Dyspraxie nebo ne?

Od: Datum: 09.11.13 21:41 odpovědí: 8 změna: 11.11.13 16:49

Zrovna dneska jsem se dozvěděla, že existuje krom například dyslexie nebo dyskalkuie (o které vím už dávno že existuje) je ještě dyspraxie http://cs.wikipedia.org/wiki/Dyspraxie a řekla bych že jsem dyspraktička, protože mám příšerný rukopis a nemůžu s tím nic udělat dál jsem strašně nešikovná, neumím přišít ani blbej knoflík, padá mi furt něco z ruk a na tělocviku jsem vždy ráda, že jsem přežila, protože kdybyste viděli jak zakopávám, nebo jak přeskakuju kozu /takový salta/ prakticky po každém tělocviku musím na chirurgii-jednou je to naražená ruka, po druhý vyvrknutý kotník... a tak se ptám: neměla bych dostávat nějaké úlevy, např. při tělocviku nebo při výtvarce atd. pokud by se opravdu zjistilo, že dyspraktička jsem a kdo by to zjišťovat měl, praktická doktorka nebo někdo jiný? Děkuji předem za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.13 22:17
avatar

Tyto dis- se dnes hrozně přeceňují. Dřív se nic takového neřešilo, žádné úlevy nikdo neměl. Je to stejný nesmysl jako třeba tzv. pozitivní diskriminace.

To co tady popisujete je jen nedostatek praxe - jinak řečeno, nikdo učený z nebe nespadl. Psát se naučíme psaním, rukopis vypilujeme pravidelným a pečlivým psaním rukou (ne na počítači), přišívat knoflíky přišíváním. Kdo je levý na tělocvik, ten pravděpodobně proseděl předešlý život u televize/PC a prostě nemá ty správné reakce a návyky. Chce to trénovat a ne se vymlouvat a hledat úlevy. To je přístup lenocha a slabocha, který to nikam nedotáhne. I člověk bez hudebního sluchu se může naučit hrát na hudební nástroj, jen musí chtít. Když na něco člověk "nemá buňky", tím víc se musí snažit.

Třeba já když jsem začal jezdit na kole nebo na mopedu, jezdil jsem hrozně, pořád jsem padal a do něčeho vrážel. Když jsem poprvé zkoušel vylézt na strom, spadl jsem. Přes kozu sem taky nedokázal hned skočit. Jsem dispraktik? Asi ne, protože jsem nehledal úlevy a vše jsem se naučil i když to šlo někdy těžce.

Druhá možnost je, že trpíte roztroušenou sklerózou nebo jiným onemocněním postihujícím CNS, třeba boreliózou, ty se špatnou koordinací pohybů projevují v počátečních stádiích. Tam ale asi úlevy taky nepomohou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.11.13 00:34
avatar

Souhlasím, i podle mne by mohlo jít spíše o nedostatek praxe.

Jenom pozor na DIS a DYS-: DIS = diplomovaný specialista, absolvent VOŠ DYS- předpona u poruch učení

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 10.11.13 00:20

Já myslím, že jste úplně normální nemehlo. Musíte se s tím naučit žít a nikoliv požadovat ohledy, ale najít si takové uplatnění, kde to nebude vadit. O některých profesorech se traduje, že byli podobně nešikovní. A přece to dotáhli daleko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.13 10:02
avatar

Měla jsem stejné problémy, když jsem rostla. Rostla jsem překotně, můj bratr také a moje dcery též. Např. nepřeskočila jsem kozu, ale přeletěla jsem ji plavmo do kotoulu úplně plynně. Všichni jsme byly v určité době velice neobratné, otřískané o skříň, která tam stojí celý život. Hodně mi pomohla právě tělocvična. :D Tyhlety problémy, které popisuješ, se musíš naučit zvládat a vítězit. Protože by se mohlo stát, že ti to zůstane a budeš taková celý život. Nic moc hezký život nemehla. Musíš donutit mozek spolupracovat s tělem. A to tak, že se budeš pohybovat. V tělocvičně, před barákem, doma. Budeš cvičit, běhat, chodit, tančit. A taky budeš trénovat činnosti, které vyžadují koordinaci drobných svalů ruky. Tedy kreslit, psát, modelovat, šít, stavět z drobných kostiček. Musíš dělat všechno pro to, aby ses v životě stala úspěšnou a prospěšnou. Abys nevisela nikomu na krku se slovy: Já to neumím, já za to nemůžu. ;) A uvědom si, na úplně všechno se musí popracovat.

doplněno 10.11.13 11:09:

Pavle, opravdu si myslíte, že vám život bude dávat nějaké úlevy jen proto, že máte papír od odborníka? Fakt si myslíte, že něco změníte bez naučení?! Že změna příjde sama? :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelp*
Datum: 10.11.13 11:28

"Pavle, opravdu si myslíte, že vám život bude dávat nějaké úlevy jen proto, že máte papír od odborníka? Fakt si myslíte, že něco změníte bez naučení?! Že změna příjde sama?"

Život jako celek vám bude samozřejmě dávat obtížně nějaké úlevy. Proti učení jako učitel samozřejmě také nic nemám. Pro dyspraktika některé úkoly v rámci (povinné)školní (docházky)výuky nejsou učením nebo obtížným učením ale doslova psychologickým mučením (z dotazu plyne, že také fyzickým). Od toho tady škola a především ta povinná rozhodně není !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelpergl
Datum: 10.11.13 10:24

Tyhle rady, co Vám tady píší neberte vážně. Je evidentní, že to není jejich obor. Existují prychologicko-pedagogické poradny, které baterií testů zjistí, zda jste dyspraktička nebo jen obyčejné nemehlo. Pokud jste, potom máte samozřejmě na úlevy právo podle rozsahu zjištěných skutečností. Domluvte se s třídním, doma.. na dalším postupu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 11.11.13 16:49

Z těch testů zjistí u kohokoliv cokoliv co zjistit chtějí. 2 soudní znalci v oboru psychologie dojdou k naprosto protichůdným závěrům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: narf
Datum: 11.11.13 08:48

Ze školy se pamatuji, že část milovala tělocvik a byla šikovná, část neměla pohyb ráda (a víc většinou vážila) a vynikala třeba ve zpěvu. Ti první se vyřádili, ti druzí se trochu zasnažili, omluvený nebyl nikdo z ničeho. Ty omluvy jsou prý nový trend...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.