Nesedí majitel z listu vlastnictví

Od: Datum: 30.10.13 17:57 odpovědí: 6 změna: 31.10.13 14:38

Dobrý večer. Může být někdo jiný majitelem nemovitosti či pozemku, než ten který je uveden v listu vlastnictví z nahlížení do katastru?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 30.10.13 18:00
avatar

Pokud koukas na internetu, tak tam to nemusi byt nutne aktualizovane.

Pokud si si nechal vyjet na katastru (CzechPointu a pod.) potvrzeny list vlastnictvi, majitelem je osoba uvedena na tomto listu. Ovsem maximalne pouze k okamziku vyjeti zaznamu. O minutu pozdeji uz to platit nemusi.

Nikdo jiny, nez kdo je uvedeny pravnim majitelem byt nemuze.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rnk*
Datum: 30.10.13 20:24

Neslyšel jsem, že by někdy byl rozdíl mezi nahlížením přes Internet a oficiálně vyžádaným zápisem. Spíše je chyba jinde a doporučuji ihned reagovat.

Letos ještě může zápis zneplatnit a změnit soud.

doplněno 30.10.13 20:25:

JInými slovy letos může být majitelem jiná osoba než je uvedeno v katastru, ale nápravu musí sjednat soud.

doplněno 31.10.13 09:39:

Toto však změní nový občanský zákoník. Ten zavádí to, že majitelem je ten, kdo je uveden v katastru. Pokud pak podvodník převeze katastr a dosáhne zápisu, budete mít prostě smůlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.13 02:01
avatar

Katastr nemovitostí je jen registr, stejně jako registr vozidel. Nesplnění povinnosti zanést změnu majitele do KN nemá na právoplatnost vlastnictví vliv. Změna majitele proběhne uzavřením smlouvy. Pokud z nějakého důvodu nedojde k zápisu do KN (třeba proto, že oba účastníci smlouvy zemřou než dojde k zápisu do KN), může se na nesoulad přijít až za mnoho let.

Takže nejen nahlížení do registru přes internet, ale i výpis z listu vlastnictví přímo na KN nemusí souhlasit se skutečností.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.13 02:35
avatar

Katastr nemovitostí a registr vozidel jsou dva rozdílné úřady. Vlastnictví nemovitosti se prokazuje právě údajem v katastru. Věci movité, tedy i auta, jsou v jiném režimu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: scorpio*
Datum: 31.10.13 09:53

Nemáte pravdu. Vlastnictví k nemovitosti je platné v případě smlouvy pouze v případě, že je tato smlouva Návrhem na vklad do KN vložena. Pokud tak není učiněno je tato smlouva po třech letech neplatná. V případě, že je uzavřena smlouva a není z důvodu úmrtí jednoho či druhého účastníka vložena do katastru nemovitostí, musí nejprve proběhnout dědické řízení, kde je smlouva součástí řízení o dědictví. Takže pokud někdo není zapsán jako vlastník nemovitosti v KN tak jím pravděpodobně není, pokud není dědicem a nečeká na ukončení dědictví, či nesepsal s původním majitelem kupní či jinou smlouvu a nečeká na provedení Vkladu této smlouvy Katastrálním úřadem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 31.10.13 14:38

Katastr zapíše to, co je mu osvědčeno doručenými listinami, které mají určité náležitosti. Vždyť "za vlastníka se považuje ten, kdo je jako vlastník zapsán v katastru" - při této formulaci padají jakékoliv jistoty a důvěra v platnost zápisů v katastru... A nový Občanský zákoník? Navenek zavádí jistotu, ale musíte být "v dobré víře"; t.j. budete-li vědět nebo předpokládat, že zápis v katastru není pravdivý, tak se ta proklamovaná důvěra (ve správnost zápisů v katastru) na Vás nebude vztahovat. Takže nadále prověřovat a ptát se... (fakt jen Vaše a ne i manželky? a jak je to možné? atd.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.