Praha hl. vlak. nádraží sever/ jih?

Od: Datum: 28.10.13 09:33 odpovědí: 15 změna: 29.10.13 18:06

Dobrý den,

včera jsem si udělal výlet do Prahy a byl jsem tam docela zmatený.

Jak jsem chtěl jet domů, nevěděl jsem na jaké nástupiště mám přesně na vlak jít.

Je tam sever a jih možná i něco dalšího. Jaký je rozdíl mezi těmito nástupišti? Vysvětlil by mi to někdo?

Když bych šel místo na sever na jih odjel došel bych na správné nástupiště? Jaký je mezi tím rozdíl?

Děkuji moc za vysvětlení, jsem vesničan a nevyznám se v tom.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 28.10.13 09:42

Dobrý den, na hl. nádraží v Praze je (tuším) osm nástupišť a k nim vedou dva podchody.

Je jedno, který použijete a vždy dojdete ke správnému nástupišti. Tam mohou být dva vlaky na jedné koleji a každý odjíždí na opačnou stranu. A každé nástupiště má dvě koleje, tak tam mohou být až čtyři vlaky. Jinak je tam velkoplošná obrazovka s odjezdy vlaků a v podchodu jsou ještě pro každé nástupiště další informační tabule. Zdravím!

doplněno 28.10.13 09:46:

Oprava - u prvního nástupiště je snad jen jedna kolej pro nastupování.

doplněno 28.10.13 12:07:

bimbam - to nádraží je průjezdné na obě strany. Na jednu stranu vlaky jedou nejdříve starým tunelem (jih) směr Beroun atd. a na druhou stranu jedou novým tunelem pod Vítkovem (sever) směr Kolín a i na Moravu.

Já jsem popisoval situaci, že na jedné koleji stejného nástupiště stojí tzv. vlak vpředu a vlak vzadu. A musí jet každý opačným směrem (pokud se nemají srazit). Teď, jak to píši, tak jsem ztratil jistotu, jak to jezdí na Moravu, ale na sever snad stále přes Českou Třebovou.

doplněno 28.10.13 12:51:

bimbam - já se tomu zasměji, ale ne Vám - a věřte, že tam ta "díra" skutečně je.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.10.13 10:03

Když bych šel místo na sever na jih odjel došel bych na správné nástupiště?

Sorry, ale zamyslete se nad tím logicky. Jedete na výlet do Polska, které je na severu. Ale vy si řeknete, pojedu do Polska směrem na jih. Dojedete do Polska? Logicky nedojedete, ocitnete se v Rakousku.

Stejné je to i na pražském hl. nádraží. Pokud vlak odjíždí z nástupiště jih, nemůžete jít na nástupiště sever. Je to sice velké nádraží, ale vše je tam značeno. Jak píše BEN, v podchodu, ale i v odjezdové hale jsou umístěny informační tabule, které vás dovedou k tomu správnému vlaku.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.10.13 10:29

Jak už psali kolegové přede mnou - ke každému nástupišti vedou dva podchody - severní a jižní. Pokud např. vlak jede z nástupiště 3S (sever) a ty půjdeš "jižním" podchodem, dostaneš se na třetí nástupiště, ale pak budeš muset jít kus "zpět" po nástupišti, aby ses dostal na jeho severní část.

Takže ANO, i pokud půjdeš jižním podchodem, dostaneš se k vlaku, který odjíždí z jihu. Musíš ale jít kus po nástupišti.

Já to takto často dělám, protože se nechci prodírat lidmi na nádraží, raději si to obejdu po nástupišti.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.10.13 11:24

Ano, je to tak, když člověk přijde poprvé na pražské Hlavní nádraží, tak se hůře orientuje. Nebyly by na škodu větší mapy s popiskami. Ale při další návštěvě asi už ví, že nástupiště je dlouhé a jeden konec je nazván jih a druhý sever. Starší člověk, nebo osoba s horším orientačním smyslem se musí holt zeptat.

Datum: 28.10.13 11:55

Tak jsem ze severu a jihu docela popletená.

Už jsem na hlavním nádraží dlouho nebyla, ale předtím jsem tam nikdy nebloudila. Ze zvědavosti jsem si otevřela mapy.cz. Chtěla jsem si to přibližně prohlédnout a hlavně zjistit, jestli vlaky směrem na Moravu patří pod sever, nebo pod jih.

Na mapě vidím, že všechny vlaky z hlavního nádraží mohou jet nejprve jen na sever (severovýchod).

Zejména Benově odpovědi, že mohou jet na obě strany, vůbec nerozumím.

Odkaz na mapku nádraží bych uvítala.

doplněno 28.10.13 12:16:

Bene, děkuji za odpověď. A omlouvám se za nedůvěru, jsem zmatkař, teprve te´d jsem na mapě objevila ten tunel. Při prvním prohlížení jsem si opravdu myslela, že někde u křižovatky Legerova - Vinohradská koleje končí...

