Podpora po skončení MD

Od: Datum: 13.11.13 12:18 odpovědí: 2 změna: 13.11.13 18:40

Dobrý den, po MD jsem uzavřela pracovní poměr dohodou(péče o dítě do 4 let a z provozních důvodů zaměstnavatel nemůže přizpůsobit pracovní dobu zaměstnanci).Zaměstnavatel mi doložil i potvrzení o průměrném výdělku za dobu mého pracovního poměru. ALE, k výpočtu podpory v nezaměstnanosti (1.-2.měsíc ve výši 65%) je to zbytečné protože tento rok nemám odpracovaný ani jeden den tak mi náleží podpora v nezaměstnanosti ve výši životního minima po dobu 5měsíců...je to tak?Před půl rokem jsem byla na semináři jak postupovat při návratu po MD a říkali nám tam úplně jiné věci, teď jsem z toho trochu mimo.Jak to tedy je?Děkuji moc za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 13.11.13 17:59

Dobrý den. Co myslíte pracovním poměrem dohodou? Jedná-li se o dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10.000 Kč, pak je to opravdu zaměstnání, které nezakládá účast na důchodovém pojištění a nezapočítává se tedy jako doba důchodově pojištěná pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro nárok na podporu v nezaměsnanosti musíte za poslední dva roky mít alespoň 12 měsíců důchodově pojištěného zaměstnání. Péče o dítě do 4 let jeho věku se pro tyto účely započítává jako náhradní doba. Evidujete-li se tedy na Úřadu práce po rodičovské dovolené, máte nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnosti, která činí 15 % v prvních dvou měsících, 12 % v dalších dvou měsících a 11 % další měsíce z průměrné mzdy v národním hospodářstv. Podpora je tedy dost nízká..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.13 18:40
avatar

Předpokládám, že míníte rozvázání pracovního poměru dohodou z důvodu osobní péče o dítě do 4 let věku.

Pokud žena po skončení RD ukončí pracovní poměr aniž by nastoupila do zaměstnání, považuje za poslední zaměstnání vyloučená doba (doba péče o dítě do 4 let věku dítěte). V takovém případě se podpora skutečně počítá tak, jak uvedla výše Ron.

Jiná situace by byla, kdyby žena nastoupila alespoň na jeden měsíc a odpracovala v něm alespoň 21 pracovních směn. To by se podpora počítala z průměrného výdělku.

Pokud by odpracovala méně směn, počítala by se podpora z pravděpodobného výdělku. Důležité ale bylo po skončení RD nastoupit do práce.

---

Poznámka: Návrat do zaměstnání po skončení MD (po prvních 28 týdnech) je něco jiného než návrat do zaměstnání po skončení RD.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.