Hmotná odpovědnost - jak se dělí manko?

Od: Datum: 31.10.13 19:40 odpovědí: 7 změna: 02.11.13 11:28

Pracuji v obchodě kde máme hmotku za zboží. Pracuji já jako prodavačka, kolegyně - vedoucí. Střídáme se na směnách. Na výpomoc máme několik brigádníků, kteří hmotku nemají. Jak se dělí případné manko při inventuře? Já i kolegyně stejně? Zaplatíme celé manko i když občas prodávají i brigádníci? Např. by bylo manko 50tis. (smyšlené číslo) Já mám dejme tomu 11tis. hrubého.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laik
Datum: 31.10.13 19:43

Nekdo tady kdysi psal, ze vedouci plati 3x vice nez bezny pracovnik s hmotkou. Pracovnici bez hmotky (vasi brigadnici) neplati nic.

Radeji si ale pockejte na definitivni odpoved na rano, az se sem vrati lide, kteri do toho vidi poradne a odcituji vam i paragrafy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 31.10.13 20:06

Takze asi nejlepsi bude si precist Zakonik prace, konkretne §257 a dale.

Splaci se plna vyse (§259), podle pomerneho vydelku, vedoucimu a zastupci se pocita dvojnasobek(§260). Nejvyse se plati skoda do vyse hrubeho vydelku.

Jestli tomu rozumim dobre, tak ve vasem pripade by vas podil byl 17 tisic Kc a vasi kolegyne-vedouci 34 tisic. Protoze vase hruba mzda je ale jen 11 tisic (je nizsi nez vas podil na pozadovane uhrade skody), tak vas podil by byl jen 11 tisic a zbytek do 17 tisic (tedy 6 tisic) by musela uhradit vedouci.

Jak jsem uz psal vyse, toto je jen muj laicky pravni rozbor. Pockejte si do rana na odpoved od nekoho, kdo do toho vidi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 31.10.13 20:08
OPRAVA!Mam to spocitane blbe. Pro vypocet uhrady skody by bylo zapotrebi znat vysi hrubeho prijmu vasi kolegyne-vedouci. Ja to spocital pro pripad, ze by brala stejne jako vy, coz je samozrejme BLBE! *zed*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.13 23:18
avatar

Při společné odpovědnosti může zaměstnanec odstoupit od dohody o odpovědnosti mj. v případě, že je na pracoviště zařazen jiný zaměstnanec.

Odstoupení musí být písemné a převzetí byste si měla nechat potvrdit na kopii.

Po odstoupení by už přicházela v úvahu pouze obecná odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli, kde by po Vás zaměstnavatel mohl požadovat max. 4,5násobek průměrného výdělku (nikoliv celou škodu).

___ Viz: Odstoupení od dohody o odpovědnosti (ZP, § 253)

doplněno 31.10.13 23:22:

Kdyby to nebylo zřejmé:

Já bych neřešila, jak se dělí případný schodek (manko), dokonce bych ani nečekala na inventuru.

Odstoupila bych od dohody o odpovědnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hollmess
Datum: 01.11.13 08:38
Ivzez dekuji Vam, jen mi proste neni jasne na zaklade ceho mam od dohody odstoupit?
Datum: 01.11.13 22:01
avatar

To píši hned v prvním odstavci: Váš zaměstnavatel zařadil na pracoviště další zaměstnance, (míním ty zmíněné brigádníky bez dohody o odpovědnosti).

___ Zapomněla jsem uvést, že pokud máte uzavřenu dohodu o odpovědnosti, odpovídáte za případný schodek, ledaže byste prokázala (důkazní břemeno by bylo na Vás), že jste schodek nezapříčinila/nezpůsobila Vy.

U obecné odpovědnosti za škodu je to obráceně _ v tom případě by musel zaměstnavatel prokázat, že jste škodu zavinila/způsobila/zapříčinila Vy (důkazní břemeno by bylo na zaměstnavateli).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hollmess
Datum: 02.11.13 11:28
Dekuji za vice polopatickou odpoved. Zrovna nedavno byl (dohodou - ale samozrejme nucenou) rozvazan PP se dvema kolegynemi z jine prodejny kvuli manku a to jim bylo dano k uhrade. Rozumim tomu spravne ze se mohu branit tim, ze do obchodu maji pristup brigadnici bez hmotky kteri rotuji vsemi prodejnami? Prekvapuje me to protoze hmotka je v obchodech bezna a brigadnici bez ni take. Pokud od dohody o spol odp. Odstoupim tak pak ale nemohu na pracovisti setrvat?

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.