Musí dávat víc než jen na alimenty

Od: Datum: 01.11.13 10:25 odpovědí: 37 změna: 05.11.13 18:55

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Přítel má Děti z předešlého vztahu a bejvalka mu ted napsala že ji musí dát 3000kč na rovnátka pro dceru. Zajímalo by mě jestli zda musí povinně na všechno přispívat nebo jenom dobrovolně. Nebo mi poradte nějaké stránky kde bych dostala odpoved. děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: radil*
Datum: 01.11.13 10:34

Samozřejmě, že je povinen vyživovat děti pouze částkou, kterou určil soud. Vše ostatní je jen na jeho svobodném rozhodnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 10:45

povinně musí dávat jenom alimenty. může být, že mají v rozsudku, že bude platit alimenty + nějaké další přesně specifikované náklady - i tak má povinnost platit pouze alimenty (vím, taky to máme v rozsudku takhe a soudkyně nás na to přímo upozorňovala, že to tak nerada dává, ale když jsme se na tom dohodli, schválí nám, nicméně musíme si být vědomi právní nevymahatelnosti).

na druhou stranu pokud nezaplatí (a je jedno, jestli ty náklady navíc má od soudu nebo ne), může se ex obrátit na soud se žádostí o zvýšení výživného, což může vašeho přítele v konečném výsledku bolet víc, než jednorázový příspěvek. obzvlášť jestli v jejich rozsudku nebo zápisu ze sociálky bylo sepsáno, že otec bude přispívat nad rámec výživného.

pokud se přítel rozhodne přispět, doporučuji buď z ruky do ruky oproti podpisu na dokladu s přesným určením, na co peníze jsou anebo převodem na účet, ale opět aby bylo uvedeno, že se jedná o příspěvek pro XY na rovnátka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 10:56
avatar

Je to přeci otec dítěte Tak by měl pro své dítě udělat vše ne jen splácet alimenty.To dítě za to nemůže že se rodiče rozvedli.Proč tedy by mělo chodit s křivými zuby? Nemít věci na které matka nemá.Našla jste si přítele s dítětem tak to musíte respektovat.Jak by bylo Vám kdyby jste byla v té situaci?

doplněno 01.11.13 11:27:

Radil Tu přeci o peníze nejde. Je to mé dítě,má krev Tak jen proto že jsem se rozvedl nebo že bývalá manželka má více peněz nic jiného dítěti neposkytnu než alimenty? Na víc se jedná o zdraví meho dítěte.

doplněno 01.11.13 11:32:

JAGA Vám to tu jasně napsala

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 01.11.13 11:08

S tímto názorem krajně nesouhlasím. Neznáme dotyčnou matku ani otce. Co když jde o případ, kdy matka utekla k zámožnému milence, obrala bývalého o co šlo a pak ji dotyčný milenec odkopl. Do toho začala pít a všechny alimenty prochlastá, místo aby dítěti něco koupila? I takové případy jsou, takže tvrdit, že je to otec a měl by přispívat...?

Stejné jako bych já řekl - chtěla dítě do péče, tak ať se stará, pokud na to nemá, může podat k soudu návrh, aby se o dítě staral otec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 11:00
avatar

Povinně musí taťka platit alimenty, které mu byly určeny soudní cestou.

Ale pokud je to pořádný chlap a vydělává, proč by se nepodílel na tom, aby jeho potomek vyrůstal v dostatku? Tím nemyslím nějaký přepych, ale pokud je matka s dětmi sama, jistě ví, jak je těžké přihlásit je na školu v přírodě, tábor, lyžák, nebo i výlet. Nebo třeba jenom "pouhá" výbava do školy před 1. zářím. Pokud je celá rodina, jde to snáz, to je jasné.

Vnukovi se nevyvinuly všechny druhé zuby, chybí mu 3 čtyřky. Podchytilo se to včas, lékař dal zhotovit rovnátka. Jenže ta rovnátka stojí 25 tisíc! Dcera je rozvedená a i když žije v nové rodině, znovu se provdala, přesto požádala synova tatínka o příspěvek na ta rovnátka. Přidal bez řečí, je to přece i jeho kluk.

A tak si myslím, že každý chlap, pokud není hajzlík, jistě v rámci možnosti se snaží svým dětem přidat na nečekaná vydání. A ta rovnátka nejsou jen tak z legrace, to být musí. A pro matku je to velký zásah do financí. Stejně by mohla požádat o příspěvek třeba na tu školu v přírodě. Je to všechno moc drahé a do těch alimentů se vážně všechno nevejde. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 01.11.13 11:11

O to se má ale snažit i každá matka. A útěk od manžela do nejisté finanční situace není nic, co by dítěti prospělo.

