Převzetí důchodu jinou osobou

Od: Datum: 22.11.13 09:57 odpovědí: 14 změna: 22.11.13 20:08
avatar

Před pár dny se tu probíralo, zda má mít senior nějaký denní režim. Patřím k obhájcům jistého režimu.

Dnes nastal problém s převzetím maminčina důchodu. Maminka spí asi do 10 hodin. Listonoška s důchodem poprvé po dlouhé době přišla už v 7,30 prý to tak te´d zase na dlouhou dobu bude. Listonošce jsem ukázala spící živou maminku a na složenku "roztřeseně" napsala podpis. Já i listonoška víme, že to tak nemá být. Slíbily jsme si, že se obě poptáme, jestli je oficiální možnost, aby důchod přebírala jiná osoba než příjemce.

Budit maminku brzy ráno se mi nechce, moc dobře vím, že kdybych jí narušila spaní, měla bych já docela velké probémy po celý den a asi i následující den. Vodit listonošku každý měsíc ráno do ložnice se mi také nelíbí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 22.11.13 10:18
avatar
ZdravimAno,lze to.Zajdete na postu,a tam vyplnite a podepisete formular.Jste osoba blizka,tudiz Vam duchod v tomto pripade vyplati za maminku.
doplněno 22.11.13 10:37: Rado se staloMam s tim dobre osobni zkusenosti...
doplněno 22.11.13 10:37: Rado se staloMam s tim dobre osobni zkusenosti...
doplněno 22.11.13 10:38: Rado se staloMam s tim dobre osobni zkusenosti...
doplněno 22.11.13 10:38: Rado se staloMam s tim dobre osobni zkusenosti...
doplněno 22.11.13 10:38: Rado se staloMam s tim dobre osobni zkusenosti...
doplněno 22.11.13 10:38: Rado se staloMam s tim dobre osobni zkusenosti...
doplněno 22.11.13 13:56:

Za to kvantum stejných doplnění se omlouvám,dělá mně to mobil:-D

doplněno 22.11.13 13:57:

Tady to je,bod 5:http://portal.gov.cz/portal/o…can/situace/101/105/3883.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.13 10:33
avatar

Děkuji za info a věřím, že to bude tak snadné, jak píšete.

Datum: 22.11.13 20:08
avatar
Wamp: to je dobrý mobil
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.11.13 10:43

Podivuji se, že to ta listonoška neví.
wamp, kdo zajde na poštu?

doplněno 22.11.13 14:10:

Takže ono je to jinak, že? A stačilo to pohledat před psaním... Já přece nemohu zplnomocnit sebe na cizího úkor, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 11:50
avatar

Mě přijít listonoška před osmou, tak ji schodím ze schodů. Hele ale stejně, není to nějak brzy? Poštovní auto jezdí kolem 7 30, než se pošta vytřídí a než k vám dojde, to by do osmi stihnout ani neměla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 12:19
avatar

Od července do října chodila kolem 14,30. Sousedé mluví o nějakém provizoriu, může to souviset s tím, že jednu listonošku nedávno pokousal pes a jinou listonošku vyhodili, protože v dobré víře se nechala ukecat a nějaké paní dala doporučený dopis pro rodinného příslušníka. Paní dopis nepředala a bylo zle.

Nesleduji to, ale prý každé ráno přijede auto, vystoupí dvě listonošky (dříve přicházela po svých jen jedna) a v rychlosti obíhají domy. A pak zase autem honem jinam.

Datum: 22.11.13 13:25

Zdravím,

s přebíráním důchodu to není tak jednoduché. Může převzít manžel, ale nikoli dcera a jiná blízká osoba. Nestačí zplnomocnění pro přebírání jiné pošty. Nestačí ani plná moc od notáře, kde Vám dá maminka plnou moc pro přebírání důchodu i pro jiné úkony v jejím zájmu (jednání na úřadech, nahlížení do její zdravotní dokumentace ap.). Totéž platí pro doporučenou poštu určenou do vlastních rukou adresáta. Zajímavé je, že když je příjemce důchodu v nemocnici, na požádání pošta důchod přepošle a nemocniční pokladna vydá důchod po ověření totožnosti i dceři.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.11.13 17:31
avatar
A není lepší si nechat důchod posílat jen na poštu a vyzvedavat si ho osobně? Nebo třeba na účet? Beztak postacka čeká na nějaký tringelt...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 17:36
avatar

Také jsem už slyšela o té poště, prý se tam vyplní nějaký formulář, stojí to jednorázově dvacku.

Ale minulý měsíc jsem zažila něco dosud u nás nevídaného. Babička se pokaždé "podepíše", no udělá pár čar, ale první písmeno příjmení bývá pěkné. Tak jí to doručovatelky uznávají.

Minulý měsíc nebylo babče nějak dobře, měla průjem a tak jsem ji nechala ležet. Pošťačka chodí okolo 10. hodiny. Hned se hnala dál, viděla babču v posteli, jak se snaží vymotat z peřiny a tak mi řekla, ať nevstává, ať to podepíšu já svým jménem, ale chtěla zároveň moji občanku na opsání čísla.

