Nucené prodloužení pracovní doby?

Od: Datum: 07.11.13 15:06 odpovědí: 6 změna: 08.11.13 00:50

Dobrý den, již deset let pracuji jako zaměstnankyně v jedné soukromé pekárně, jednosměný provoz a to noční, dva dny od pěti odpoledne a do dvou ráno a jeden den volna.Nedávno se stalo že díky strašnému chování majitelů a špatným pracovním podmínkám na druhé směně (ranní) vypadlo několik lídí a vedení díky sve vlastní špatné pověsti ve městě nedokáží sehnat náhradu.Proto nutí noční směnu ještě chodit několik hodin navíc na ranní směnu, jako výmluva slouží to že nemáme dostatek hodin a že si je musíme nadělat, ve smlouvě máme 6,5 hod. denně.Každému na noční to nabourává osobní život, jak kvůli dětem, tak kvůli jiným starostem, jenže na to majitelé neberou ohledy.Tak se potřebuji zeptat, zda se dá proti tomu něco dělat, nebo jestli jsou majitelé v právu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 07.11.13 15:28

Jen doporučím zákonik práce (262/2006Sb) paragrafi 79,81,84,90,92 ,Pokud bude skutečnost odporovat temto paragrafům doporučuji navštínyt inspektorát práce (sídlý v každým okresním městě)

doplněno 08.11.13 00:40:

Kdybych uměl dávat odkazy -udělám to ale já nevím jak se to dělá

Ohodnoceno: 1x
 
Od: duha®
Datum: 07.11.13 16:29
avatar

tady je přímé porušování zákona nenechte si to líbit a hybaj na inspektorát práce a že vás vyhodí to musíte počítat ale raději odejděte sama a nezapomente vyhrajete vy ne on kdyz tu věc nebudete řešit vás utahá a bude z vas troska to si rodina nezaslouží jděte do toho a držím palce

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.13 00:21
avatar

Příště by bylo dobré odpovědět konkrétně, nejen čísly paragrafů, která tazatelům sama o sobě nepomohou.

doplněno 08.11.13 02:06:

Luke, reagoval jste rychleji, než jsem stihla odpověď dopsat (nechtěla jsem ji míchat s upozorněním Pacourkovi)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 08.11.13 00:32
Uvedu alespon odkaz na ty paragrafy, aby si to mohla tazatelka precist, kdyz uz ji nedokazu poradit :(
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 08.11.13 00:46

"Papirove" mozna nemate dostatek hodin (mate asi 30,5 hod/tyden; muzete mit az 38,75hod/tyden), ale realne mate mnohem vice (me vyslo neco pres 39,5 hod/tyden). Misto 6,5 hodinovych smen totiz delate ve skutecnosti nadprumernych 8,5 hodin/denne.

Nez bych zacal delat dalsi hodiny navic, resil bych tyto nadcasove hodiny a jak pak odpovida vase prumerna mzda skutecne odpracovanym hodinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 00:50
avatar

Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel.

Zaměstnavatel může pracovní směny naplánovat v celku, ale může je i dělit. Pokud v nočních směnách neodpracujete stanovenou nebo sjednanou týdenní pracovní dobu, může Vám zaměstnavatel určit práci i v dalších směnách.

Zaměstnavatel však musí dodržovat přestávky mezi pracovními směnami v délce minimálně 12 hodin a sovislý odpočinek v týdnu v délce minimálně 35 hodin.

Zaměstnancům s plným úvazkem může zaměstnavatel v odůvodněných případech nařídit i práci přesčas. Zaměstnancům se sjednaným nižším úvazkem práci přesčas nařídit nesmí (ovšem i u nich by prací přesčas byla až doba přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu).

Máte-li v pracovní smlouvě sjednán kratší úvazek, může po Vás zaměstnavatel vyžadovat práci max. do výše stanovené týdenní pracovní doby.

Pracujete-li ve dvousměnném provozu, činí týdenní pracovní doba 38,75 hodin, pro třísměnný nebo nepřetržitý provoz stanoví zákoník práce max. 37,5 hodin týdně.

--- Jestli zaměstnavatel výše uvedená ustanovení nedodržuje, porušuje zákoník práce. V takovém případě byste se museli obrátit na inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.