Dávky v hmotné nouzi - místní příslušnost

Od: Datum: 09.11.13 18:46 odpovědí: 7 změna: 26.01.14 08:16

Dobrý den, kladu zde první dotaz, zkusím stručně nastínit co mě trápí a každý tip či nápad uvítám.

Řešíme "případ" jednoho "bezdomovce".

(jsme neziskovka a je to náš dobrý pomocník )

Celý život pracoval, přesto mu k získání výplaty důchodu schází cca 8 měsíců.

Tedy žádný důchod nedostane, má tedy žádat o dávky v hmotné nouzi ( životní minimum). Má ovšem v tomto pseudodemokratickém státě smůlu , jak jinak. Trvalé bydliště má v Ostravě, nyní je v Příbrami, ovšem nic nemá, je mu 65 a je po úraze, tedy jezdit každý měsíc 400 km nemá šanci. Tzn že nedoloží žádnou nájemní smlouvu proč je v Pb, nebo něco, co dokazuje že se zdržuje zde a nikoliv jinde ... kde má ostatěn bezdomovec vzít domácnost? atd ... a tím pádem dostane víme co. Tedy dumáme co s ním ... při záchraně kotěte na střeše se mu stal právě ten úraz , tak jsme i trochu zavázáni ;-(

Nepotřebuje ubytovat, jen prokázat, že má co dělat v dané lokalitě, aby mu zde přiznaly to minimum.

Tam kde skutečně je, mu na to žádný papír nevystaví ( logická obava z exekutora)

je řešení? ( kromě toho, zabalit to ;-(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.13 19:22
avatar

Píšete, že je to Váš dobrý pomocník. Nabízí se otázka: Nemohli byste mu důvod pobytu potvrdit Vy?

Jak to má s důchodem? Chybí mu 8 měsíců do dosažení důchodového věku nebo mu chybí 8 měsíců důchodového pojištění?

V druhém případě by mu stačila DPČ s odměnou nad 2500 Kč měsíčně. Z této DPČ by byl nemocensky i důchodově pojištěn, DPČ byste s ním mohli uzavřít i Vy jako neziskovka.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: spankey*
Datum: 09.11.13 20:43

Otázku jsme čekali ;)

jenže sídlo neziskovky jednak nespadá pod Příbramsko, navíc i my máme důvodné obavy z exekutorů ... a druhak

zřejmě úřadům nestačí "důvod" - tj. proč je tam kde je, ale žádají cosi jako "pobyt", tj. kde tam je... i kvůli adrese a "domácnosti".

stačí ohlašovna úřadu, ale tu má právě v Ostravě a trvalý pobyt stěhovat nelze. - a zde je jádro pudla - prostě dereme se do Evropy, ale je problém, když občan této pidirepubliky má trvalé bydliště v bodě A a něco potřebujeme v bodě B, je kolem takový tajátr, že to radši vzdá ( a stát si mne ručičky ;)

DPČ znamená co?

Datum: 10.11.13 01:20
avatar

Tomu nerozumím: Proč byste se měli bát exekutorů? Spolupráce s neziskovou organizací je podle mne legitmní důvod, proč se Váš spolupracovník zdržuje jinde. Pokud u Vás nebude mít trvalý pobyt, nemůže u Vás exekutor hledat majetek dotyčného.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: spankey*
Datum: 09.11.13 20:45

S důchodem to má tak, že věkově je důchodce již druhým rokem, ale bez výplaty - chybělo mu asi 8 měsíců pojištění,

ale i kdyby důchod měl, sežrala by to exekuce, tedy jde "pouze" o získání životního minima.

Takže ač nepotřebuje nocleh, bude muset asi zaplatit pronájem čehosi, aby se úřad uspokojil...

Datum: 10.11.13 01:22
avatar

A nemohli byste mu pomoci se získáním těch 8 měsíců pojištění? O důchod nemusí žádat hned po získání potřebné doby pojištění, ale až po dořešení exekuce.

Snažší je dosáhnout na důchod než na státní sociální podporu nebo na pomoc v hmotné nouzi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: spankey*
Datum: 10.11.13 21:42

exekuci si vezme do hrobu ... na důchod neodsáhne tak či tak, i kdyby doplatil, vezne to právě exekuce... a těžko j idořeší, když nemá z čeho ... a taky proč, že ...

pomoc v hmotné nouzi splňuje na 100%, až na tu "adresu"

takže další, co neodtsne co mu patří a stát opět ušetří za jednoho "blba"

Od: alwna
Datum: 26.01.14 08:16

Dobrý den, nevím jestli je tento Váš dotaz ještě aktuální a je už po takové době vyřešen.Já já vidím jednoduché řešení. Takže bod 1)(Pokud chce žádat o dávky v hmot.nouzi a nemá žádný příjem měl by být v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP dle místa trv.pobytu A zaevidovat se jako uchazeč o zaměstnání asi musí osobně v Té Ostravě. Jednou by prostě holt musel zajet do Ostravy, tam by se zaevidoval požádal o převedení evidence na ÚP Příbram z důvodu vhodnosti (Vy jako neziskovka mu dali potvrzení, že se zdržuje v Příbrami, pomáhá jako pomocník...) a hned v Ostravě i požádal na ref.nepojistných dávek o pomoc v hmotné nouzi s tím, že se zdržuje v Příbrami a také chce postoupit spis na hmotnou nouzi v Příbrami. Bod 2) A ještě jednodušší by bylo kdyby měl s Vámi uzavřenou dohodu o provedení práce a v podstatě by nemusel být v evidenci jako uchazeč o zaměstnání (protože již má pracovně-právní vztah) a záleželo by na tom, kolik by měl u Vás příjem z té dohody, pokud by byl nižší mohl by žádat o dávky hmot.nouze do výše živ.minima To by musel podat sice v Ostravě, ale nemusel by tam jezdit, poslal tu žádost (příspěvek na živobytí) do Ostravy s tím, že ji chce z důvodu vhodnosti což je dle správního řádu možné /jako důvod -má dohodu o prov.práce a zdržuje se v Příbram/ postoupit do Příbrami na odd.hmotné nouze.

Takže určitě nějaké řešení je možné a navíc při té první variantě by vlastně získal asi pokud v posl. 2 letech odpracoval 12 měsíců i podporu v nezaměstnanosti , od 55 let je poskytována po dobu 11 měsíců, vlastně je to i započteno jako náhradní doba pojištění, které mu asi zrovna chybí a navíc si myslím, že nemá ani hrazeno zdrav.pojištění /pokud není na ÚP, kdy to za uchazeče hradí stát/.

Zdravím a snad se Vám to úspěšně podařilo vyřešit Alena

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.