Bijící kostelní hodiny - zvony

Od: Datum: 28.10.13 17:40 odpovědí: 23 změna: 30.10.13 10:43

Zdravím, mám dotaz. Bydlíme bohužel 10m od kostela. Velice nás ruší kostelní zvony, které nám kazí klidný život, ale už jsme si za ty roky zvykli. Nyní si ovšem absolutistická církev chce vybudovat na kostele tzv. kostelní hodiny, které budou odbíjet každou hodinu (údajně se má jednat o cca 20-30kg kladivo. Stavba je z velké části (zdá se mi že z většiny) hrazena z obecního rozpočtu. Pořizovací náklady jsou v řádech statisíců, což mi také hlava nebere. Samozřejmě jsme zde zásadně proti. Ptám se tedy, je to legální, aby takovýto projekt mohl někdo postavit bez souhlasů okolních obyvatel? Můžete mi někdo prosím poradit, co dělat? Zda-li je vůbec možné něco dělat? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 28.10.13 17:52

Nechápu jak jste mohli koupit dům vedle kostela a nepočítat se zvoněním a odbíjením hodin. Když si soused pořídí kohouta tak také budete protestovat proti jeho kokrhání?

Vážně jsem si myslel, že něco takového může napsat jen mohamedán.

doplněno 28.10.13 18:10:

Také byste mohl sepsat petici když třeba začne pršet a vy chcete venku grilovat nebo vám schne prádlo... To také jistě vadí více lidem...

doplněno 28.10.13 18:58:

ra252:

Věžní hodiny odbíjely každou čtvrthodinu již v 17. století. Pouze tehdy nebyly na každém kostele.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.10.13 18:25

Jde o to, jestli ho koupil. Je pradvěpodobné, že ten dům tam byl dávno před tím, než kohokoli v monarchii napadlo, že by kostelní věž mohle hlučet každou (půl) hodinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.13 18:06
avatar

Nemusí to vadit jenom vám. Sepište protestní petici, obejděte co nejvíc sousedů a předejte protest na obecním úřadě. Když to nepomůže, tak se buď odstěhovat nebo ***


doplněno 05.11.13 20:46:

OK. Omlouvám se !

avatar
Upozornění od sys clayman 28. 10. 2013 19:48:08
Takhle přece ne, pravidla.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.13 18:19

Jsou hlukové normy, které nesmí porušovat muezín na minaretu ani plechovka na kostele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oner
Datum: 29.10.13 08:39

Vážení diskutující, dům je staršího data, než-li kostel. Stěhovat se lze asi těžko a co se týče nevole, tak s tím tady nesouhlasí nikdo.

Od: sosaci
Datum: 29.10.13 08:47

dům je sice pozdějšího data, ale kdysi se na kostel pohlíželo jinak. Hlavně pak na jeho zvony, které varovaly před blížícím se nebezpečí (požár, cizí vojáci, letadla...atd.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wogoos*
Datum: 29.10.13 09:24

Nechápu v čem je problém. Pokud je to placeno z obecního a nikdo s tím nesouhlasí, tak se to nezaplatí. Nebo odvolá předsednictvo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.13 09:42
avatar

Původně jsem na tento dotaz nechtěla reagovat. Vzhledem k mému nicku může moje reakce působit provokativně.

Ale wogoos se mýlí.

Platí-li hodiny město, tak je to buď zahrnuto v rozpočtu na letošní rok, nebo se plánuje v rozpočtu na rok příští. Letošní rozpočet schvalovalo obecní zastupitelsvo loni touto dobou, pravděpodobně v listopadu nebo prosinci. To je prostě schválené, hotovo. Rozpočet na příští rok se teprve bude schvalovat, tak je ještě možné reagovat. Rozpočet musí být nějakou dobu veřejně vystaven, občané mají právo vznášet připomínky.