Nikdy jsem se s tímto nesetkala, vždycky jen do jejích vlastních rukou. Když byla v nemocnici, muselo to zůstat uložené na poště, až se vrátí domů. Jsem sice "blízká", ale snacha, tak nevím vůbec, zdali mi to mohla dát.

Vidíte, takových obštrukcí pokaždé a najednou mi řekne - Podepište to Vy! Asi taky záleží na kterou doručovatelku člověk natrefí. Některá by třeba striktně trvala na tom, abych babču vytáhla z postele a podepsala to sama. Jaga.

doplněno 22.11.13 17:43:

Štíreček: o tom jsme také uvažovali. Ale když by to nechali na poště, je to od nás sice 1 km, ale babču bych obtížně tahala z auta a těžko by na poštu došla. I když z parkoviště je to jen kousek. Ale když má člověk na zádech skoro devadesátku...

Založení účtu - v jejích letech? Jak by ho mohla spravovat? Jen bychom z toho platili axlítali vybírat bůhvíkam. A my máme s manželem účet společný, ovšem je na mé jméno a na něj jí to prý nedají. Takže zbývá ta donáška.

Trinkgeld dáváme, je jasné, že přijmou rády. Pokaždé poslední číslici - jednotky. Letos to dělá 7 Kč, ovšem příští rok po valorizaci se to zase změní a pokud bude konečné číslo 1 či 2, nebude mít doručovatelka radost. *:D*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 18:49
avatar
Jestli nedojde, tak je fakt lepší si to nechat nosit, ale asi je to na postatce jestli ho vydá. Moji rodiče měli dědu na staří doma a důchod pro dědu brala mamka, děda byl schopný ji nechat klidně dvě stovky, běžně padesát korun, ale doba je zlá. Mně chodil ID na poštu a neplatil jsem za vyplnění nic, později jsem si ho nechal posílat na účet, společný, ale majitelka je manželka. Takže problém v tom nevidím. Stačí nahlásit na socialce číslo účtu a podpis. Předtím stačí zajít do vaší banky, tam ty tiskopisy pro socialku mají a pak s tím tiskopisem a babcou na socialku. Tiskopis z banky slouží jako potvrzení, ze ten účet je váš a babca podepíše souhlas. Radši se ale zeptejte, ale na manželku, manžela to jde.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 18:25
avatar

Děkuji za všechny další rady a postřehy. Asi to moc snadné nebude. Sama jsem zvědavá, které "nejmenší zlo" si nakonec vyberu.

Podle portálu veřejné správy by možná musela být maminka zbavena svéprávnosti, nebo být v ústavu. Budu ověřovat, jak si informaci vyložit.

Mám sice už nějaký čas generální plnou moc, uvidím, jak a kde s ní pochodím. Účet - sporožiro jsem mamince před asi 2 roky schválně zrušila, jediný pohyb na účtu byly poplatky bance. Vím, že jsou nějaké banky bez poplatků, ale nemají pobočku v našem městě. Osobně na poštu - to už je lepší vodit listonošku ráno k posteli. Cestu bychom nezvládly, v zimě vůbec ne.

Tringeld - také dáváme, te´d je to posledních 9 Kč, ale kdyby to všechno nějak dobře klaplo, ráda dám i víc.

Datum: 22.11.13 19:20
avatar
Něco jsem našel zde:
http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/duchodove-pojisteni.htm
Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet - majitel účtu
Je to v pdf formátu. Stačí vyplnit a nechat potvrdit v bance.
doplněno 22.11.13 19:30: Bimbam: není nutné mít banku ve městě, když ji máte v obýváku. Sám mám několik účtů u pěti různých bank a nemám potřebu tam chodit osobně. Nic me to nestojí, neplatím žádné poplatky. Vše si udělám doma v bankovnictví, hotovost pokud potřebuju vyberu v nějakém bankomatu, platby i sipo jde bezhotovostne a na případné dotazy stačí email. Odpověď vždy dostanu rychleji než bych do té banky doběhl. A ten jeden papír se dá poslat k potvrzení i poštou. Člověk nemusí vyhlížet postacku, nemusí budit maminku a důchod je na účtu o den dva dříve.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.13 19:39
avatar

Štírečku, děkuji za obě informace, rozhodně začnu po neděli sondovat.

Zasílání maminčiných peněz na můj účet moc nevěřím, vzpomínám, jak jsem v době, kdy jsem žádala o svůj důchod, musela přinést z banky potvrzení, že se opravdu jedná o můj účet.

Další účet v bance bez poplatků to možná vyhraje, musela bych získat oprávnění k disponování s penězi a zřejmě bych musela mnohem víc platit kartou.

Datum: 22.11.13 20:02
avatar
Mrknete se na ten tiskopis. Ten vám potvrdí v bance, ze účet je váš a mamka to podepíše, ze s tím souhlasí. Tak jsem to dělal i já, když jsem chtěl posílat důchod na účet manželky. Jen to měsíc až dva trvá. Placení kartou je taky výhoda a je to daleko rychlejší než počítat hotovost. Tam kde jsou bezkontaktní terminály, jen prilozim peněženku, kartu ani nevytahuju, dostanu lístek a jdu. Nikoho nezdrzuju, nad částku petset je třeba zadat pin, ale pořád je to rychlejší než platba v hotovosti.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.