Kolik osob na dovolené?

Od: Datum: 30.10.13 14:45 odpovědí: 6 změna: 31.10.13 10:23
avatar

Dobrý den, listovala jsem v katalogu jedné cestovky. Nehledám zatím dovolenou na rok 2014, jen jsem se prostě tak "kochala". *smich* Bude záležet na penězích, na zdraví a především na stavu naší babičky, o kterou pečujeme. Takže žádné dalekosáhlé plány. Co mě ale zarazilo:

Zajímala jsem se o apartmány beze stravy. Byly pro různý počet lidí. Ale, například: /je to vybráno čistě náhodně/

1/Chorvatsko: apartmán pro 5 lidí obsazený 5 lidmi: 5.480,-- Kč za osobu a pobyt

Apartmán pro 2 lidi obsazený 2 lidmi: 7.380,-- Kč za osobu a pobyt

2/ Itálie: apartmán pro 4 lidi obsazený 4 lidmi: 2.580,-- Kč za osobu a pobyt.

Apartmán pro 2 lidi obsazený 2 lidmi: 4.580 Kč za osobu a pobyt.

Jinak upozorňuji, že obě srovnávané ceny jsou vždycky ve stejném termínu. Proto by mě zajímalo, proč mám platit ve dvou o 4 tisíce víc jen proto, že nás nejede jako Hujerových? Pochopila bych to, kdybychom třeba ve dvou byli ubytováni v apartmánu pro 4, pak se doplácí za neobsazená lůžka. Ale pokud jsou v apartmánu pro 4 skutečně 4 lidé a v aparmánu pro 2 zase 2 lidé, skutečně si nedkokážu nijak zdůvodnit, proč to ti chudáci ve dvou mají o dost dražší.

Jak to tedy je? Pokud je ubytovací zařízení plně obsazené, mělo by snad být jedno, že v něm je třeba 5 lidí /pro 5/ či 2 lidé /pro 2/ a ceny by měly být stejné. Úklid se přece musí udělat ve všech prostorách, převléknout postele také.

Dokážete mi vysvětlit logicky,proč je tedy v dovolené pro 2 nebo pro 4 rozdíl třeba 2 tisíce na osobu?

A mají to takto odstupňované všechny cestovky, nebo jsem našla náhodou nějakou, která se snaží lidi podojit?

Díky za Vaš názory. Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.13 16:33

Myslím, že to není jen na cestovce, i když ta si vždycky něco přirazí, ale taky na majiteli hotelu/apartmánu se kterým má cestovka smlouvu. Když se podívíš na nabídku českých hotelů, tak taky máš jendolužkový pokoj nejdražší, potom dvojlůžkový a čím víc lůžek, tím levnější (až do nějakého limitu, kde se cena zastaví).

Ale třeba ta Itálie, kde je rozdíl procentně fakt velkej mě docela překvapuje *sok*

Možná někdo, kdo studuje (studoval) cestovní ruch by to nějak dokázal vysvětlit. U hotelů ke konferencím to chápu - klid, pohodlí, soukromí (většinou člověk jede sám, příp. s kolegou), ale u dovoleným (tedy v místech, kam se jezdí převážně na dovolenou) to nechápu.

Z pohledu cestovky - obsadím 4L pokoj - čtyři lidi jistí, zisk jistý a vyšší. Taky to může spoustu lidí "motivovat" k tomu domluvit se dva páry a jet spolu (zisk dalších lidí).

Jinak cestovky to tak budou mít více méně všechny, ale myslím, že rozdíl bude vždy, ale myslím si, že tady je až příliš vysoký. Taky něco dělá počet dní (nocí), protože "přirážka" se vynásobí (logické).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: instalater*
Datum: 30.10.13 17:12

Zdravím. Já to vemu trošku jinak. Ze stavařského hlediska. Apartmám pro 2 osoby mi vyjde na zbudování dráž než pro 4 . V každým musím mít WC , koupelnu , předsíň ,balkon atd. Rozdíl je pouze ve dvou postelích. Možná je to v ceně vybavení a taky možná plácám hlouposti.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 30.10.13 17:22

Neplácáte hlouposti, je to tak. Staví se jen málo 2 lůž. apartmánů bez obývací místnosti s rozkládací pohovkou. Takže 2 osoby dostanou ten samý apartmán jako 4 osoby. Jen nemusí v obývacím pokoji roztahovat pohovku a spí v ložnici na pevných lůžkách. A jelikož majitel nemá takový příjem ze dvou osob jako ze 4 i když obývají stejný apartmán, takže dvojlůžáky bývají v přepočtu na osobu dražší. Není to plná cena za neobsazená lůžka, ale jen zisk z neobsazených lůžek.

Za neobsazené lůžko platíte pokud má apartmán 2 ložnice s pevnými lůžky a vy obýváte pouze jednu ložnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.13 17:28
avatar

Jen tak střílím od boku, možná špatně...

Při vybavení, údržbě a modernizaci apartmánů jsou vždy nejnákladnější kuchyňky a sociální zařízení. Je sice pravda, že je rozdíl v opotřebení, jestli se v apartmánu celou sezonu střídá pět lidí nebo jen dva, ale sprcháč, umyvadlo, lednička, varná konvice... to všechno musí být připravené i pro dvojici. Elektrospotřebiče možná musí projít revizí - a zase je potřeba zaplatit revizi za každý kus, bez ohledu na to, jak moc se na nich bude vyvářet.

To bude největší rozdíl v ceně, požadovaný po cestovkách už majitelem nemovitosti. Menší roli může hrát i to, že i když je apartmán avizovaný pro pět, na metry čtvereční bude mít jedna osoba pravděpodobně celkově menší plochu než dvojice. U dvojice se dá předpokládat, že budou mít oba normální postele, pětici jistě čeká nejméně jedna přistýlka.

A pěknou dovolenou v příštím roce! V pěkně zařízeném apartmánu s vlídným domácím!

doplněno 30.10.13 17:29:

Než jsem se vybrebtala do telefonu, napsali to jiní. Takže to tak bude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.13 23:51

Bavil jsem se kdysi na toto téma s majitelkou cestovky. Bylo mi řečeno, že ceny zájezdu jsou počítány pro tři osoby na apartmán - vždy. Tzn. jede-li jich méně, musí doplatit tu chybějící osobu (osoby).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: narf
Datum: 31.10.13 10:23

...Množstevní sleva. I úklid je jedna místnost místo dvou...Když jede 1 osoba, má to někde dražší až o 40%.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.