Mimochodem - moc se mi líbí zákon na Floridě. Pokud matka sebere dítě a uteče z domu, byť jen k vlastním rodičům, považuje se to za únos, matce okamžitě dítě seberou, předají otci a matka čelí obvinění a hrozí ji i zákaz jakéhokoli styku s dítětem.

Jak už jsem psal, ne všechny matky s dětmi jsou chudinky, které opustil manžel. Situace je dost často právě naopak a ony pak jen zkoušení hrabat a hrabat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 01.11.13 11:17
avatar

A útěk od manžela do nejisté finanční situace není nic, co by dítěti prospělo.

A ze to tak jiste vis, ze to byla i tahle situace...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 01.11.13 11:19

Já to nevím, jen jsem podotkl, že situace mohla být všelijaká a průpovídky o nezodpovědnosti otce můžou být krajně nemístné. Nikde jsem nenapsal, že to tak bylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 13:04

Jojo, v ČR se jde hodně na ruku matkám. To je bohužel fakt. Mělo byse to posuzovat individuálně - kdo koho opustil, kdo komu zahnul a v neposlední řadě i finančí situace obou rodičů. Na příklad když matka opustí manžela a matka např. s platem 8 tisíc bez zázemí bude požadovat dítě do péče a otec s příjmem 20 tisíc s bytem také, tak by se k tomu mělo také přihlédnout a pokud každý používá argument (při určování výše alimentů), že jde hlavně o peníze na dítě a o jeho dobro mělo by dítě být jednoznačně přiděleno do péče otce! Ale to nikdo nerad slyší a použije argument, že by nemělo záležet "jen na finančích možnostech rodičů". Takže najdenou, pokud to nejde na ruku matkám, tak je finančí pohled druhotný... Jak schizofrení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 01.11.13 12:11

Kromě placení alimentů nemusí povinně přispívat na všechny výdaje spojené s výchovou a potřebami dětí na které platí výživné. Může však přispívat dobrovolně. Je to jeho věc a je jeho věc jak zkontroluje (pokud chce), že mimořádný výdaj byl použit ve prostěch jeho dětí.

Hlavně by to však neměla být vaše starost, kolik váš přítel dobrovolně přispěje na svoje vlastní děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 12:59
avatar

Povinně musí přispívat částkou, kterou určit soud. Vše nad rámec těchto výdajů je na domluvě.

Nicméně rovnátka nejsou jako nové bot,y kabelka nebo pařba. Ty peníze nepůjdou na nějaké nesmysly. Rovnátka jsou velmi užitečná věc, na které by se také měl podílet, je to snad jeho dcera. A vzhledem k dnešním cenám rovnátek jsou 3000 tak třetina z celkových nákladů.

doplněno 01.11.13 13:02:

A jak píše naoko, netuším, proč to řešíte Vy. Tohle je věc mezi přítelem a jeho ex. Přece nechcete, aby kvůli Vaší zášti či neochotě (pardon, ale z dotazu to docela vyznívá) přijít o nějaké peníze měla holka křivé ošklivé zuby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 13:39
avatar

Já to tu zase od ostatních schytám ale říkám NE, alimenty určené soudem pouze s dokladem., na rovnátka dnes a zítra na co? Ano je to vaše dítě, tak mu spořte do začátků a nedávejte peníze co se nikdy nedozvíte nač vlastně jsou. Matka jistě bude časem žádat zvyšování výživného a to, že platíte něco mimo povinnost vám k dobru nepřičte. Nedivím se vám, že se o to zajímáte, vždyť jsou to i vaše peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 01.11.13 13:51

Proč bys něco schytávala. Konečně rozumný a reálný názor. Říkám to samé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 14:02
avatar

Já jsem tka na půl cesty. Uznávám, že exmanželka je možná mrcha, co utekla s jiným, možná vydělává víc.

Ale rovnátka fakt nejsou nové rifle nebo bunda (jakože dnes rovnátka zítra něco jiného) je to investice na dalších x desetiletí, navíc investice do zdraví (křivé zuby mohou zhoršovat přijímání potravy, mohou způsobovat bolesti, vzájemně se vytlačovat apod.

