Výpověd a uřad práce

Od: Datum: 20.11.13 11:44 odpovědí: 6 změna: 24.11.13 22:56

Dobrý den. Pracoval jsem ve společnosti jako zaměstnanec. Začátek ode dne 3.9. ukončení 15.11. Zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu a podepsal jsem že jsme se vzájemně dohodli na ukončení pracovního poměru ve smyslu paragrafu 66 zrušení pracovního poměru va zkušební době. Přišel jsem na uřad práce ale tam mi řekli že již od začátku budu brát jen 45% z čistého platu podporu. Je to správně? Když nemocenská je 60%. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.13 11:48
avatar
Ano bohuzel vas zamestnavatel napalil. Kvuli dohode mate narok pouze na 45%. Je to skoda
doplněno 20.11.13 15:56:

Jaraz: píšete špatné informace. pokud by skončil z jakehokoli duvode ve zkušební lhůtě, musel by mít ve výpovědi text, "ukončeno ve zkušební lhůtě" a ne "dohoda" TEČKA. O tom se s Vámi nikdo nebude na UP bavit. pokud ukončíte pracovní poměr dohodou, budete dostávat pouze 45 % TEČKA

doplněno 20.11.13 19:26:

takže pokud by jste našel nějaký důvod ve výše uvedených,můžete na ÚP operovat tímto. Vysvětlíte, že jste skončil z nějakého toho důvodu ve zkušební době. Zhodnocení,zda jej uzná pracovnice UP ( a dostanete "nekrácenou" nebo neuzná " a bude 45 % bohužel záleží pouze na ní.

Bohužel NE, tohle podléhá obligatornosti, ne správnímu uvážení. Zde nejde něco pracovnici vysvětlovat. Ta pouze sepíše zápis a navrh a ten se schvaluje. Zde je ve výpovědi napsáno DOHODA. Opravdu tečka, přes to vlak nejede. Ať si zajde k byvalemu zaměstnavateli a sepíšou nové ukončení bez udaní důvodu ve zkušební lhůtě. Zde bude mít nárok na 65% první dva měsíce, pak 55% a pak 45%. Opravdu tady je daný zákon neoblomný ani sebelepší empatií pracovnice UP. Prostě NE !

Další otazkou je: kolik byl jeho průměrný plat. pokud činil třeba jen 4.500( při poloviční pracovní době ) tak je zde 65% = 2925 podpora a pokud je 45% = 2025 .. tak nic, chtěl jsme napsat, zda má cenu to řešit. Tak ano má to cenu řešit je to 900.-

Zašel bych za zaměstnavatelem. Zaměstnavateli to může být jedno, pokud ho nepropustil on. Ve zkušební lhutě, to nemá vliv, zda odešel on nebo byl propuštěn. Jediná vyjímka je pokud to bylo dotované místo UP.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.11.13 12:56
avatar

Vy jste se přece vzájemně nedohodli, zaměstnavatel rozhodl sám a vy jste mu to jen hloupě podepsal.

Už se nedá nic dělat, bohužel,ale příště trvejte na výpovědi z organizačních důvodů, snižování počtu zaměstnanců apod. Když jste podepsal dohodu,podepsal jste, že s tím tedy souhlasíte. Je to škoda, příště si dejte větší pozor, co podepisujete. 45% není skutečně žádná sláva. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 13:04
avatar

není to tak docela pravda - základní dotaz zní, máte odpracování 12 měsíců v uplynulých 24 měsících? pod ne, tak další řádky nejsouu pro vás.

