Společenství vlastníků vs dluh po zemřelém

Od: Datum: 11.11.13 15:33 odpovědí: 9 změna: 11.11.13 20:04

Dobrý den.

Jsem předsedkyně jednoho domu. Spolu s ostatními nájemníky tvoříme společenství vlastníků bytových jednotek.

V roce 2008 zemřej nájemník, který nechal po sobě na bytě dluh 60tis. ( dluh nezanechal na nájemném, ale na službách - voda, plyn apod).

Bytový servis nám nyní nechce vyplatit přeplatky za vodu s tím, že všichni nájemníci musí po zemřelém dluh uhradit. ( Děti zemřelého se dědictví zřekly).

Stát prodal byt jedné nejmenované realitní kanceláři, ta prodala byt novému nájemníkovi.

Není nám bohužel známo, proč bychom měli platit dluh my - vlastníci bytových jednotek. Pokud přeci realitní kanceláři byt prodal stát, měl být dluh uhrazen RK. Není tak?

Můj dotaz tedy zní : Musí vl. bytů zaplatit dluh za zemřelého? A má právo bytový servis nevyplatit přeplatky za vodu dokud se dluh neuhradí?

Moc děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 11.11.13 15:42
avatar

Dluh mel byt zaplacen statem, ktery byt nabyl.

Je mozne (ale urcite ne jiste), ze RK dluh od statu odkoupila. Pokud ne, je stale dluznikem stat.

doplněno 11.11.13 15:44:

Respektive nejde o to, ze stat nabyl byt, ale ze nebyl dedictvi, soucasti nehoz byl i dluh.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 11.11.13 15:51
avatar

To není dědictví, ale odúmrť. Samozžejmě je možné, že do toho patří i dluh, asi by to bylo správné, ale je to jiná "rubrika"

doplněno 11.11.13 15:54:

. Státu může z titulu odúmrti připadnout buď celé dědictví, nebo jen jeho část. V posléze uvedeném případě může s ostatními dědici uzavřít dohodu o vypořádání dědictví. Připadne-li dědictví (jeho část) státu z titulu odúmrti, uplatní se u něj odpovědnost za dluhy zůstavitele a náklady pohřbu zůstavitele stejně jako u dědice; nelze-li však uhradit peněžitý dluh zcela nebo zčásti penězi z dědictví, může stát použít k jeho úhradě i věci, které jsou předmětem dědictví, a které svou hodnotou odpovídají výši dluhu. Odmítne-li věřitel přijetí těchto věcí, může stát navrhnout likvidaci dědictví.

http://www.sagit.cz/pages/lex…=151&typ=r&levelid=oc_247.htm

doplněno 11.11.13 16:18:

Viz též

http://www.uzsvm.cz/cerven-19…-ve-vecech-majetkovych-33854/

kde ovšem mimo jiné je psáno

Pozůstalá rodina se vzdává dědictví, a státu tak připadají dluhy v řádech miliónů korun a nikoli reálný majetek. V těchto případech však stát hradí finanční částku pouze do výše nabytého dědictví.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 11.11.13 15:49
avatar

Dobrý den, myslím si, že SVJ nemá žádnou odpovědnost za individuální dluhy svých členů. Tak to není věcí SVJ a Vaše servisní organizace (Bytový servis) si to značně ulehčuje a nepostupuje ani správně. Bytový servis si musí dluh vymáhat na tom, kdo byt vlastnil, což je určitě složitější. Váš společný přeplatek by měl být ihned vyplacen. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.11.13 15:53
avatar

Jestli tomu dobře rozumím, tak byt byl majetkem zemřelého, potomci dědictví odmítli, šlo tedy odúmrť - majetek zemřelého přešel na stát. Kdybyste se včas přihlásili do pozůstalostního řízení se svou pohledávkou, musel by dluh uhradit stát, coby nabyvatel majetku. Nevím, zda pozůstalostní řízení lze ještě nyní otevřít, poraďte se s některým notářem.

Zadržovat přeplatky správcem nemovitosti je nepřípustné. Správce je organizací, kterou si platíte a nemůže si dělat co chce, měla by respektovat vaše pokyny, ovšem v rámci zákonů a jiných právních norem. Pokud se nepodaří obnovit pozůstaloství řízení, viděl bych to tak, že dluh se uhradí z některého fondu, které vaše SVJ vede. Ještě mě zaráží, že píšete o dluhu za plyn. Každý majitel má přece smlouvu s dodavatelem plynu a jeho pohledávky by se neměly SVJ dotýkat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.11.13 16:00
avatar

Dobrý den. Je to opravdu záležitost státu, vlastníkům byt. jednotek do toho nic není. Bytový servis je povinen přeplatky vyplatit a nemá právo na takovýto postup. Pokud tvrdí opak, upozorněte je, že si vezmete advokáta, který za vás bude v té věci nadále jednat a náklady s tím spojené jim půjdou k tíži..Odpovědnost za dluh po zemřelém v tomto případě nese stát.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss
Datum: 11.11.13 16:15

Ráchelko, a co jste dělali od doby, kdy vznikl dluh a narůstal, proč jste to neřešili hned? Návod máte v ZoVB, i prodejem bytu. Jako předsekyně jste zřejmě s výborem a dalšími zaspala. Další věcí je, kdo si služby nasmlouval, SVJ či vlastník bytu? Máte správce (asi ten váš bytservis), jakou s ním máte smlouvu, jak má řešit vaše problémy? Není dluh promlčený?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 16:30

Dobrý den, děkuji za odpoved.

Dluh se řešil v době, kdy byl nájemník ještě naživu. Bohužel si již nedořešil, jelikož majitel -nájemník zemřel.

Bytservis má nasmlouvaného advokáte, který tvrdí, že se máme připravit na to, že zavedou splátkový kalendář a dluh budou muset uhradit ostatní členové domu.

Datum: 11.11.13 16:36
avatar

Dodavatelé služeb - dodávka teplé vody,tepla a další,mají na dodávku smlouvu s SVJ.Nedoplatek platby záloh vymáhá správně na společenství.Pouze elektřina a plyn je placena jednotlivcem a dluh může být vymáhán jen tam.Společenství si hospodaření s vodou a teplem organizuje samo,takže nedoplatek si taky musí zajistit vlastním hospodářem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Od: rnk*
Datum: 11.11.13 20:04

Máte v tom trochu zmatek.

1. nejste předsedkyně jednoho domu, ale předsedkyně výboru společenství nebo pověřený vlastník.

2. nevím zda tam máte nájemníky, ale nájemníci vás nemusejí zajímat. Vašimi členy jsou vlastníci jednotek (bytů) a právě ti jsou pro vás důležití. Pokud vlastník byt pronajme, bydlí tam nájemník. S tím si musí poradit vlastník jednotky.

Pokud jste tedy měla na mysli úmrtí vlastníka jednotky tak jste se asi měli s pohledávkou přihlásit v dědickém řízení. Podle mě by měl dluh uhradit stát. Doporučuji vyhledat pomoc advokáta.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.