Nicméně bych si coby otec ohlídala, zda budou peníze opravdu použity ke svému účelu - třeba telefonátem se zubním lékařem dcery.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 01.11.13 14:21

Neschytáte , je to váš názor. Jestli bude matka žádat zvýšení alimentů , což je samozřejmě s rostoucím věkem dětí víc jak pravděpodobné, musí svoji žádost odůvodnit. Soud pak přihlíží i k tomu co uvede otec , tedy např. jestli doloží i mimořádné fin. příspěvky na zvýšené potřeby dětí.

Žatelka si našla otce od dětí . MUSÍ tedy počítat s tím, že z výdělku jejich otce poplynou peníze i na tyto jeho děti. Nemá právo zasahovat do věcí, které se jí netýkají. Není důvod aby si něco ona hlídala. Myslíte si snad, že tazatelka bude bejvalce dávat vyúčtování co ev. platil dětem které má s ní (pokud nějaké maji)? Těžko, to bude mít najednou názor, že bejvalce do toho nic není. Platí to ale i opačně.

Jestli matka dětí utekla nebo ne, jestli pije nebo ne jsou jen vaše spekula a nic to nemění na věci, že tazatelka nemá co zasahovat do života druhých lidí. Jestli se jí něco nelíbí , něco co se jí netýká, měla si najít bezdětného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 14:36
avatar

Liduš jen pro to aby příště bývalá manželka nechtěla třeba přispět na lyžařský výcvik tak nechám dítě chodit s křivými zuby? Co posměch od spolužáku nebo stud v dospělosti? O té ženě nic nevíme a skutečně nemusí mít dostatek peněz. Vždyť třeba mohu donést ty peníze k zubaři jako zálohu a matka to pak doplatí. To samé počítač ,mobil kolo po předložení učtu a možnosti vidět tu věc mohu zaplatit polovinu nebo vše.Je to přeci MÉ dítě. Máš vůbec děti? Jak v dospělosti se to dítě bude ke mne chovat když se o něj nebudu starat? Jen zaplatím alimenty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 01.11.13 14:48

Jak se k takovému otci děti budou v budoucnu chovat? No přeci tak, jak si dnes přeje úplně cizí ženská aby se její přítel choval ke svým dětem: Odmítavě, sobecky, bez zájmu o jeho potřeby, dát jen to nejnutnější a mít ho z krku.

Až ten její přítel na stáří onemocnění, nebo bude mít např. úraz, pak sem vloží dotaz typu : Vlastní děti nemají zájem o svého otce, nechtějí mu pomoc, jsem na všechno sama, jsem chudák ;),.

Takže všechno záleží jen na otci, jaké tomu určí hranice a mantinely, jestli podlehne .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 17:19
avatar

"naoko a jirko" naučte se číst, já nenapsala nic o tom, že manželka pije atd. Já dítě mám už velké, dávno jsem babička a pro vaši informaci, mám kamaráda co také jen platil svému dítěti kde co, manželka chtěla jednou na školu v přírodě, jindy na lyže a příště zase na něco jiného, to malé děcko ani netušilo, že tatínek platí, vše bylo od té nejhodnější maminky. U soudu kde žádala zvýšení řekla, že nedal dítěti ani dárek a nikdy na nic nepřispěl, došla mu trpělivost a založil klukovi vkladní knížku. A mezi námi, znám několik matek samoživitelek, se všemi dávkami si rozhodně až tak špatně nežijí. Já si stojím za svým, alimenty, dárek k narozeninám a Vánocům a pokud mám dost peněz tak spoření. Jak se ke mě dítě bude chovat to není otázka peněz.

doplněno 01.11.13 17:22:

Tazatelka nemá co zasahovat... ona s tím mužem žije, možná mají i dítě, jsou to i její peníze, mě by to tedy jistě zajímalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 17:39

lidus a vy víte, že matka z dotazu bere nějaké dávky? že tady tak operujete samoživitelkami, které znáte vy a které si díky nim špatně nežijí *nevi*

jinak tomu, že matky u soudu tvrdí, že otec dětem nic nad rámec nedává, se dá docela dobře zabránit - právě tím, co jsem psala výše: pokud se rozhodne na rovnátka přispět (což dle mého názoru je lidsky pochopitelné), tak ať do zprávy pro příjemce v bance nebo na hotovostní doklad napíše, že se jedná o příspěvek pro dítě na rovnátka. pak i kdyby matka u soudu chtěla tvrdit něco jiného, on bude v ruce důkaz, že lže.

mmch pokud otec s dítětem komunikuje, tak není důvod, aby dítě nevědělo, že se otec s matkou složily na něco dražšího *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 01.11.13 17:54

Máte pravdu, já to vtělila do jedné odpovědi, ty spekulace tady psali jiní. Uvědomila jsem si hned jak jsem to odeslala. Nemám možnost tady doplňovat něco dalšího k textu a nově jsem už nic vkládat nechtěla. Omlouvám se vám za to, že to vyznělo, jako byste ty spekulace tady psala vy. Doufám, že ostatní pochopili, že to nebylo míněno proti vám osobně, ale všeobecně na napsané různé reakce.

