Kde začíná asertivita?

Od: Datum: 08.11.13 13:34 odpovědí: 8 změna: 08.11.13 18:54

Nedávno jsem vynadal staršímu spolupracovníkovi, který se mne přišel zeptat na pomoc při řešení opravy. Řekl jsem mu, že má vyšší třídu než já, takže by si měl poradit sám. (je tak trochu nesamostatný a já byl unavený) Za tímto názorem si stojím, ale teď mne to štve, že jsem neprojevil empatii. Poslal jsem mu omluvnou sms. Špatně rozeznávám situace, kdy je vhodné říci svůj názor.Většinou dlouho mlčím, chci být poslušný a nekonfliktní, pak se ale utrhnu a je to. Uškodím hlavně sám sobě. Platí snad stále, že "Mlčeti zlato."? Je vůbec možné v dnešní době vyjadřovat názor bez negativních důsledků?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.13 13:44
Spíš mi není jasné, proč si stojíte za názorem, že protože je starší a má vyšší třídu, tak automaticky se vás nemá právo na nic zeptat..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: thomas07*
Datum: 08.11.13 14:01

On se ptá pořád na něco. Psal jsem-nesamostatný.

Datum: 08.11.13 14:38
avatar

Stuj si za svym nazorem. Je ovsem pravda ze mu to muzes rict trosku mirneji. V pripade ze by i bral vetsi penize nez ja, pak bych mu to i vysvetlil, ze je hodnocen za neco, co by mel ovladat.

Omluvil bych se. A on sam urcite pochopi ze ne kazdy ma super den a nekdy muze ulitnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 15:02
Já tedy nevím, jak to má tady kolega, ale třeba my jsme poměrně malá specilalizovaná firma. Každý má na starosti jiný okruh přístrojů a někde se to pochopitelně prolíná. Je zcela běžné, že se zasloužilý pracovník o něčem poradí s někým, kdo je tu jen tři roky, protože i za ty tři roky může mít z konkrétní oblasti víc informací. Kdyby dotyčný odmítal spolupracovat z důvodu, že má nižší plat, tak se u nás dlouho neohřeje.
Z dotazu není úplně zjevné o jaké informace se jedná a jestli je skutečně dotyčný "nesamostatný" pracovník opravdu neschopný a neví věci, které dávno vědět má, nebo je vám jen osobně protivný, závidíte mu vyšší plat a tak s ním nechcete nic mít.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: fribble*
Datum: 08.11.13 14:40

"Mlčeti zlato" platilo, platí a platit bude! Proč? Protože platilo, platí a bude platit - "Pro hubu na hubu."

Ale z toho, že to neumíte, si nic nedělejte - já se to nenaučil až do penze a že jsem za život dostal "na hubu" párkrát hezky. Hlavně se snažte, ať to není příliš často - někdy člověk vybouchne a pak by raději držel pár facek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 14:48
avatar
Asertivní řešení by bylo kdybys mu pokaždé když přijde řekl - rád ti přiležitostně poradím ale nemůžeš čekat že budu dělat tvoji práci. Máš vyšší třídu tak si dej záležet aby tomu odpovídala i tvoje práce.
Jednorázový výbuch a následné omluvy nemají s asertivitou nic společného nehledě na to že pro staršího člověka nemusí být ani esemeska přijatelnou formou omluvy.
Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 08.11.13 16:22
avatar

Kolega se Vám sice může zdát nesamostatný, ale jinak je třeba dobrý pracovník. Jinak by nemohl být platově nad Vámi. Spíš se bojí, aby všechno bylo správně a tak se raději ptá. Pokud se ptá neustále, věřím, že to není příjemné, ale pořád je to lepší, než aby se neptal, frajersky tvrdil: To bude dobrý! a ono to nestálo za nic.

A taky se mi zdá, že Vám kapánek sedí za krkem Nesmrtelná teta - závist. Proč bych radil kolegovi, který má vyšší třídu? A´t si poradí sám.

Ale říká se: Vyřčené slovo nevezmeš zpět ani párem koní. Tak příště nejdříve se rozmyslet a až pak mluvit. Mohl byste ublížit a hodně. Zažila jsem to sama. v mládí jsem řekla tuze ošklivou věc. Nedostala jsem přes hubu, ale měla jsem dostat a pořádně. Udělala jsem lidi smutný a nezasloužili si to. Jak ráda bych to pak byla odčinila, ale už to bylo vysloveno. Od té doby rozvažuji, než něco řeknu. Říkám si - Jak to asi dotyčný přijme? Není to na něho příliš hrubé? A až pak mluvím.

Dělejte to taky tak. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 08.11.13 18:54

Když se bojí, tak tam nemá co dělat, pak hodí odpovědnost na jiného? Jsou zvyšovány třídy podle zásluh, nebo odpracovanými léty? To je přece rozdíl. Mě by to také štvalo. Za co pak ty prachy vlastně bere když dělá podle cizích hlav? To nemá se závistí nic společného. A takových je...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.