Nájemní smlouva-elektrika

Od: Datum: 08.11.13 11:02 odpovědí: 5 změna: 08.11.13 19:50

Hezký den. Mám tady zajímavý případ a prosím vás o radu. Nájemce si pronajal na sebe byt. Ve smlouvě je napsáno, kolik bude platit nájemné a služby. Zde není započítána el.energie. Tu má nájemce platit zvlášť (dát si na sebe napsat odběrné místo a platit přímo ČEZu). Ve smlouvě toto není nijak písemně řešeno. Není tam napsáno, že odběr musí být napsán výslovně na nájemce. Tak a konečně jsme u problému. Nájemce má u ČEzu dluh, takže mu nepovolí další odběrné místo. To nájemce nezvládne uhradit díky výši. Je tu možnost napsat odběr na kohokoliv z rodiny (kdo ale není napsán v nájemní smlouvě jako uživatel bytu), ale k tomu musí napsat majitel bytu čestné prohlášení, že toto svoluje. Majitel toto odmítl udělat a oznámil nájemci, že s ním z tohoto důvodu ruší nájemní smlouvu a má se odstěhovat do 14ti dní. Nájemce se nastěhoval k 1.11. má tedy řádně uhrazené nájemné i složenou kauci. Dost ho stálo stěhování a především úprava bytu, aby byl obyvatelný (to šlo na náklady nájemce). Takže co teď?

Prosím moralisti, kteří budou psát, že nemá mít dluh u ČEZu a pak nebude mít tyto problémy, aby ani nepsali. To onen člověk dobře ví. Dostal se kdysi do prorblémů, snaži se je řešit, ale vše nejde najednou...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 08.11.13 11:36
avatar

Dobrý den, myslím, že majitel nemá zákonný důvod k podání výpovědi. To určuje OZ a jen v určitém případě, který nenastal. Pokud by majitel přesto výpověď podal, tak je dle OZ lhůta tři měsíce. A i dohodou, na kterou nemusí nájemce přistoupit. Lhůta 14 dní je tedy (měla by být) nereálná a nedá se obhájit, resp. dalo by se to řešit přes advokáta. Majitel asi dostal strach, že nájemce je zadlužen a nebude platit ani jemu, ale to na výpověď nestačí. Předpokládám, že stav elektroměru byl zapsán a také odsouhlasen při nastěhování. Snad se tedy dohodnout na měsíčních zálohách pro majitele a ty i nájem včas platit, aby viděl, že je nájemník spolehlivý. Potom by mohl dát souhlas s převodem na jinou osobu. Ale, je to věc důvěry a dohody. Zdravím!

doplněno 08.11.13 12:07:

Tak, já nemohu znát konkrétní situaci a uvažuji pouze a výlučně v rovině legální. Majitel může použít i jinou metodu, jak nájemní poměr ukončit mimo OZ. Pak je otázkou, zda má význam se právně bránit nebo ne. A ta výpověď z pouhé obavy z budoucnosti nemá oporu v zákoně, ale to víme oba. Ale, pokud je ve smlouvě uvedeno, že se bude elektroměr převádět, tak by to měl i majitel umožnit a spolupracovat na tom. Také do toho vstupují i investice do bytu před stěhováním (se souhlasem nebo bez souhlasu majitele), tak to může skončit různě. A že se ta paní neměla do takového domu stěhovat, tak to už ví asi také. Radil bych výpověď nepřijímat nebo pohrozit advokátem a případně i advokáta vyhledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 11:57

Bene, bohužel domluva není možná. Snažím se té paní (nájemnici) pomoci, protože znám celý její příběh a chtěla bych ji pomoci. Chápu obavy majitele domu, na druhou stranu s jejím řešením moc nesouhlasím. A navíc znám i paní majitelku a vím, že od ní nájemnící houfně utíkají sami do půl roku.

Datum: 08.11.13 17:41
avatar

Jak píše Ben, musí se majitel v případě výpovědi řídit Občanským zákoníkem. Ovšem vzhledem ke stutečnosti, že se nájemník již odstěhoval, by se podle mne dalo ukončení nájmu brát jako ukončení dohodou.

---

Bez smlouvy s dodavatelem energií by šlo o černý odběr, takže povinnost uzavřít smlouvu s dodavatelem je myslím zřejmá (nemusí být uvedena v nájemní smlouvě).

Je-li nájemní smlouva uzavřena pouze na jedno jméno, nemusí majitel potvrzovat souhlas s u zavřením smlouvy jiné osobě.

---

Poznámka: Sebod, nejsem si jista, nač se vlastně ptáte. Nemohla byste dotaz upřesnit? Takhle se jen dohaduji a můžu být úplně mimo.

doplněno 08.11.13 18:47:

Ale majitel náujemci v odběru elektřiny nijak nebrání, on přece nemůže za dluh svého nájemníka a není povinen (vlastně bych to považovala za dost nesmyslné jednání) dávat souhlas k uzavření smlouvy na dodávky energií k pronajatému bytu komukoliv kromě nájemníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 17:58

Ivzez. Ta paní tam stále bydlí. Nebo respektivě se tam teprve měla stěhovat.Deset dní dávala byt do kupy, Byly tam stoleté tapety, vše se muselo strhávat, vymalovat - to jí stálo dost peněz. Od 1.11. má sepsanou smlouvu o nájmu s tím, že se v nájemní smlouvě nijak nehovoří o tom, na koho musí být odběr napsaný. Minulý nájemce ukončil smlouvu s ČEZem a na novým nájemci bylo, aby si elektriku přihlásil na sebe. A tady jsme u toho. Je možné, aby se k odběru el. energie přihlásil někdo jiný, než nájemce? ČEZ toto umožňuje - stačí mu čestné prohlášení od majitele, že s tím souhlasí. On ale nesouhlasí. Takže jestliže by paní chtěla v bytě bydlet, tak bude bez elektriky. A já se ptám, zda tu je nějaké řešení. Zda je možné pronajmout někomu byt a vlastně neumožnit odběr energie.

Teď už mě to zajímá jen z principu. Paní si sehnala jiné bydlení.

Datum: 08.11.13 19:50
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.