Nicméně nyní popisujete konkretní příklad ze života a paušalizujete .

Jak se dítě k rodiči chová opravdu není (by neměla být) otázka peněz. Souhlas. Starost o zdravý vývoj dítěte ale někdy stojí mimořádné peníze. Takový je už dnešní svět. Takže pak otázka nezní "Kolik táta dal"? ale "Zajímalo ho někdy moje zdraví a jak se mě daří "?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 18:07
avatar

Liduš Vtom mi něco nehraje. Tatínek asi platil ale o dítě se nestaral.Kdyby komunikoval s dítětem tak se mohl zeptat. Koupila ti maminka lyže na které jsem ti dal peníze nebo přímo žádanou věc koupit a děcku předat. Co dárky na Ježíška,narozeniny,svátek ty mohl předávat osobně.Kdyby se s dítětem setkával věděl by co má za přáni a občas mohl něco mu na vycházce koupit Toto by pak matka nemohla zapřít.Na školu v přírodě mu mohl koupit maskáčový batoh a osobně mu to předat.Nesmíte taky všemu věřit.Nikde jsem Vás nenařkl že jste napsala že manželka pije.Tak,že naučte se číst Vy!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 19:06
avatar

Kluka si bral a bere, dnes víc než by musel. Já vím, že vy ho neznáte ale já ano a věřím mu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 17:36
avatar

neznám všechny okolnosti - např. důvody rozchodu s ex a jejich současné vztahy, ani jak se k příspěvku na rovnátka staví váš přítel, jestli negativně jako vy, nebo naopak platit chce - pokud ano, tak bych si ho za to vážila, protože to je opravdovej chlap a správnej táta

doplněno 01.11.13 18:10:

ringo, však říkám, že neznáme okolnosti - může to být jak říkáte, ale taky nemusí... nevíme

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 17:42
avatar

A možná že ta správná máma ho tahá za fusekli a vždy si něco vymyslí aby z něj vytáhla každou korunu a pak nakoupí šminky, hadříky a zbytek propije v baru. Neříkám že to tak vždy bývá, ale může to být i takhle, takže bych si to ošéfoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.13 17:53
avatar

To co píšete tak to neni chlap a patří mu to. Vy byste dal peníze aniž byste věděl na co? A ověřil si to?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shasy*
Datum: 01.11.13 18:43

Stačila by mi odpověd Ano nebo Ne. Nenapsala jsem že nechcem přispět a vy tu ze mě děláte nějakou mrchu. Jenom jsem chtěla být o něco chytřejší protože věcem okolo alimentů moc nerozumím. Šlo oto že mu ex přítelkyně napsala že podle zákona ji musí přispět na rovnátka a já chtěla jenom vědět zda je to pravda. A co se týče těch spekulací, ona od něho utekla(k milenci) v den kdy přijela z porodnice s jejich údajným druhým dítětem. Bohužel až po 3 letech se ukázalo že není jeho ale prošvihl dobu kdy se dá otcoství zrušit.Nadělala mu dluhy, když jsem ho poznala měl jednu tašku oblečení a počítač, vše ostatní mu vzala. Jinak já jsem jeho snoubenka takže si myslím že mám právo se do takových věcí plíst jsou to i moje peníze.

Datum: 01.11.13 19:01
avatar

neděláme z vás mrchu, to určitě ne... dostala jste řadu odpovědí typu "NE", jak jste chtěla... my jen přidáváme názor, že podle zákona sice ne, ale z lidského hlediska spíš ano... to je vše, žádný osobní útok v tom nehledejte

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.13 09:35
avatar

To ovšem podstatně mění situaci a dává dotazu úplně jiný rozměr. Měla jste to uvést hned ze začátku, aby bylo jasno.

