Nařízení k práci přesčas

Od: Datum: 26.11.13 17:25 odpovědí: 3 změna: 27.11.13 05:47

Pěkný večer,

manželka pracuje v jedné z mnoha filiálek velké firmy,pobočka je v nájmu.Vlastník nemovitosti plánuje výměnu oken za plastová.Přestože firma po sobě uklidí stavební suť,manželka bude muset udělat úklid finální.Se zaměstnavatelem má dohodu o pracovní činnosti na úklid 4 hodiny týdně.Výměna bude probíhat čtvrtek,pátek,sobota.Manželka bude muset zůstávat po večerech a potom i celý víkend.Zaměstnavatel prozatím nejeví ochotu nařídit práci přesčas a zamýšlí,že manželka uklidí pouze v rámci své dohody o úklidu a on jí proplatí pouze ten úklid.Neměl by ale zaplatit klasický přesčas?

Co kdyby se třeba manželce při úklidu stal úraz? Pokud by neměla nařízenou práci přesčas,bylo by vůbec její eventuelní zranění bráno jako pracovní úraz? Podle mě by jí řekli,že tam mimo pracovní dobu neměla co dělat.

Nebo je to jinak?

Díky moc za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.13 19:40
avatar

Pracovní úraz je každý, který nastane na pracovišti v souvislosti s plněním pracovních úkolů, takže to bych se nebál.

Proč by měl platit přesčas, když budou splněné ty 4 hodiny týdně? Předpokládám, že úklid tak jako tak probíhá obvykle mimo pracovní dobu provozovny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.13 20:12

No,jde o to,že ona jen neuklízí,přes den normálně pracuje a po skončení pracovní doby musí uklidit prostory,kam chodí veřejnost.Na to má právě celkem 4 hodiny týdně,za které dostává peníze v rámci dohody o prac.činnosti.

Při té výměně bude uklízet např.3 hodiny čtvrtek po práci,3 hodiny pátek po práci,celou sobotu,celou neděli.Takže v rámci toho týdne už to nebudou 4 hodiny ale např.22.

Datum: 27.11.13 05:47
avatar

Pracovní dobu určuje i v případě DPČ zaměstnavatel. Ovšem, pokud nařídí více hodin, musí za ně také zaplatit. Samozřejmě jen hodinovou odměnu, protože nepůjde o práci přesčas.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.