Jinak ke stížnosti - co dodat? Věžní hodiny byly, jsou a budou bicí. Kdo žije v blízkosti železničního přejezdu, slyší ve dne v noci cinkání a pod okny mu mu postává desítky metrů dlouhá fronta čmoudících čekajících aut. Kdo bydlí v blízkosti nemocnice, slyší houkání sanitek. Jo, bývávalo, že se zranění vozili k ošetření na žebřiňáku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.10.13 11:05

Bicí hodiny měly význam v časech, kdy každý neměl přesný čas na hodinkách, telefomu, počítači ...

Dnes je to jen rádoby nostalgické zakořování akustickým smogem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.10.13 09:53

zdá se mi že z většiny) hrazena z obecního rozpočtu. Pořizovací náklady jsou v řádech statisíců, což mi také hlava nebere. Samozřejmě jsme zde zásadně proti.
A proč jste nebyli zásadně proti, když se to na obci projednávalo a mohli jste zasáhnout? Tenkrát vás to nezajímalo, co se na obci děje.

doplněno 29.10.13 10:27:

Jste občan své obce. Máte jistá práva (je třeba je znát) a umět se bránit. Jděte na obec a nechce si předložit, kdy se tom jednalo, jde o vaše daně. Co jste si zvolili, to tam máte.

doplněno 29.10.13 12:20:

Peníze se přece samy nepřikleply. Začněte zákonem o obcích a j a vijo do boje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oner
Datum: 29.10.13 10:06

To je právě to. Nikdo nic neví. Nikde nic veřejně vystaveno není a nikdo o tom nevěděl, dozvěděli jsme se to náhodou. Ať mi někdo říká, že církev nemá peníze. Jedná se o věc, jejíž prospěch je okolím vnímn jako záporný. Nezlobte se na mě, ale chci-li si na svém pozemku skácet zvon, musím mít na to povolení okolních obyvatel. Chce-li někdo pravidelně každou hodinu narušovat náš život a ještě tomu z našich peněz, může si udělat co chce? Je to tak správně?

Od: zvonik
Datum: 29.10.13 10:47

" ... nikdo o tom nevěděl ..." to jste čekal, že bude starosta nebo farář klepat na každý dům v dědině a ptát se, co říkají na instalování nových kladívek do hodin? Určitě se to projednávalo, určitě je to někde zveřejněno. Vaše chyba, že se zajímáte až v momentě, kdy je pozdě.

Jinak jestli vám to opravdu vadí, tak postup jak už tady někdo napsal: dohodnout se s lidmi, kterým to také vadí, a vydat se na úřad s protestem. Mělo by jich být hodně, když tvrdíte, že to okolí vnímá záporně. Případně sepsat petici. Nebo si nechat změřit hluk po instalaci. Nebo se snažit prosadit, aby zvony neodbíjely v době nočního klidu. Možností je spousta. Ale doporučuji věcné jednání. Používání termínu "absolutistická církev" signalizuje, že vám nevadí ani tak hluk jako, že existuje organizace, jejíž činnost nejste schopný nebo ochotný pochopit a tolerovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oner
Datum: 29.10.13 11:14

Církev mi nevadí. Mohou dělat cokoliv, na co mají právo. Já to budu respektovat. Ale nehodlám toto akceptovat. Toto je značně omezující. Respektuji, že zvony zvoní třikrát denně asi 3 minuty, že je to řev, který jde slyšet až v širém okolí natož u nás, že mě budí. S tím už asi nic neudělám, ale tohle už je opravu moc. Dokonce se má jednat o jakousi zvonkohru či co. Kdo nebydlí vedle kostela s takovýmito rušícími prostředky tak to asi nepochopí. To je mi jasné.

Od: zabu
Datum: 29.10.13 12:01

Ve Frýdlantě v Čechách na náměstí taky spustilo město zvonkohru, a museli to na nátlak obyvatel v přilehlých ulicích omezit. Nevím přesně jak, ale museli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 29.10.13 12:06

A co třeba ten co bydlí u hasičské stanice se sirénou? Zvuk sirény je mnohem hlasitější a klidně to spustí i ve 2 ráno. To by taky podle vaší logiky měli tak to postižení občané psát petice proti siréně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oner
Datum: 29.10.13 12:12

Hasičská siréna nehučí každou (půl)hodinu. Krom toho hasiči zachraňují životy. Zvonění leze na nervy.