Vyše uvedená situasce není tak bezvýchodná zákony umožňují skončit i dohodou i z jiných z důvodů (omlouvám se .,ale kopíruje stránku z přednášky, nemám čas,tak si to přeberte)

Samotné ukončení PP dohoda nebo výpověď

.Lidé, kteří sami ukončí předchozí PP, dostanou nižší podporu v nezaměstnanosti. (nejen dohoda, ale i výpověď zaměstnance),
.Standardní podpora zůstane , pokud opustili sice sami, ale z "vážného důvodu",
.
.V zák. není uvedeno, co je tím míněno, ale zák. o zaměstnanosti

Definuje tyto poměrně široce:

§Nezbytná osobní péče o dítě ve věku do čtyř let.,
§Nezbytná osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby (st.II,III nebo IV podle příslušných předpisů), jde-li o osobu blízkou nebo trvale žijící ve společné domácnosti (...)
§Docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
§Místo výkonu zaměstnání druhého manžela nebo povaha tohoto zaměstnání,
§Zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání,
§Nakonec jsou však uvedeny také "jiné vážné osobní důvody, např. etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele".Lidé, kteří sami ukončí předchozí PP, dostanou nižší podporu v nezaměstnanosti. (nejen dohoda, ale i výpověď zaměstnance),
.Standardní podpora zůstane , pokud opustili sice sami, ale z "vážného důvodu",


místo § mají být odrážky,ale opravdu nestíhám, hezký den


doplněno 20.11.13 14:06:

takže pokud by jste našel nějaký důvod ve výše uvedených,můžete na ÚP operovat tímto. Vysvětlíte, že jste skončil z nějakého toho důvodu ve zkušební době. Zhodnocení,zda jej uzná pracovnice UP ( a dostanete "nekrácenou" nebo neuzná " a bude 45 % bohužel záleží pouze na ní.

avatar
Upozornění od sys kapkanadeje 20. 11. 2013 20:51:11
Prosím, zvažujte lépe své odpovědi, aby byly správné a zbytečně nemátly tazatele. Možná by stálo za úvahu, dotaz a problém si přečíst vždy důkladněji. Díky za pochopení!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 16:47
avatar

Je úplně šumák, co má odpracováno.

Musí mít oněch 12 měsíců během posledních dvou let zpětně důchodově odpojištěných, což je rozdíl.

doplněno 20.11.13 20:45:

Ivzez, máte pravdu, to mi nedošlo, že už je vlastně podpora přiznaná...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 20:37
avatar

Přestože mají svým způsobem pravdu všechny odpovědi, tazateli může pomoci pouze odpověď od Fidoneta (dávám bod), samozřejmě s výjimkou posledního odstavce: "zpětně" nelze dohodu měnit.

Ostatní odpovědi zbytečně tříští pozornost a ve stávající situaci tazateli nepomohou (snad si z nich může vzít poučení do budoucna).

ÚP má pravdu: Tazatel ukončil pracovní poměr dohodou bez vážného důvodu, proto mu po celou podpůrčí dobu bude náležet podpora ve výši 45 % průměrného čistého výdělku.

--- Jaraz: Vaše odpověď by měla smysl v případě, že by se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době teprve uvažovalo. Pokud už pracovní poměr skončil, platí to, co je uvedeno v písemné dohodě. Po skončení již není možné dohodu "stáhnout" ani uzavřít novou již s uvedením vážného důvodu.

Důvod skončení pracovního poměru nelze doložit zpětně, vážný důvod by musel být uveden v písemné dohodě. Tzn., že Váš poslední odstavec je chybný.

--- Martinaa: Vaše odpověď, byť pravdivá, mezi zavádějícími odpověďmi situaci bohužel více znepřehledňuje. Tazatel podmínku pro přiznání podpory splnil, jinak by mu ÚP nepřiznal ani těch 45 % (proto mi Vaše odpověď přijde pro tazatele zbytečně matoucí).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.13 22:56
avatar

Doplnění dotazu: ... Mužu jako zaměstnanec podepsat smlouvu jiného znění abych měl větší podporu v nezaměstnanosti jako doposud? Děkuji. (viz https://www.poradte.cz/spolec…vypoved-ve-zkusebni-dobe.html)

--- Odpověď:

Váš zaměstnavatel přišel s návrhem dohody, na který jste přistoupil, ač to nebyla Vaše povinnost. Pracovní poměr skončil k dohodnutému datu a bývalý zaměstnavatel není povinen Vám nyní vycházet vstříc. Kromě toho není možné zpětně měnit již jednou uzavřenou dohodu.

Platí to, na čem jste se se zaměstnavatelem dobrovolně dohodl v původní dohodě.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.