Musím v práci uhradit ošacení?

Od: Datum: 19.11.13 20:10 odpovědí: 15 změna: 21.11.13 10:25

Dobrý den, chtěl jsem se na situaci, která nastala. Byl jsem zaměstnán u obecního úřadu v rámci operační program lidské zdroje a zaměstnanost dotované EÚ na 6. měsícu, po 2 měsících mi dali pracovní obuv a monterky (do té doby jsem používál svou obuv a oblečení. Zaměstnání mi prodloužili o dálší 2 měsíce. Po ukončení žádají o zaplacení polovici s ceny obuvi z důvodu, že obuv je na 1. rok. Má zaměstnavatel na to právo. Děkují a přejí krásný den

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.13 20:43

Nejspíš na to právo mají. Já bych jim to šel vrátit a nechal si podepsat doklad o vácení.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.11.13 20:45

Tedy nejsem si jist. Uniformy pokud odcházíte taky musíte zaplatit. Na druhou stranu po vás chtějí jen polovinu a vy jste to přitom nosil 2 měsíce. Možná by to chtělo zkusit jim to vrátit, nebo trvat na tom, že jste to nikde nepodepsal, že vás neinformovali. Říct vám to mohli. Všechno je o komunikaci.

Od: buss®
Datum: 19.11.13 20:53

Načetl bych si nějaké podmínky, které jste podepsal. Či zákon, který to upravuje (to víte vy). Ale i za komuny už bylo stanoveno, na jakou dobu mám tyto věci od zaměstnavatele. A je to logické, jinak jste se obohatil. Nebo to darovali? Ano má!

Datum: 19.11.13 23:03

Předejte jim proti potvrzení na kopoii písemnou výzvu k vyplacení opotřebení Vašeho oblečení a obuvi za první dva měsíce. Opotřebení ohodnoťte stejnou částkou, kterou po Vás vyžaduje obec.

Ale vážně: Podle mého názoru na toto obec právo nemá. Pracovní obuv i oblečení je jejím majetkem, takže bych jim obojí proti potvrzení vrátila.

Přijde mi nesmyslné, požadovat po nezaměstnaných doplacení pracovního oblečení + obuvi, (tedy věcí, jež by si sami nepořizovali).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.11.13 06:53

Jak už rádci psali, je podstatné, zda o tom byla zmínka v pracovní smlouvě. A to jste podepsal.

Pokud to tam je a podepsal jste,máte smůlu. Pokud tam o tom nic není, oblečení bych vyprala, boty dobře vyčistila a donesla jim to zpátky. To by asi nechtěli, protože použité pracovní oblečení a obuv už si nikdo jiný nevezme. Proto raději chtějí peníze.

Nedejte se, záleží ovšem na tom, co je v té smlouvě. Nebo jim navrhněte, že na zaplacení bot nemáte peníze, ať Vás ještě 6 měsíců zaměstnají, abyste tu roční životnost bot plně využil.

Je fakt, že pokud to není moc a boty jsou pěkné, ještě je užijete. Ale je to věc, bez které jste žil i předtím, vyloženě ji nepotřebujete a tak bych se bránila tím, že bych boty vrátila. Ať je pan starosta půl roku ještě donosí. Jaga.

Ohodnoceno: 1x

Od: radil*
Datum: 20.11.13 07:00

Nevím, zda na to mají právo, ale u oú mi to přijde divné, zvlášť, když jde o program zaměstnanosti dotovaný eu. Zaměstnat někoho, kdo nemůže najít práci a pak po něm chtít peníze je divný, ale jak píšou ostatní, pročti si smlouvu, mělo by to v ní být.

Jinak (Jago), o obnošeném prac.oděvu bych mohl vyprávět. Kdysi jsem končil u jednoho rádobypodnikatele a po 3/4 roce si nechal vrátit krom rozšlapaných smradlavých bot i seprané děravé tričko. :(. Nejspíš to vyhodil, protože pochybuju, že by se někdo neštítil vzít cokoli z toho na sebe.

Datum: 20.11.13 08:22

když je to ukončení z jejich strany, tak mi to přijde divné. Vy byste přece rád pracoval dál a ošacení donosil. Kdybyste dal výpověď vy, pak mi to naopak přijde logické. Oni do vás investovali a vy jim investici maříte. :)

Datum: 20.11.13 09:25

kapon, má na to právo!

pochybuji, že v pracovní smlouvě, tak jak píšou někteří, budou řešeny pracovní pomůcky, které jsou výlučně majetkem zaměstnavatele. On je povinnen udělat vnitřní předpis "zásady přidělování a používání OOPP", kde je potřeba vyznačit na kartě OOPP druh atd. a podpis o převzetí.

