálil = díky VAŠEMU konání vznikla škoda. Něco jiného by bylo, kdyby svíčky byly na stole a zapálil je číšník. Takhle IMHO není o čem diskutovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asdd
Datum: 05.12.13 10:56

Pokud bych propálil ubrus, tak bych automaticky nabídl že ho zaplatim, a určitě bych nevymýšlel jak se z toho vykroutit.

Právně - způsobil jste škodu a odpovídáte za ní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.13 11:05
avatar

Nediskutovat, zaplatit ale dale uz se s tim "znamym" asi nebavit, repsketive nedelat nic zadarmo.

doplněno 05.12.13 11:31:

To sice ano, ale kamarad by taky mohl takovou vec preci odpustit, nemyslis? Proste se stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 05.12.13 11:23
avatar

Proc?

Delat zadarmo je dobrovolnost.

Nahradit zpusobenou skodu povinnost.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.12.13 15:58
avatar

Takových kamarádů přijde 10, další kamarádi shodí obraz, jiný omylem něco rozšlápne, onen drcne do servírky a ta roztříská talíře - a všechno to bude platit majitel, aby se chudáci kamarádi náhodou neurazili?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.13 11:26
avatar

Kdyby majitel měl na stolech svou vánoční výzdobu a stala se nějaká nehoda, ručil by za to sám.

Ale Vy jste si tam donesl svou svíčku. Proč? Mohl jste si ji klidně zapálit doma, věřte, nenapadlo by mě tahat si svíčky do retaurace.

Nejvíc Vám ale zazlívám, že jste utekl jako Pepíček Nezdara. Být Vámi, zašla bych za majitelem, přiznala, co se stalo a nabídla mu vyrovnání. Takhle by se zachoval správný chlap a kdybyste to byl udělal, majitel by se jistě také zachoval jinak než když jste utekl a nechal mu tam ubrus s dírou. Určitě by to dopadlo lépe, než když jste to zatloukl

Tak se nemrskejte, zaplaťte a příště si zapalte svíčku jenom doma. Jaga

Ohodnoceno: 1x
 
Od: repe
Datum: 05.12.13 11:27

A ja myslím, že zaplatit jen část po amortizaci. Nikdo Vám nenahradí starou věc v plné výši. Chyba na obou stranách, provozovatel neměl tolerovat zapálení donesené svíčky. Zkuste si donést svíčku do restaurace a zapálit, nevím, zda s tím budou souhlasit. Vyřizujou si účty mezi sebou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 05.12.13 11:35

udělejte gesto a zaplaťte mu ho. co si pamatuji, tak ubrus mívají v restauracích jako reklamu a bonus za odebrané zboží, takže ho možná nestál nic. pak všem známým, kteří tam chodí řekněte, že se může stát, že bude chtít majitel od nich zaplatit třeba i pochc... prkénko na wc. jo a příště ubrus svůj sebou

doplněno 05.12.13 12:28:

jinak by měl být poškozený i stůl, pokud není ocelový,kamenný, či skleněný. často jsem viděl, že si obsluha neláme hlavu tím, jak vypadá ubrus, když si sednu ke stolu. propálený od cigaret, popel z cigaret,někde kousek naschlé omáčky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asdd
Datum: 05.12.13 11:42

Společensky správně by host hned po propálení měl nabídnout zaplacení škody, a majitel by měl mávnout rukou a říct nechte to býd, škoda jde na podnik...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 05.12.13 12:25

společensky správně

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.12.13 11:44
avatar

Všichni radí zaplatit. Já taky. Přesto bych měl pár úhybných manévrů. Souhlasil majitel s tím, abyste si zapálili svíčku? Asi ano, protože přehlédnout to nejde a vyhořela až do konce. Takže skoro jakoby byla jeho. Dosvědčí mu někdo, že jste díru udělal vy? Velice pochybuju. Dnes se tomu každý snaží vyhnout. Ubrus již byl určitě používán, tak nevím proč platit novou věc. Přesto bych mu k nohám hodil stovku a šel. Víckrát by mě neviděl.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.12.13 12:33
avatar

Nevím, jak dobře se znáte, nevím, jak častým hostem v restauraci býváte. Ale skoro mám pocit, že majitel to mohl nechat být a mohl říct nebo vzkázat něco ve smyslu, že příští poškozený ubrus už bude pěkně drahý.

