Společné jmění manželů vs úspory před

Od: Datum: 13.11.13 21:11 odpovědí: 25 změna: 18.11.13 13:42

Dobrý den,

nevíte jak je to prosím u rozvodu a vypořádání společného majetku manželů s osobním účtem na kterém jsem před uzavřením sňatku měl určitou částku.Započítává se tato částka do SJM při vyrovnání nebo se vypořádává pouze částka,která byla "naspořena" až po dobu manželství?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.11.13 21:45
avatar

Úspory z doby před manželstvím nejsou součástí SJM. (Předpokládám, že k nim máte podklady.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hanz11*
Datum: 13.11.13 22:24

Jde o běžný účet u banky.Před svatbou jsem na něm měl větší hotovost než v současné době.Jak to tedy soud bere?

Děkuji

Datum: 13.11.13 23:44
avatar

Soudu budete muset doložit výši úspor před uzavřením manželství (výpisem potvrzením od banky).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 14.11.13 09:25

Děkuji,

to není problém.Jen jsem se obával aby se "nekrátila" současná částka na účtu,která je ale nižší než před uzavřením manželství.

Od: buss
Datum: 13.11.13 22:27

Získal jste to před uzavřením manželství. A lze tu částku dokázat? OZ společné jmění manželů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 14.11.13 09:37

Z výpisu lze jasně doložit jaký byl stav na kontě den před svatbou.Částka byla podstatně vyšší,než je nyní.Po dobu manželství peníze na účtu nepřibývaly,ba naopak klesaly.Jde mi o to,jestli soud bude krátit i tento zůstatek na účtu,když částka kterou jsem měl před manželstvím našetřenou tam již není a zůstatek je nyní podstatně nižší.

Datum: 14.11.13 10:04
avatar

Nebude. Pokud doložíte, že šlo o Vaše úspory před svatbou a peníze jste tedy nenabyl v manželství, pak jsou to pořád výlučně jen Vaše finance. Že je nyní částka nižší, na věci nic nemění. Naopak, pokud jste do společného majetku investoval cokoli z těchto úspor, máte právo si toto odečíst z manželčina podílu...Každému z manželů náleží to, co si do manželství přinesl, bylo jeho výlučným vlastnictvím před uzavřením sňatku, nebo co získal do osobního vlastnictví v průběhu manželství např. darem, či dědictvím. Toto do SJM naspadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uroky
Datum: 14.11.13 11:06

Neúplná odpověď. Do SJM taky patří úroky z vašich vkladů které jste do manželství vnesl.Pokud část z těchto vkladů byla spotřebována a prokážete co za ně bylo koupeno nespadá tato věc do SJM. Pokud jste to utratil za společnou dovolenou a z jiných peněz třeba koupil televizi, máte smůlu. Pokud by jste to udělal obráceně tak televize nespadá do SJM.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.13 10:21

no, otázka taky je, jestli peníze na účtě byly a jenom klesaly, nebo jestli na něm byly, všechny se postupně vybraly, ale zrovna tak na účtě postupně přibývaly nové - tam už by to bylo součástí SJM. protože ty původní vaše peníze už by byly utracené, ty už by nebyly. takže pokud na účtě byl pohyb nejenom pryč z účtu, ale i směrem na účet, tak už ta situace není tak jednoznačná a dost záleží na dohodě (nebo v případě nedohody na právnících).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 14.11.13 11:53

Jde o běžný účet u banky na který mi chodí výplata,takže peníze tam chodily...já se snažil,aby částka kterou jsem měl "naspořenou" zůstávala neměnná,ale během manželství se prostě částka snížila,takže zdaleka na účtě není tolik jako před svatbou.

Od: buss
Datum: 14.11.13 10:57

Předložte to a nechte rozhodnutí na soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.13 14:54
avatar
Hanzi ten rozdíl, který ti chybí se odečte od SJM a částka která vyjde se dělí mezi manžele. Jen musíš prokázat, zes ty peníze měl před svatbou, a pak musíš taky prokázat, zes je před rozvodem záměrně postupně nevybíral.
doplněno 14.11.13 20:24: Například váš společný majetek bude ohodnoceny na milion. Z toho se odečte to, co bylo tvoje před svatbou. Záleží pokud těch sto tisíc co máš na učte teď bude nebo nebude zahrnuto do sjm. Pokud ne, od milionu se odečte těch 50tisic a těch 950 se rozdělí napůl.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 14.11.13 15:10

Moc tomu nerozumím,takže například kdybych měl před svatbou na účtu 150tis. ušetřeno a nyní bylo na účtu 100tis.,tak to bude vypadat jak?Díky.

Datum: 14.11.13 21:49

tak vzhledem k tomu, že vám na ten účet chodila výplata i za dobu trvání manželství, tak klidně může protistrana soud přesvědčit, že se jedná o společné peníze, protože výplata do SJM spadá a že ty svoje před svatbou jste si už utratil. ono stopadesát tisíc není žádná závratná částka, která by se nedala utratit třeba za vlastní potěšení, že jo. takže podle mne ponejvíc záleží na tom, jestli jste schopni se o těh penězích dohodnout a pokud ne, tak na právních.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 14.11.13 21:41

jedná se vysloveně jen o ty peníze na účtu...žádný jiný společný majetek nemáme.Všechno vybavení bytu,byt samotný jsem nabyl již před svatbou.Za dobu trvání manželství se nic nového do bytu nekupovalo.

