Nezdanil jsem jednorazovy prijem z AdSense

Od: Datum: 18.11.13 05:47 odpovědí: 11 změna: 18.11.13 16:19

Zdravim, mam webovou stranku, na ktere jsem mel par mesicu adsense. Pred rokem a pul mi prisla prvni a posledni vyplata za tuto sluzbu asi 80 eur. Az nyni jsem zjistil, ze je zrejme tento prijem potreba danit.

A ted nevim, co mam udelat. Nejsem podnikatel, nemam zivnostensky list, jsem proste normalni clovek, co to bral jako mensi privydelek bez starosti, coz ale asi neni :) Co mi hrozi? Mam to nechat plavat nebo z toho muzu mit problem? Poradte mi prosim dalsi postup, dekuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 18.11.13 07:21

Nevím, zda pracujete nebo jste student, ale to je v tomto přídadě jedno. Do 6 tis nebo do 20 tiis nedanite přivýdělek. Klídek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.13 08:11
avatar

pokud to neni souvislá činnost, pak by to mělo být ok. Nemusel by být potřeba ani ŽL. Jiné by to bylo, kdyby ten výdělek přicházel pravidelně. Uvidíme co na tento výklad ostatní :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 18.11.13 09:09

Pozor na to! Výdělek je sice nízký, ale vzhledem k platbě v rámci EU je pravděpodobně nutné podat přiznání k DPH *ee* Pár informací zde:

http://www.zive.cz/clanky/ads…am-neda-vybrat/sc-3-a-155477/

http://www.jakpodnikat.cz/adsense-dph.php

Co udělat teď? Jestli to chceš uvést do pořádku, je nutné podat dodatečné daňové přiznání. To bude určitě pokutované za pozdní podání, nejméně 500K ... nebo to risknout a spolehnout se na to, že na tebe nikdy nepřijdou.

Hlavně doporučuji vyhledat si o tomto problému co nejvíce informací a zkušeností podobných nešťastníků abych nejednal zbytečně zbrkle. Podle všeho je vás spousta. Mě samotného tato povinnost taky překvapila

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 18.11.13 09:18

koukolik - moc díky, tohle já nevěděla a docela mě to zájímá. O víkendu k nám přijede návštěva (právník FÚ) a dáme řeč, co oni na tyto případy. I když vím, že všechny FÚ nerozhodují stejně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tak
Datum: 18.11.13 11:56

Pokuta 500 Kč za pozdní daňové přiznání byla od letošního toku zrušena. V případě pozdního daňového přiznání a platby daně, však nabíhá úrok z pozdně uhrazené částky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tak
Datum: 18.11.13 12:11

Země EU - prodej a nákup


Prodej spotřebitelům

Pokud prodáváte zboží spotřebitelům do jiné země EU (včetně jeho dodání), musíte se tam zaregistrovat a účtovat DPH v sazbě platné v dané zemi - výjimkou je situace, kdy celková hodnota vašeho prodeje v dané zemi v daném roce nepřesáhne limit stanovený touto zemí (35 000 EUR nebo 100 000 EUR).


Nákup

Pokud zakoupíte zboží pro účely podnikání v jiné zemi EU, které je vám řádně doručeno, musíte DPH za danou transakci přiznat tak, jako kdybyste zboží prodávali sami, a to v sazbě platné ve vaší zemi.

Obvykle budete mít později možnost si tuto částku odečíst.

Země EU služby


rodej podnikům

Odběratelům z ostatních zemí EU obvykle DPH neúčtujete. Vaši odběratelé DPH zaplatí za služby, které obdrželi, v sazbě platné v jejich zemi.

Vy ale přesto máte nárok na odpočet DPH, kterou jste zaplatili na související výdaje (zboží/služby nakoupené přímo za účelem poskytnutí dané služby).


Prodej spotřebitelům

DPH svým zákazníkům zpravidla účtovat musíte, a to za použití sazby, která platí ve vaší zemi.


Nákup

Pokud zakoupíte službu pro obchodní účely v jiné zemi EU a tuto službu obdržíte, musíte danou DPH přiznat tak, jako byste službu prodávali sami, a to sazbou platnou ve vaší zemi (tzv. režim přenesení daňové povinnosti).

Obvykle budete mít později možnost si tuto částku odečíst.

Z těchto základních pravidel však existuje několik důležitých výjimek

DPH se vztahuje na země EU a Monako a ostrov Man. Naopak se nevztahuje na Gibraltal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.13 12:20
avatar

my už neřešíme, že není podnikatel a jedná se o jednorázovou věc? Kdybych prodal zboží na ebay v Německu, také bych se nepovažoval za podnikatele a kvůli jednorázovému prodeji nevyřizoval účetnictví ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.13 13:11
avatar

Claymane, v případě AdSense je to jinak. K tomu je nutné živnostenské oprávnění (volná živnost) a danit jako příjmy z podnikání.

Není-li příjemce dosud plátcem DPH, udělá z něj příjem z Google AdSense identifikovanou osobu.

Více zde anebo zde.

doplněno 18.11.13 13:12:

Podle mne tazateli hrozí i pokuta za neoprávněné podnikání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davideceq
Datum: 18.11.13 14:18

Nejsem student ani pracujici, jsem nezamestnany. Takze asi skutecne musim byt OSVC a zaplatit dan. Otazkou je, jesti to udelat, kdyz nechci vubec podnikat. To bych si musel zalozit zivnostak, zaplatit dan z toho jedineho prijmu z Adsense, a zase zivnostak zrusit?

A kdyz prisly ty penize mne na ucet, tak to asi nejde "prehodit" napriklad na kamarada, co je OSVC, aby zaplatl dan on, co?

Datum: 18.11.13 16:08
avatar

Že byste "zpětně zrušil" smlouvu s AdSense, a že by ji za Vás "zpětně uzavřel" Váš kamarád? To samozřejmě nejde.

doplněno 18.11.13 16:13:

Prosím nebrat jako kritiku!

Začal jste podnikat bez živnostenského oprávnění, nezdanil jste příjem a teď byste uvažoval o přehození odpovědnosti na kamaráda?

Postavte se k tomu čelem!

Zajděte na FÚ a dohodněte se s nimi, jak dále postupovat. Já si myslím, že kvůli dani z 80 € z toho FÚ žádnou vědu dělat nebude, obzvláště, když vysvětlíte, že jste to chtěl jenom zkusit.

Odhaduji, že budete muset podat dodatečné daňové přiznání, doplatit daň a max. pokutu/penále.

Neznalost zákona sice nikoho neomlouvá, ale tady podle mne zase o tolik nejde.

doplněno 18.11.13 16:44:

Davide, to by byl podvod.

Zajděte si na ten FÚ, míním přímo k úřednici, k níž spadáte, a dohodněte se s ní na dalším postupu. Odhaduji, že se to bude muset obejít bez živnostenského oprávnění (ani to nelze vystavit "zpětně").

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davideceq
Datum: 18.11.13 16:19

Nechci na nikoho prevadet zodpovednost, chci to urovnat, abych z toho nemel problemy a myslel jsem to tak, ze bych to urovnal skrz nekoho, kdo je OSVC.

Proste se chci vyhnout tomu, abych si musel ja udelat OSVC kvuli par stovkam, kdyz bych ho nasledne okamzite zrusil. Je s tim prilis behani a namahy.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.