Daň z prodeje zděděného auta

Od: Datum: 17.11.13 19:07 odpovědí: 9 změna: 17.11.13 22:44
avatar

Vážení rádcové, prosím o pomoc. Chci prodat zděděný traktor, kupce mám ale nemohu najít jak je to v tomto případě s daní. Dědické řízení bylo 13.12.2012. Domnívám se, že po tomto datu ho mohu prodat a neplatit daň ale už půl hodiny hledám na internetu zákon a nenacházím. Prosím o odkaz. Děkuji.Lída


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bussŽ
Datum: 17.11.13 19:15

Nerozumím, vy jste něco zdědila, dědické řízení ukončeno, traktor je váš, o co vám teď jde? Chcete prodat svůj televizor, auto, o jaké dani bude řeč? Nehledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 19:34
avatar

"bus" ale je zákon, že dům musíte vlastnit, pokud se nepletu, 5 let nebo tam mít 2 roky trvalé bydliště a pak je zákon, který mluví něco o autech, lodích nabytých v dědictví, ty musíte vlastnit 1rok, jinak se platí daň myslím 15%. Domnívám se, že je to daň z příjmu.

Od: naoko
Datum: 17.11.13 20:23

ano, jen tam musí ty 2 roky opravdu bydlet, ne mít pouze trv. bydliště.

Příjmy z prodeje movitých věcí (motorová vozidla, lodi a letadla jsou osvobozena, uplyne-li mezi nabytím a prodejem alespoň jeden rok),

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 17.11.13 20:19

Kdy se neplatí daň z prodeje auta?

Prodej auta, stejně jako letadel nebo lodí, je od daně osvobozen, když přesahuje doba mezi nabytím a jejich prodejem dobu jednoho roku (např. je-li darované nové auto prodáno po pěti měsících od nabytí, tak získaný příjem podléhá dani z příjmů fyzických osob).

Asi bych hledala v zákoně o dani z příjmu fyzických osob.

doplněno 17.11.13 20:34:

§4

c) příjem z prodeje movité věci; osvobození se nevztahuje na příjem z prodeje motorového vozidla, letadla nebo lodě, nepřesahuje-li doba mezi nabytím a prodejem dobu 1 roku; osvobození se nevztahuje rovněž na příjem z prodeje movité věci, včetně příjmu z prodeje movité věci uvedené v písmenu g), pokud je nebo byla zahrnuta do obchodního majetku pro výkon podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, a to do 5 let od jejího vyřazení z obchodního majetku,

doplněno 17.11.13 20:56:

Liduš - chápete to dobře, vás se daň netýká když traktor prodáte po jednom roku od nabytí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bussŽ
Datum: 17.11.13 20:25

Tak to zkopírněte...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 20:35
avatar

http://business.center.cz/bus…pravo/zakony/dprij/cast1.aspx paragraf 4, odstavec C-doufám, že to chápu dobře.

Usko dík moc mi pomohlo co vlastně mám hledat.

Od: bussŽ
Datum: 17.11.13 20:51

No to vám tedy oběma řeknu ... takže, koupím auto za 100, prodám za 50, z čeho budu platiti daň? Podnikatel prodělává, z čehu uhradí daň z příjmu, ze ztráty? Usko, co tak říct, na kolik byl oceněn ten traktor? To je to co tady jde. Pak se lze bavit o příjmu, zisku při prodeji. Dočtěte tu část první celou.

doplněno 17.11.13 20:53:

Pardon, ocenění platí pro Lidus.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 21:35
avatar

Já to chápu tak, že pokud traktor prodám dřív jak za rok, platím daň minimálně z ceny na kterou ho odhadl notář při dědickém řízení. Příklad: odhad notáře 50 000,- prodám za 20 000,- zaplatím daň z odhadu, nebo odhad 50 000,- prodám za 100 000,- zaplatím daň ze 100 000,-. Pokud ho budu rok vlastnit tak daň neplatím žádnou. Prosím, napište jestli tomu rozumím dobře? Děkuji.

Od: bussŽ
Datum: 17.11.13 22:44

.. Ale dědické řízení je už ukončeno, daň uhrazena. Předpokládám, že traktor je registrován, má TP, jinak o čem se bavit. Ale, jak se to finančák dozví, za kolik prodán když nebude hryzat svědomí a nikdo to nepráskne? Má-li TP, lze prodat a změnu registrace provést až po roce. Kupec si uhradí pojištění. Výdaj by byla částka uhrazená notáři za traktor..
Jak bylo uvedeno v § 4/1c movité věci jsou od daně osvobozeny (není řeč o způsobu nabytí) mimo jmenovaných. Tudíž se naskýtá otázka, je traktor motorové vozidlo? Řekl bych že není. Zákon hovoří o zvláštním vozidle. V nouzi nejvyšší učinit dotaz na finančníky, ale jejich chápání motorového vozidla..., moc bych nevěřil ani úřednicím OdbDSA.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.