Zrušení občanského sdružení

Od: Datum: 07.11.13 12:22 odpovědí: 3 změna: 04.01.14 19:30

Před několika lety jsme si založili s kamarády občanské sdružení, předmětem jehož činnosti byla osvěta. Nyní jej chceme zrušit. Chceme tak učinit i vzhledem k novému občanskému zákoníku a nutné transformaci na spolek a tedy dalšími byrokratickými problémy. Za dobu trvání sdružení jsme měli jen minimální finanční poříjmy a výdaje, nevedli jsme tedy účetnictví. Nyní jsme se dohodli na zrušení sdružení a chceme to oznámit MVČR, aby provedlo výmaz z rejstříku aktivních sdružení. Máme však obavy, jestli po nás nebudou chtít účetní uzávěrku nebo nějakou kontrolu hospodaření. Nevíte jaká je praxe?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 07.11.13 19:12

Ukončíte sdružení v souladu s Vašimi stanovami. Uděláte zápis jak bylo naloženo s majetkem. Klidně si ho rozdělíte mezi sebe, jak sami uznáte. Pověříte v zápise jednu osobu ke zrušení účtu v bance, pokud ho máte. Vnitro s tím nic nemá, jen pošlete na statistiku(tam kde jste žádali o IČ(, oznámení o ukončení činnosti. Hotovo. Ende. Podáte si ruce, a kamarádíte spolu dál. Vnitru do toho nic není. Stanovy se tam posílají jen při zahájení činnosti sdružení, pro kontrolu jestli v nich není něco nezákonného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cassie111
Datum: 04.01.14 16:24

Dobrý den, mám stejný problém, jaký jste řešili Vy. Můžete mi prosím sdělit, jak jste nakonec při zrušení o.s. postupovali, abych se vyhnula zbytečné byrokracii? Mnohokrát děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: swopex
Datum: 04.01.14 19:30

Musím upozornit, že pokud jste zaváhali a čekali do 1. ledna, tak zrušení už tak jednoduché není (do 31.12. opravdu stačilo pouze sepsat prostý protokol z valné hromady/členské schůze, která rozhodla o zrušení sdružení a to se poslalo na MVČR). Já to naštěstí stihl a naše sdružení jsme stihli zrušit ještě v prosinci, teď mám klid.

Nyní bude vše o poznání byrokratičtější a hlavně zrušení musí jít přes rejstříkový soud. Doporučuji nastudovat zákon o veřejných rejstřících č. 304/2013 Sb. a samozřejmě příslušné paragrafy o spolcích v občanském zákoníku.

(Nicméně občanské sdružení na spolek transformovat nemusíte, to proběhlo automaticky k 1. lednu. Pouze je potřeba do dvou let upravit stanovy do souladu se zákonem.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.