Datum: 14.11.13 22:40
avatar
Pokud to tedy správně chápu, tak se chcete soudit o padesát tisíc? Nebo proč chcete řešit dělení sjm soudně, když vlastně žádné sjm není?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 14.11.13 23:17

Nejdříve jsme měli dohodu,že manželka nic nechce,ale tu den před soudem zrušila a chce se soudit o to,že dávala celou svojí výplatu na chod domáctnosti a já že ze svého platu nic...Nevím jak jí to napadlo,ale jak jsem psal,tak i moje výplata vždy padla+ šlo něco z těch úspor.

Datum: 14.11.13 23:33
avatar
Tak to vám oboum preju hodně štěstí. Soudní poplatek něco stoji a pokud to budete řešit přes advokáty, tak vas to bude stát hodně peněz. Buďto se dohodnete na nějakém rozumném kompromisu pro vás oba a peníze si rozdělíte mezi sebou nebo je dáte advokátům a státním institucím a vám zbudou jen oči pro pláč. Jedno pozitivum to má, jeden z vás si bude moci říct - měl jsem pravdu!
doplněno 15.11.13 11:12: Mimo jiné, s argumentem ze jen ona živila domácnost nepochodí, i kdybyste nepracoval. Ale nevíme, jaký nový návrh má ona. Těch 50 tisíc bych hodil za hlavu. Přece jenom i vy jste z toho žil, takže uz je z toho pětadvacet a to není zas tak mnoho. Pokud to ale budete řešit přes právníky, může být částka několikanásobně vyšší. Plus několik dalších let ve stresu a s nejistým výsledkem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 15.11.13 12:32

Těch 50 tisíc neřeším.Jde mi jen o to,co zbylo na účtu teď.Vymýšlí nově nějaké argumenty typu,že jsem gambler a alkoholik a že jsem všechny "její" peníze prohrál.

doplněno 15.11.13 15:21:

Přemýšlím,jestli zajít za právníkem již teď (třeba se jen poradit) nebo vyčkat až přijde předvolání k soudu.

Datum: 16.11.13 09:20
avatar
To je jedno. I alkoholik může mít spoustu peněz a pokud jste opravdu nějaké peníze prohrál, určitě nebyly její, ale společné!

Co se týká právníka, na to máte spoustu času. Nejprve proběhne rozvod. Předtím se ale budou řešit děti, pokud máte. Až budete rozvedení a nedohodnete se na majetku, ten se řeší zvlášť, znova, nová žaloba. Takže vyčkejte až manželka tuto žalobu po rozvodu podá. Soudní poplatek činí cca 6% z částky o kterou půjde. Pak je nutné mít odhady na movité či nemovité věci. Tedy pokud jste kupovali třeba jen nádobí, tak taky, pokud se nedohodnete na jeho dělení. Právníci jsou kapitola sama o sobě, pokud se manželka chce soudit o sto tisíc, tato částka vám nemusí stačit. Takže znova říkám, v této bitvě vyhrají jen právníci a státní instituce.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 16.11.13 17:21

Rozvod již proběhl-jsme rozvedeni.Děti nemáme.Jak říkám,do společné domáctnosti jsme společně nekoupili nic,vše jsem již měl.O těch penězích na účtu exmanželka neví(ale jak jsem říkal,ty už jsem měl před svatbou).Žádné peníze jsem neprohrál.

 

Datum: 16.11.13 18:15
avatar

Tak to můžeš být v klidu, když jste nic nekupovali. Soud si možná zjistí, kolik máš na účtě, ale to doložíš výpisem z doby před svatbou. Vůbec bych se tím netrápil a až podá žalobu (nevím na co) jednoduše dokážeš že byt a penize byly tvoje. Zbytečně utrácet za právníka. Pokud by soud byl jiného názoru, vždy si můžeš vyžádat čas a požádat o odročení, pak si ho můžeš vzít. Ale jak říkám, spíš bych se snažil ex vysvětlit, kolik ji to bude stát. I když ženské v takových situacích někdy vůbec nemyslí a jsou schopné s vidinou pár desítek tisíc se klidně soudit a nevadí jim, že to bude stát jednou tolik. Když tak bych jí dal nějakou vidličku, žufánek nebo starou pračku, aby jí to nebylo líto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanz11*
Datum: 18.11.13 13:42

Neustále mě bombarduje smskami, že podá žalobu a budou se dokládat zpětně výpisy z účtu(jak z bankovního,tak účtu u sázkové kanceláře),kde se prý vše ukáže jak jsem jí sdíral z peněz!A nejvíce mě dostalo,že podotkne,že jezdím v autě opilý!

Od: konecman
Datum: 15.11.13 05:16

Měl jste byt + naspořenou částku na účtu 150 000,-. Žádné dluhy.. pak svatba.. a teď když řešíte rozvod tak vše by mělo náležet Vám, jak peníze na účtu tak byt. Pokud je nyní částka na účtu nižší (100 000,-) a manželka tam vždy doplňovala svoji výplatu tak je to jedno. 100 000,- by mělo náležet celých Vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: celp®
Datum: 15.11.13 05:50

Zdarec.Rozdělte se o to a nekrmte právníky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.