Od: zabu
Datum: 30.10.13 10:24

U nás hasiči a sanitky v noci málokdy houkají. Většinou jedou jen na majákách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.13 11:21
avatar

Každá obec musí mít úřední desku. Je to veřejně přístupná vitrína někde v blízkosti obecního úřadu. Musí být přístupná ve dne i v noci. Pokud má obec internet (dnes už určitě všechny), musí být úřední deska i na internetu.

Obecní rozpočet je jeden z nejdůležitějších obecních dokumentů. Před schvalováním musí určitý počet dnů na úřední desce viset. Aby se s ním občané seznámili a mohli nějak reagovat, třeba hovořit se svými zastupiteli.

Loňský rozpočet (míněno loni schvalovaný na letošní rok) - na internetu by měl být k dohledání ten schválený. Na úřední desce (ve vitrínce) už s největší pravěpodobností nevisí, tento předpis tak dokonale neznám. Ale starosta i jeho sekterářka by jej měli na vyžádání předložit.

Letošní rozpočet (míněno letos schvalovaný na příští rok) - není na škodu chodit na zasedání obecního zastupitelstva nebo alespoň číst zápisy z jednání (číst - opět na úřední desce - virína, internet). Tak se můžete dozvědět o mnoha záměrech. Rozpočet na úřední desce ještě pravděpodobně nevisí, povinně musí viset dva nebo tři týdny před závěrečným schvalováním. Ten termín opět nevím přesně. Ale vy máte právo se na všechny termíny a záměry ptát. Většina obcí schvaluje rozpočet na následující rok v prosinci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oner
Datum: 29.10.13 12:05

Ano, je to zřejmě, jak říkáte. Jenže ono o tomhle záměru nebylo ani slovo. Naše rodina s účastní každéh zasedání zastupitestva. Ostatně v rozpočtu (na internetu) je to také skryto jako "činnost církví".

 

Datum: 29.10.13 13:40
avatar

Teď pominu probematický zvuk. Zaujaly mě pořizovací náklady v řádech statisíců (viz úvodní dotaz) a "činnost církví".

Obce se na činnosti církví nepodílejí, snad v případě nějaké velmi významné pouti může obec zajistit parkování a ostrahu aut, ale to by nemělo jít do statisíců. Možná na Velehradě. Církve si své kostely opravují a zvelebují z vlastních prostředků, u nás se před lety katolíci skládali na novou střechu, evangelíci na nové zvony.

Proto měla být statisícová částka nápadná už při prvním zveřejnění. V každé obci bývá nějaký kverulant, v dobrém i horším slova smyslu. Je divné, že se nad tím nikdo nepozastavil.

Vím, že toto není žádná rada, ale toto mě opravdu zaujalo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rnk*
Datum: 29.10.13 13:43

Třeba to je obecní projekt a církev jen poskytla prostor na kostelní věži...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 29.10.13 10:28
avatar

Az bude zvon v provozu, obratte se na hygienu, at k vam domu prijdou zmerit hlucnost, zda vyhovuje nebo nevyhovuje predepsanym limitum. (148/2006 Sb., §11, od.2)

Podle toho se muzete zaridit dale.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.13 10:43
avatar

Není to spíš nějaký plán obce? Kostelní zvony odbíjejí vždy cca půl hodiny přede mší (to je jejich primární funkce); odbíjecí hodiny nejsou na kostele - z církevního hlediska -vůbec potřeba.

Abych se přiznala, také by mi to vadilo; myslím, že postupem času nebudete sám, kdo si bude stěžovat. Každopádně, s církví to má sotva něco společného.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.