Změna smlouvy a její zákonnost

Od: Datum: 31.10.13 18:26 odpovědí: 6 změna: 31.10.13 21:32
avatar

Na České Poště v těchto dnech rozdávají podepsat zaměstnancům dodatek smlouvy o tom, že jsou si vědomi, že je smí propustit bez odstupného.

Je tento dodatek vůbec zaměstnavateli nějak právně platný? protože pokud já podepíšu něco, co se neshoduje se zákoníkem práce stejně to nemá právní podstatu. Třeba jako když dva dny po nástupu do práce podepíšu dodatečně zkušební lhůtu, žádná mi neběží.

Jak je to s tímto? Může se takto zaměstnavatel při hromadném propouštění zbavit výplaty odstupného? Není v tom nějaký háček s ohledem na nový občanský zákoník?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.13 18:52
avatar

To je nějaké divné. Jestliže zaměstnavatel něco dává na vědomí, není to nikdy formou dodatku pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel předkládá dodatek smlouvy, je na zaměstnanci, zda jej podepíše. Dodatek je dvoustanný právní akt, stejně jako smlouva samotná. Pokud by se zaměstnavatel předem vzdával svých práv, pak takové ujednání je neplatné. Podrobnosti o odstupném v souvislosti s ukončením pracovního poměru řeší zákoník práce, nový občanský zákoník s tím nemá nic společného.

K seriozní odpovědi by bylo třeba znát přesné znění zmíněného dodatku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.10.13 18:57
avatar

Občanský zákoník nemůže změnit zákoník práce.

Ovšem já bych tento dodatek nepodepsala, přestože by neznamenal ztrátu nároku na odstupné (podepisuji pouze to, s čím souhlasím).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.10.13 19:35
avatar

Ivzez: Nový občanský zákoník 2014 bude skrumáž hnusu a nepřehlednosti, jak mi včera řekla soudkyně okresního soudu, a všichni z toho mají hlavu kolem. Mimojiné bude zajímavý tím, že celkem dost zákoná zanikne a bude obsažen pouze v tomto novém občanském zákonu. Právě nevím, zda nebude obsahovat i zákon 262.

V podstatě pokud podepíšu něco co nemá právní racionalitu, tak je na mě zaměstnavatel krátky.

naopak pokud nepodepíšete, budete první propuštěná, at už s odstupným nebo bez, ale hlavně bez práce :(

Zaměstnavatele jsou mrchy. Kdo neplní normy prodeje na České poště jde rychle z kola ven. Já si myslel, že pošta je na doručování. Dnes si ale naberou milionové kontrakty na prodej hraček, lekárníček, šitiček, omalovánek, na prodej produktů pojistného jiných pojištoven, smlovy, uvěry atd. A pokud pracujete na malé poště kde je 20 domečků a neprodáte 5 pojistek měsíčně tak vás propustí ... užasná strategie... Ale nabízejte 20 rodinám každý měsíc stale dokola pojistky, kde už o tom nechtějí slyšet?

Od: buss
Datum: 31.10.13 19:41

Předpokládám, že jste si zákoník práce kde se hovoří o odstupném přečetl. Takže buď je na to nárok, nebo ne. A mohl jste položit dotaz: podle čeho? Pokud ano, proč nějaký dodatek? Nebo proč nepíšete, na co odkazují - §. Změny smluv jistě možné jsou, ale pořád v intencích zákona a souhlasu. OZ řeší jiné vztahy. Přečetl ZP, pardon, pokud se vás to vůůbec týká. Zkuste dotaz na inspektorát práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.10.13 20:17
avatar

Samozřejmě , že ano, Ale pouze ten co platí teď. Bůh ví co bude platné od Nového roku. Já si myslím, to co vy. Zákonnou normu 3 odstupných podle těch paragrafů, myslím, že to byly 52 a,b,c nelze změnit žadným dodatkem. Spíše je to psychologická válka se zaměstnanci. Díky za názor.

Datum: 31.10.13 21:32
avatar

Ano, odstupné náleží zaměstnanci, s nímž zaměstnavatel rozváže pracovní poměr výpovědí podle § 52 písm. a až d (poslední s dvanáctinásobkem průměrného výdělku) nebo v případě dohody o rozvázání pracovního poměru z týchž důvodů.

Nový občanský jsem zatím jenom letmo proběhla, důkladněji se na něj podívám až během vánoc.

Silně pochybuji, že by měl mít NOZ nějaký vliv na platnost zákoníku práce.

Máte pravdu, že zaměstnavatelé dokáží být "pěkně hnusní", pokud zaměstnanec nejedná podle jejich představ.

Ale pracovní poměr je dobrovolný právní vztah dvou subjektů. Sjednat lze pouze to, s čím souhlasí obě strany. Zaměstnavatel nemá právo nutit zaměstnance podepsat dodatek, s nímž nesouhlasí.

Nepodepíše-li zaměstnanec dodatek, může asi počítat s tím, že bude v brzké době propuštěn. Ale nebyla by to v případě nekorektního zaměstnavatele spíše výhra?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.