Zaplatila bych a při předávání peněz se rozloučila. Aby pochopil, že nejen další malování nebo elektrikářské práce nebo instalatérské... (ta dřívější práce bez odměny) už nebude. Ale že už nepřijdete ani utrácet jako host.

Jinak vlastní svíčka v restaruaci - zrovna včera jsem byla s kamarádkou na skleničce a dostala jsem malý dáreček k narozeninám. Takový lampionek. Nikoho jsme se neptaly a zapálily to. Dnes, kdy čtu, že vlastní svíčka se zapalovat nemá, už bych to tak samozřejmě neudělala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 05.12.13 12:41

1. Nikdy nedělám nikomu nic zdarma, byť za symbolickou odměnu třeba v podobě naturáliích, ale ne zdarma. Tudíž neočekávám, že mě někdo službu ZDARMA bude opětovat. To samé - nenechám si doma udělat nic zdarma a nemám co oplácet, nikomu nic nedlužím.

2. Nahradit ubrus byste měl v plné výši, nikoliv mínus amortizace. Takový ubrus majitel již nemůže použít a měl by ho vám po zaplacení nového věnovat.

3. V soilidním podniku vracejícím se hostům by měl majitel platbu odpustit s tím, že při dalším maléru to bude za dvojnásobek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.12.13 12:45

Položte si otázku: způsobil jste škodu? Ano. To kamarádství je věc jiná, už tam nechoďte. Nakonec vše je v OZ. (už zase, pro některé)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.13 12:53

Čistě teoreticky...Představte si, že byste si v restauraci zapálil přinesenou vlastní svíčku a od ní shořela celá hospoda...Tam byste použil jaký argument?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirisimon
Datum: 05.12.13 13:26

Pokud svíčka hořela a existovalo podezření, že by mohla způsobit škodu, bylo povinností obsluhy restaurace učinit vhodná opatření k odvrácení škody. Jinými slovy se zapálením svíčky nebyl učiněn nesouhlas.

Pokud provozuji hospodu, musím počítat s jistou amortizací a postupným poškozováním vybavení restaurace. Celý případ se dá porovnat se situací, kdy omylem rozbijete talíř, praskne pod vámi židlička, pozvracíte záchod, utrhnete šňůru od splachovadla...

Od: axus®
Datum: 05.12.13 13:56
avatar

Omylem sem zapalil svicku *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: qqqqq
Datum: 05.12.13 14:55

no, když už jste si tu svíčku omylem přinesl...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.13 14:53

Dobrý den, váš dotaz mě pobavil. Vy jste prakticky napsal : já jsem zničil cizí věc a majitel jí chce po mě zaplatit, je to správné? A vaše morální svědomí zůstává opravdu čisté? Vždyť vy jste ten ubrus zničil, věděl jste to, zatajil a ještě jste bez uhrazení utekl, nechci psát jako co, jako malý kluk, je to nejmenší. A vámi poskytnuté spropitné bylo jistě dobrovolné s ohledem na míru spokojenosti v daném podniku,nebo se pletu? Občane, občane, je mi z vás smutno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.13 16:00
avatar

*palec* Žasnu, zničím cizí věc, ale "mé svědomí je čísté".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.12.13 16:40
avatar

Ahoj -

nedovedu sice posoudit, jaké mezi sebou máte s provozovatelem vztahy, - ale myslím, že je přinejmenším slušné nahradit škodu každému, nejenom známému, ale i partnerovi.

A pokud na uhrazení škody majitel trvá - zřejmě nejsou vaše vztahy až tak moc přátelské, jak zde možná naznačujete. Přátelé a známí se přece vždy domluví. !

Navíc myslím, že nový ubrus není až tak moc velký výdaj - abyste si kvůli tomu komplikoval život. Trocha velkorysosti nikdy nezaškodí - leda byste byl bezdomovec a spal pod mostem, takže nemáte ani korunu nazbyt. Tak zdravím. Marcela.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.