Maturant - nárok na podporu - počet odpr. hod

Od: Datum: 03.11.13 20:58 odpovědí: 7 změna: 04.11.13 21:26

Zdravím vás, chci se zeptat, když člověk udělá maturitu a jde na pracák, tak nedostane žádné peníze, ale když má odpracovaný určitý počet hodin, tak dostane alespoň něco málo. Vím, že když jsem to měl já, tak jsem měl odpracované hodiny z brigád, toto jsem doložil papírama z agentury + někde ještě vytáhly snad ze sociálky v Plzni nebo kde, že za mě cosi platili a tak jsem dostal alespoň asi 2.300,-Kč/měs. (než mi přišlo vyrozumění z práce, že mě vzali). Jak je to dneska? Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.13 21:33
avatar

Aby měl člověk nárok na podporu, je v podstatě jedno, kolik odpracuje, musí mít důchodově odpojištěno 12 měsíců v posledních dvou letech. Málokterý z maturantů tuto podmínku splňuje, protože za ně pojištění hradí škola, ne zaměstnavatel.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.11.13 21:34
avatar

Toto řeší § 39 zákona o zaměstnanosti. V podstatě je to tak, že nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který v předchozích dvou letech měl aspoň 12 měsíců pokrytých důchodovým pojištěním (tedy byl zaměstnaný nebo OSVČ).

doplněno 03.11.13 21:34:

Studium není od 1.1.2010 důchodově pojištěnou dobou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.11.13 06:35

AHA, ok, děkuju, já to právě tenkrát splňoval, jelikož jsem od patnácti nebo šestnácti let lítal po brigádách, tak jsem chtěl vědět, jak je to dneska. Díky.

Datum: 04.11.13 20:29

Ještě se zeptám, znamená to, že musí mít odpracováno v hodinách všechny pracovní dny v roce nebo jak se to počítá? Co jeden den šichty (bez rozdílu počtu hodin) to odpracovaný den do pojištění?

Datum: 04.11.13 20:47
avatar

Pokud je zaměstnaný, je šumák, zda dělá napevno, na směny apod. Důležité je, aby tam pracoval dva roky a tyto dva roky měl od zaměstnavatele důchodově odpojištěny.

Pro studenty ještě platí jedna výjimka, a to, pokud by syn pracoval během studia na Dohodu o pracovní činnosti. V tom případě, pokud by opět měl dva roky odpojištěné, má nárok na podporu.

doplněno 04.11.13 22:05:

Moje chyba, dement*zed*, samozřejmě 12 měsíců během posledních dvou let, jak uvádím výše.

Už jsem unavená, omlouvám se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.13 21:26

tak dva roky nebo rok? no, asi do toho nebudu štourat, stejně to nesplňuje, ale i tak děkuju

Datum: 04.11.13 20:50
avatar

Na počtu hodin denně nezáleží. Pojištěná doba je taková, kdy člověk vydělal mzdu, z níž bylo odvedeno sociální pojistné. Důchodově pojištěná doba, která zajímá úřad práce při rozhodování o podpoře, se dá doložit (a z mé zkušenosti to ÚP po klientech vyžaduje) kopiemi evidenčních listů důchodového pojištění. Z nich se vyčte pojištěná doba. V zásadě pokud zaměstnání trvalo, trvala pojištěná doba. Hůř se to vysvětluje, chce to trochu se vyznat v evidenčním listu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.