Zasmějeme se tomu, ano?

Od: naoko
Datum: 28.10.13 11:58

Vůbec se vám nedivím. Na hl. nádraží je to pro neznalé velmi zmateční a obdivuji cizince, kteří se tam vyznají.

Hlášení je pouze v češtině, a to i informace o nástupišti autobusů směr letiště před Fantovou budovou a přestup na linky S. Informačních cedulí je tam tolik, že ve skutečnosti jen zahlcují a ztrácejí smysl. Do toho butiky a labyrint chodeb, podchodů, jezdícícch schodů a výtahu. Myslím že málokdo ví, jak se dostat rychle na parkoviště a před tu Fantovu budovu - jedna cesta vede tím výtahem.

Jih a sever má dneska většina velkých nádraží, jedná se vlastně o jedno nástupiště (těch nástupiští je pochopitelně na nádraží víc podle velikosti města, v Praze jich je myslím 7) , kde na jeho začátku odjíždějí vlaky směr sever ( v Praze tedy směr Děčín, Hamburk) a na jeho konci odjíždějí vlaky směr jih ( Č.Budějovice, Vídeň).

Je jedno kterým podchodem se nástupište vydáte, ale riskujete, že pak budete muset jít cca 300 po nástupišti a vlak vám klidně může ujet. Systém výtahů pro vozičkáře , cestující s kořárkem a těžkým zavazadlem je taky bezchybný, výtahy musíte v podchodu najít, jsou totiž vždycky na konci nástupiště. Pak je dobré z časových důvodů trefit se na první pokus. Myslím, že poslední sedmé nástupiště nemá vůbec jezdící schody a snad ani svažující se rampu.

Na každém nástupišti je ještě terminál, kde si můžete vyhledat spojení a č. nástupiště ze kterého vlak odjíždí. To bohužel někdy není k nalezení, takže když máte na přestup 10 minut a musíte na jiné nástupiště, je to závod s časem. Běžíte podchodem , kde koukáte na pod stropem zavěšené cedule, kde jsou směry vlaků . Můžete taky doběhnout až do haly a kouknout se na hlavní panel a najít si to své nástupište, ale než podchod proběhnete zase zpátky, tak vám 10 minut nestačí.

Toalety jsou rovněž umístěny velmi "logicky". Bezesporu "nejkrásnější" je přednádražní park před hlavní budouvou...

Od: axus®
Datum: 28.10.13 13:00

Jih a sever má dneska většina velkých nádraží

Ovsem krome tech, ktere maji vychod a zapad ;)

Datum: 28.10.13 13:27

Mluvíme o označení "jih" a "sever" tak byla i zadaná otázka. O označení východ a západ jsem zatím neslyšela. Východ na nádraží najdeš pod exitem.;), ;)

Datum: 29.10.13 17:39

U nás v Jičíne v hlášení dodávají buď na západní nebo východní koleji, takže blbost to není. ;)

Datum: 29.10.13 18:06

Nepíšu nic o blbosti, ale to, že jsem to ještě neslyšela. No, nemůžu být všude a teď to vidím alespoň napsané. Jičín je vyjímečný šak tam máte i Rumcajse a toho opravdu nikdo nemá *smich*.

Datum: 28.10.13 13:08

Přidám vlastní zkušenost. Jeli jsme přes Prahu od Nymburka na Lovosice. Od Nymburka jsme přijeli osobákem na Masarykovo nádraží, ale s brutálním spožděním v 10:48. Vlak na Lovosice měl odjezd z hlaváku v 10:50 z poslední SEVERNÍ koleje *zed*. Tak jsme vypálili a na hlaváku v budově jsme bohužel omylem zahli do pravého podchodu (to je jižní). Výsledný efekt byl sice ten, že jsme ten vlak stihli, ale musel na nás čekat než jsme přeběhli to celé mooooooc dlouhé nástupiště.

Prakticky je rozdíl v tom, že celá ta dlouhá kolej je rozdělena do dvou úseků, takže jakoby od jedné koleje mohou odjíždět dva vlaky do dvou směrů.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 28.10.13 22:47

Ano, konečně to někdo vysvětlil.

Jinak z Nymburka jste mohli jet do Litoměřic a odtud osob. vlakem do Lovosic.

Nebo z Prahy Mas. nádraží doběhnout na metro Florenc a 2 stanice do Holešovic (metro je rychlejší než vlak).

Datum: 29.10.13 00:34

To je lepší dojít z masaryčky na hlavák pěsky :D je to fakt kousek

Datum: 29.10.13 01:35

Někdy jezdíme přes Litoměřice, ale já raději přes Prahu. Obzvláště když bych měl jít v Litoměřicích s těžkou taškou až nahoru na Horní nádraží.

Od: narf
Datum: 29.10.13 15:47

Očima Smetany - nebo Dvořáka? (Nic jiného se pro orientaci na H.N. vygůglit nedá), vidíme část "Jih", odkud jede vláček na Pražský Semering

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.