Den volna vs strach ze ztraty prace

Od: Datum: 05.12.13 00:50 odpovědí: 9 změna: 10.12.13 13:22

Dobrý večer,

konečně jsem po 2 měsících strastí a šílené finanční situace našla práci. Dělám 6 dní v týdnu 6:00-15/16:00 (dle množství práce, zatím jsem byla každý den do čtyř), jeden den v týdnu volný, ale nepravidelně který. Nastoupila jsem do práce v pondělí, ale rozpis je od soboty do pátku. Zjistila jsem, že první volný den mám psaný až příští pátek tedy 13.12..takže budu pracovat 11 dní v kuse. Nastoupila jsem i přesto, že mám celkem těžkou chřipku, ale obávám se, že to moje tělo nevydrží, mám to zkusit zvládnout a nebo se zeptat v tomto týdnu (tedy v rozpisu 30.12-6.12) o den volna? Nemůžu si dovolit o tu práci přijít, nechci aby to vypadalo, že nechci pracovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.13 01:05
avatar

Proplácí Vám zaměstnavatel přesčasy? Na první pohled to vypadá to na porušování zákoníku práce. Ale pro posouzení situace byste musela uvést více informací.

Zaměstnavatel je povinen dodržovat přestávky mezi pracovními směnami v délce minimálně 12 hodin a dobu souvislého odpočinku v týdnu v délce minimálně 35 hodin.

Pracovní dobu stanoví zákoník práce na max. 40 hodin týdně (jednosměnný provoz), v dvousměnném provozu na 38,75 hodin týdně v třísměnném a nepřetržitém provozu na 37,5 hodin týdně.

Směnnost, pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel, který může v odůvodněných případech nařídit i práci přesčas (nelze dlouhodobě nařizovat každý den přesčas).

Při určování pracovní doby i rozvrhu pracovních směn musí zaměstnavatel dodržovat zákoník práce. Pracovní směny je nutné rozvrhnout tak, aby zaměstnanec v průměru odpracoval tolik hodin, kolik stanoví pro ten který provoz zákoník práce.

doplněno 05.12.13 01:49:

PS: Na volno se klidně zeptejte.

Jedná-li s Vámi zaměstnavatel hned od nástupu nekorektně, bude se to časem zhoršovat a stejně byste v takovém zaměstnání dlouho nevydržela.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.12.13 07:28

Novodobé otroctví.. :-/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.12.13 07:53
avatar

Souhlasim. To je strasne jak ma clovek strach ze zamestanavatelu a riskuje vazne zdravotni potize jen proto, aby neprisel o praci.

To jsme to dopracovali :(

doplněno 05.12.13 07:54:

K tazatelce, ja bych to risknul a vzal si volno. Treba s tim zadny problem nebude.
No a jestli jo, vyhlizel bych co nejdrive novou praci, kde se budu citit fajn a nebudu mit strach.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.12.13 09:21
avatar

Ten strach ze zaměstnavatelů je v mnoha případech zcela zbytečný - všichní šéfové jsou jenom lidi, kterým - s odpuštěním - smrdí z prdele stejně jako každýmu. A pokud se člověk bojí jenom ZEPTAT, no tak to přece není vina zaměstnavatele. Říká se, že za zeptání nic nedáš. A normální šéf vás v takovém případě pošle rovnou k doktorovi, dřív než mu tou chřipkou nakazíte celou směnu nebo rovnou zkolabujete (protože to by měl větší problém).

doplněno 05.12.13 13:37:

tomkk: Nemůžeme soudit, protože neznáme podrobnosti. Může to být sezónní záležitost - zemědělci o žních taky nedělají 8 hodin a dost.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.12.13 11:33

Od člověka, který ji vnutil tento pracovní režim čekáte pochopení a lidskost?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 05.12.13 09:08

Neptejte se jestli budete mít volno, ptejte se jak dlouho budete dělat tyhle otrocké hodiny, kdy má zaměstnavatel v plánu upravit pracovní dobu do zákonné podoby. Zaměstnavatel z vás dělá otroka, jak dlouho myslíte, že vydržíte tenhle zápřah? Budete unavená, dělat chyby, tělo začne protestovat a můžete i onemocnět (nechci nic přivolávat). Jakou pracovní dobu/počet hodin máte ve smlouvě? Zaplatí vám vůbec ty přesčasy?

Pokud by ta pracovní doba měla být třeba teď před vánoci, MOŽNÁ bych to byl ochoten akceptovat. Ale pokud by to takhle mělo být pořád a zaměstanavatel by neupravil počty hodin, hledal bych práci jinde. Je to o zdraví a psychiku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rafn
Datum: 05.12.13 10:04

Čím víc se člověk bojí, tím je zaměstnavatel oprsklejší. S chřipkou se leží doma, neroznáší se. Tak to šéfovi slušně naneste, žádných 11 dní v kuse.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalova
Datum: 05.12.13 17:44

Nemůžu si dovolit přijít o práci, prvního jsem měla platit nájem a prostě na něj nemám, navíc tato práce je velmi dobře placená 40 000 měsíčně. Jenže jak jsem psala, rozpis služeb je sobota až pátek, jelikož jsem začala makat v pondělí, tak jsem si jakoby vybrala sobotu, neděli jako volno. Zeptala jsem se, zda bych volno nemohla mít dřív, tak mi ho z pátku přehodili na čtvrtek. Vážně paráda.

Od: elisek1988*
Datum: 10.12.13 13:22

Nevím, jak to máte uvedeno ve smlouvě, ale pokud jste ve zkušební lhůtě a na "volno" si chcete brát dovolenou, bude to nejspíš problém.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.