Podle zákona nemusí vůbec nic, krom alimentů. To je jedna věc. Druhá - určitě má soudně stanovený styk s dcerou. Pokud toto bývalka nedodržuje, může ji dát k soudu a zároveň žádat o častější styky s dcerou. Musí ale chtít, přijde mi, že velké úsilí nevynakládá. Že se do kontaktu s dcerou promítá to, že mu bývalka ublížila.

Pokud by se rozhodl ty tři tisíce za rovnátka dát, nebude zase tak složité kontaktovat zubaře a domluvit se přímo s ním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 02.11.13 09:48

Člověk má zkusit vše, zvlášť pokud je tedy vlastní otec znám. Zkusil tohle váš snoubenec?

...Uplynula-li lhůta k popření otcovství jedním z rodičů a vyžaduje-li to zájem dítěte, může podat návrh na popření otcovství proti otci, matce a dítěti pouze nejvyšší státní zástupce. Na zásah nejvyššího státního zástupce ale není právní nárok, svého práva využívá výjimečně, a pouze je-li to v zájmu dítěte (který se nemusí vždy shodovat se zájmem otce)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.13 18:55
avatar
Popření otcovství bude podle nového zákoníku do šesti let věku dítěte. Nicméně ani tato lhůta nemusí být konečná. Nejde o věk dítěte, ale o to, kdy se o tom dozvěděl. Dobrý právník to zvládne. Ptal se na to nebo to hodil za hlavu?
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: shasy*
Datum: 01.11.13 18:45

Jo a ještě jedna věc, on by se dcery rád zeptal zda ji za ty peníze koupila rovnátka ale když mu je nechce půjčovat tak bohužel.

Datum: 01.11.13 18:57
avatar

V žádným případě NEMUSÍ platit víc než má stanoveno. A pokud je to tak jak píšete, nedostala by ani korunu navíc. Nemluvě o tom, že dcera není jeho a nikdy k ní vztah zřejmně neměl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 01.11.13 19:05

Nechce půjčovat neexistuje. Jednou má dítě podle zákona nárok na styk s otcem a soud určil jak často, takže v tyto dny je matka povinná dítě předat otci. Ten se může rozhodnout, jestli toho práva využije nebo ne, ale matka nemá nárok nějak toto setkání omezovat. Pokud v určitý den matka dítě nepředá, má otec okamžitě volat policii a podat trestní oznámení pro maření rozhodnutí soudu. Ale rozmyslete si, co Vám vlastně vadí. Protože se také může stát, že se budete ob týden starat o cizí děti nebo se o ně budete starat pořád.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 01.11.13 20:24

pb-to není až tak pravda.Kolega usiloval o dítě do své péče, bohužel, jak už to v tomto státě bývá, neuspěl, ačkoli sám vybudoval nový byt, má trvalou práci a je samostatný. Bývalka ovlivněna vlastní matkou dělala potíže. Chodila k němu sociálka na kontrolu, jak má uklizeno a fůra dalších problémů, přesto spor prohrál. Soud určil jasné, kdy může mít dítě. Bohužel, při každé druhé návštěvě bylo najednou nemocné a nemohlo z postele. A při každé první si matka vydupala přítomnost, aby s ním nebyl sám.

Jsem rád, že se nakonec ukázalo, že tazatelčina situace je blíže spíš té mojí teorii a myslím, že jako snoubenka a nastávající má právo vědět, na co, proč, kolik a zda z donucení soudu nebo dobrovolně její nastávající vydává své peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.13 09:50

Nemusí,dávat navíc nic.Jenže pokud je při penězích tak je to od něj pěkné že přispěje něco navíc.Dítě stojí hodně peněz a je těžké pro matku když se má o dítě finančně postarat.dítě roste,potřebuje novy oděv nové boty ,škola,rovnátka atd.:)

doplněno 02.11.13 09:55:

pokud je to s matkou složité tak atˇji nedává peníze do rukou a jde s ní k zubaři a přispěje peníze u zubaře. :) .a ohledně jinych věcí bach teda koupila nějaky dárky a nedávala peníze do rukou.Podle zákona musí platit jen alimenty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.13 15:01
avatar

Psala byste takhle i kdybyste věděla, že to není vaše dítě?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.13 18:12

Ringo jestli je to na mě,Myslím že jsem psala muj názor.Pokud to mají složité tak si musí tazatelka vybrat co udělají.tady byla otázka jestli musí podle zákona přispět na rovnátka.což jsem napsala že nemusí a co jsem napsala navíc to je jen co mě napadlo v danou dobu.Já jsem takovou situaci nemusela řešit a tazatelka si sama vybere co uděla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.