Po celou dobu jsou OOPP vlastnictvím firmy. V případě ukončení je třeba OOPP vrátit, nebo se dohodnout jinak.

(po celou dobu se musí zaměstnavatel starat o čistotu těchto prostředků, v případě opotřebění, zničení, musí vydat nové, pokud zničení nebylo úmyslné)

I Vám přeji krásný den, i když v Pardubicích poprchává.

Datum: 20.11.13 11:36

Milane mate pravdu, ale nema prece zadny narok chtit obleceni proplatit. Pochopitelne odev se musi vratit zamestanavateli, ale nikoliv za to jeste uctovat penize.

Datum: 20.11.13 18:44

majsterione, to je to slovní spojení, ..pokud se nedohodnou jinak.

Proč by to nechtěl proplatit, když dotyčný bude souhlasit.. zkrátka dohodnou se..

Příklad, můj zaměstnanec dostává ošacení a rukavice co spotřebuje. Boty, když se domluvíme že jsou třeba. nepotřebuji na to žádný předpis. Ve velké firmě musí být předpis (u nás taky, jinak inspektorát dává pokuty), ale v malé firmě se domluvíme.

Před měsícem skončil kolega, měl boty asi půl roku. Jelikož to nešlo z mých peněz, jelikož nebyl nikdo, kdo by tak velké boty nosil, mávl jsem nad tím rukou.

Můj kolega zaměstnává 40 lidí v montérkách, dává je čistit, spravovat..ale zaměstnanci chodí v montérkách i domů, klidně si po odpolednách pracují v jeho montérkách..

to jde v malé firmě..ale při více lidech se to prodražuje..

(já jsem si snad ještě nikdy nekoupil monterky za svoje..) *hi*

Od: ramf
Datum: 20.11.13 11:15

To je zaměstnavatel kulihrach - vykuk. Vypadá to, že na vás bral půl roku dotace a místo pořádného pokračování pracovního poměru vás odbyli 2 měsíci. Ta dotace je proto, aby zaměstnavatel "netratil" na zapracovávání. Český podnikatel to ovšem řeší po česku...Žádné placení pracovních pomůcek - tedy pokud si je nechcete nechat - vyprat , vyčistit a vrátit. Řekněte, že jste počítal s rokem...

Od: wau
Datum: 20.11.13 13:39

Předem říkám, že vůbec netuším co na tohle říká právo, pokud jste ale nepodepsal souhlas s nějakým podílem na úhradě pracovních pomůcek, můj zdravý rozum mi říká, že na tohle právo nemají. Vyfasoval jste prostě pracovní oděv který souvisí s výkonem vaší práce a přiměřená míra opotřebení by měla být samozřejná a nenáhradová. Totéž by mohli říct v případě jiných pracovních nebo dokonce ochranných pomůcek. Já osobně bych jim řekl, že jsem používal svůj oděv a to zcela zdarma - nic po nich nechcete. Jejich jste použil, když vám to dali nebo dokonce nákázali ale nebyl jste spraven o tom, že to budete muset hradit. Jinak byste pokračoval s vlastní obuví a pokud by to nešlo tak byste se jim na jejich program z vysoka vysral.

Datum: 20.11.13 18:46

wau,

čí to byly pracovní pomůcky? Zaměstance, nebo firmy?

Od: wau
Datum: 21.11.13 09:29

Firmy. Tyto pomůcky by si měla firma napsat do nákladů, spojených s provozem a výkonem své činnosti = ale rozhodně je nechtít po zaměstnanci.

Od: kiraeggg
Datum: 21.11.13 10:25

Tak to je jednoduché. Pokud to jsou OOPP tak to hradí zaměstnavatel a taky je od vás odebere po rozvázání pracovního poměru a také musí tyto OOPP po skončení jejich životnosti zničit na své náklady autorizovanou firmou.

CO SE TÝČE OBUVI, tak už dávno neplatí že obuv je na 1 rok! TOTO UŽ PROSÍM NEPLATÍ! Dávejte si na to pozor. Musí být zpracována nějaký předpis-místní provozní předpis, ve kterém si zaměstnavatel určí četnost výměn!

Ve vašem případě doporučuji:zákonník práce §101-104

kde §104 stanoví OOPP, pracovní oděvy a obuv, mycí, čistící a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje

§101 pakříká o předcházení ohrožení života a zdraví při práci

Dále NV (nařízení vlády) 495/2001 Sb, je tam 6 § tak si je pročtěte.

A jinak se nebojte obrátit na váš příslušný OIP (oblastní inspektorá práce), kde vám poradí řeknou co jste nejste oprávněn.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.