Mám nárok na odstupné?

Od: Datum: 03.12.13 14:09 odpovědí: 4 změna: 04.12.13 01:56

Dobrý den, chci se zeptat mám nárok na odstupné když jsem byl propuštěn ze zdravotních důvodu na dohodu? Děkuji>

Hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 03.12.13 14:19
avatar

Dobrý den, nejsem si jistý, ale pokud jste odešel z pracovního poměru dohodou, tak jste nebyl propuštěn (dle ZP) - a nárok na odstupné nemáte. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.12.13 16:28
avatar

Bene, nezáleží na způsobu (dohoda nebo výpověď), ale na důvodu. Je-ji PP rozvázán jakýmkoli způsobem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až d) zákoníku práce, náleží odstupné.

doplněno 03.12.13 16:35:

Pro tazatele - uvádíte málo údajů. Pokud jste se jenom sám od sebe rozhodl, že už nebudete pracovat, protože nejste zdráv, nárok na nic nemáte. Ale pokud nemůžete vykonávat svoji práci ze zdravotních důvodů. o kterých rozhodl závodní lékař nebo posudkář OSSZ, pak je to něco jiného: vkládám ustanovení zákoníku práce

§ 52 d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,

§ 67 (2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.13 01:42
avatar

Nebyl jste "propuštěn na dohodu". Dohoda je vždy dobrovolný oboustranný právní krok.

Tzn., že jste dobrovolně uzavřel dohodu o ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů.

I v takovém případě může vzniknout nárok na odstupné. Záleží na tom, v čem spočívají zmíněné zdravotní důvody.

Jde-li o nemoc z povolání nebo o následky pracovního úrazu, máte na odstupné nárok. Jde-li o mimopracovní úraz nebo obecnou nemoc, nárok na odstupné nevznikne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.13 01:56

Záleží na tom, co jste podepsal, duď přímo v dohodě, nebo v její příloze. Jestli v dohodě není uveden nárok na odstupné, tak máte smůlu. A budete mít smůlu i na pracáku. Tam se totiž z důvodu rozvázání prac. poměru dohodou krátí. Bohužel...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.