Plocha rodinné rekreace

Od: Datum: 07.11.13 10:44 odpovědí: 9 změna: 07.11.13 18:21

Dobrý den,

když jsem se dívala na schválený územní plán, vyvěsený na úřadě, všimla jsem si, že můj pozemek po manželovy je vybarvený žlutou barvou a je u něj napsáno "plochy rodinné rekreace". Může to znamenat, že si na tomhle pozemku budu někdy v budoucnu moct postavit chatku? Nebo co to vlastně znamená "plochy rodinné rekreace"?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: abc*
Datum: 07.11.13 12:47

Osobně si laicky myslím, že to znamená to, že třeba na této ploše bez změny územního plánu (která se koná vždy jednou za určitou dobu, popř. po dohodě s obecním zastupitelstvem) nemůžete z této plochy svévolně udělat pole, sad, popř. se nejedná o stavební parcelu, takže zde nemůžete postavit trvale obyvatelný dům, nějakou provozovnu apod. Ale to je jen má doměnka. Někdo snad upřesní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marcelamala
Datum: 07.11.13 12:58

V katastru je pozemek nově vedený jako:

způsob využití: sportoviště a rekreační plocha

Takže je možné na takové ploše vybudovat chatu pro rodinné rekreační účely? Hledala jsemm na internetu ale odpověď jsem nenašla.

Datum: 07.11.13 13:09
avatar

Myslím, že pod pojmem plocha rodinné rekreace, případně dále upřesňujete jako sportoviště a rekreační plocha, je vhodné si představit dětská hřiště. Pro nejmenší s pískovištěm i pro větší děti atrakci typu opičí dáha. V zimě tam může být malé kluziště, ne krytá hala, jen menší ledová plocha. Může tam být umělé bludiště, hřiště pro míčové hry, pravděpodobně to všechno doplněné parčíkem s lavičkami. Města se dnes snaží nabídnout tímto způsobem to, co dříve bývalo dětem volně dostupné za humny.

Myslím, že s jednotlivými chatkami k rekreci se zde nepočítá. Ale jak by to bylo s pronájmem, odkupem a jinou administrativou ohledně pozemku, to nevím.

doplněno 07.11.13 13:24:

Paní Marcelo, jestli je to tak, jak píšete dále, tak pravděpodobě tu chatu postavit můžete. Ale to vám nejlépe zodpoví pracovníci stavebního odboru příslušného městského úřadu. Možná máte pozemek vhodný právě na jednu chatu v už se rozrůstající chatové kolonii, možná máte velký pozemek, se kterým město nějaké plány do budoucna může mít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marcelamala
Datum: 07.11.13 13:17

No ono jde o to, že v tom územním plánu je žlutě(teda pozemek pro rekreaci a sport) vždy označen pozemek na ktetrém již chata stoji a stejnou barvou je označen také okolitý pozemek u každé chaty. Můj pozemek je jediný téže barvy na kterém chata ani sportoviště nestojí, tak proto se ptám:D

Datum: 07.11.13 13:31
avatar

Na postavení chatky potřebujete stavebn povolení. Pokud o něj někdy budete žádat, dozvíte se víc.

Bez povolení si můžete na pozemek postavit maringotku (na kolech, ne pevně spojenou se zemí).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 07.11.13 17:28

I na maringotku na kolech nebo obytné domy na kolech potřebujete souhlas od st. úřadu. Nelze si jí na trvalo zaparkovat na svém pozemku - vlastní zkušenost.

doplněno 07.11.13 20:00:

NIc se nezměnilo, platí to stále. Od st.. úřadu potřebujete SOUHLAS S UMÍSTĚNÍM, samozřejmě se vyjadřuje k tomuto i obec. Tedy není potřeba st. povolení ani ohláška.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.13 17:56
avatar

V tom pžípadě se omlouvám. Já osobní zkušenost nemám, ale kolega si kdysi takhle řešil problém se zahradní chakou, ještě si stěžoval, že ta maringotka bude stát na místě, a přesto musí mít funkční dvouokruhové brzdy. Ale stejně mi to přijde zvrhlé, maringotka přeci není stavba. Něco se změnilo, nebo jhste měli na stavebním úředě nějakého iniciativního byrokrata?

doplněno 07.11.13 18:00:

Trochu jsem zapátral a našel jsem toto:

Pojem "stavební dílo" je vzhledem ke svému vymezení (omezení) podmnožinou mnohem větší množiny, a to pojmu "dílo", když je podle mého názoru sporné, zda by měly být za stavební díla, tj. stavby, považovány maringotky, různá mobilní "obytná zařízení", obytné přívěsy apod., a to i v případech, kdy jsou uvedené "objekty" dlouhodobě, či dokonce trvale, umisťovány na pozemku a slouží ke stejným účelům k jakým slouží "klasická"stavební díla.

doplněno 07.11.13 18:09:

Pátral jsem dál a ono je to zjevně složitější, podle některých výkladů může být maringotka porušením zákona o ochraně přírody,když hrubě porušuje ráz krajiny. A vůbec.

Jsem rád, že tohle není můj reálný problém a že mne to zajímá čistě akademicky.

Umísťování maringotek v údolní nivě řeky Berounky lze kvalifikovat jako přestupek podle § 87 odst. 2, písm. h) a násl. § 12 odst. 2, zákona 114/ 1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Ustanovení § 12 odst. 2 stanoví, že k " umisťování a povolování staveb, jakož i jiným činnostem, které by mohly snížit nebo změnit krajinný ráz, je nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.11.13 18:21

To že někde požadují toto, neznamená, že to chtějí všude a že je to třeba. Jak to zdůvodmili? Není to nemovitost, Jaký souhlas je třeba? Postačí ohlášení, ne? A co mobilheimy? To bych pak nesměl mít na svém pozemku auta aj., že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 07.11.13 13:41

Chatu ano. Stavba pro rodinnou rekreaci může mít nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví. Plochami rekreace se dále zabývá § 5 (resp. § 4) vyhlášky 501/2006 Sb. Pozemky staveb pro rodinnou rekreaci lze do ploch bydlení zahrnout pouze tehdy, splňují-li podmínky podle § 20 odst. 4 a 5. Takže možná tam jednou bude moci být i satelit .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.