Povinnost na státní svátek do práce?

Od: Datum: 23.11.13 13:51 odpovědí: 10 změna: 24.11.13 03:32
avatar

zdravím vás, zaměstnavatel chce abych šla na druhý svátek vánoční do práce, jsem povinna ze zákona nebo je to na dobrovolnosti? popřípadě můžu odmítnout? děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 23.11.13 14:15

Podívejte se na § 91 ZP. Nepíšete, kde pracujete, myslíte si že policisté, v dopravě a j. do práce nechodí?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.13 14:44

Odmítnout to samozřejmě můžeš. Jaké důsledky to bude mít potom záleží na zaměstnavateli.

Proto je vhodnější druhá možnost, promluvit si o tom a dohodnout se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.13 15:17
avatar

Milá kytičko, školní prázdniny už skončily, do práce se chodí když je to třeba a opravdu lékaři, policisté a spousta dalších lidí pracuje i o státem stanovených svátcích. Myslíte, že když si o svátcích uřežete ruku, počká to na všední den? Myslíte si , že tam kde je nepřetržitý provoz, dají všem volno a vypnou stroje? Odmítnout to můžete a pak si načtěte co vše potřebujete k registraci na ÚP. Já zásadně nechodím do obchodu v neděli a ve svátky, ano, zde bych já v klidu zavřela krám ale je spousta dalších co v tuto dobu utratí nemalé peníze a pro podnikatele jsou zisky vždy prvořadé.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.13 15:44
avatar
A zaplatí vám 100% příplatek? Asi se bude cukat co?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.13 16:16
avatar

Pokud to nemáte v poracovní smlouvě (nepřetržitý provoz), tak Vás nutit nemůže. Při mimořádné situaci by se s Vámi měl dohodnout. Pokud je to práce navíc (přesčas), náleží Vám přesčasový příplatek, nebo náhradní volno a 100% příplatek za práci ve svátek.

doplněno 23.11.13 16:20:

Liduš + Buss - lékaři, hasiči, policajti a podobné profese to mají uvedené v pracovní smlouvě (měly by to mít i prodavačky v supermarketech), běžný zaměstnanec nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 23.11.13 17:46

Ale ale, některé profese nemají pracovní smlouvy, že ano...Odkázal jsem tazatelku na ZP a že některé profese prostě pracují imrvér.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.13 17:29

§ 91 zák práce:

(1) Dny pracovního klidu jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu, a svátky23).
(2) Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
(3) V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech

a) naléhavé opravné práce,
b) nakládací a vykládací práce,
c) inventurní a závěrkové práce,
d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
g) práce v dopravě,
h) krmení a ošetřování zvířat.

(4) Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.

______________________

Takže posuďte, zda nějaké z těchto prací vykonáváte. V pracovní smlouvě to uvedené mít nemusíte, magdon se mýlí.

(pro přesnost: 26. prosince není "státní svátek", nýbrž "svátek")

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.11.13 19:01
avatar

@atreus moc Vám děkuji za odpověď na moji otázku,

všem ostatním , je mi cca 50 let a poznámka o školních prázdninách a o moralizování pracovních návyků jsou docela mimo mísu( a to volím ještě mírnější formu slov), chtěla jsem se jen informovat-nepotřebuji kázání.. pracuji jako pokladní v nejmenovaném hypermaketu.neleží na mě žádná povinnost záchraných složek! ale jen to, jestli si koupíte rohlík nebo housku.- ikdyž toho máte po vánocích doma haldy a jen se nudíte a couráte po obchodech.

Datum: 23.11.13 21:14
avatar

Tak to se na vás nejspíš vztahuje odstavec 3 písmeno h ...

doplněno 25.11.13 20:06:

Omlouvám se, byl to pokus o vtip, zřejmě blbej. Nenapadlo mě, že by to někdo vzal vážně.

avatar
Upozornění od sys hejkal 24. 11. 2013 07:12:32
Jiný uživatel upozornil na nesmysl Vašeho poukázání ve vztahu k pokladní v marketu... 3 h) krmení a ošetřování zvířat...
Byl to překlep? Můžete se opravit?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.13 03:32
avatar

Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Na nařízenou pracovní směnu jste samozřejmě povinna nastoupit. Odmítnutí práce by mohlo vést až k ukončení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.