Trvalé bydliště na obci a údržba cesty

Od: Datum: 28.10.13 09:22 odpovědí: 5 změna: 28.10.13 21:24

V mé obci, kde trvale žiji si občané ze sousedního města postavili rodinné domky. Problém je v tom, že stavební pozemky jim prodala nepoctivá firma a oni se dostali do problému, který vedl k tomu, že nemohli získat stavební povolení. Asi po pěti letech tahanic s úřady to nevydrželi a začali stavět načerno za což dostali finanční postih 10 tis. Kč. (4 RD) Nemohou také zkolaudovat.

K oněm RD vede místní obecní komunikace, která nevyhovuje předpisům - je úzká, nepřehledná, nezpevněná a samá díra. Obec se o ni odmítá starat a v odpovědi na petici, kterou tito občané sepsali a kterou podepsala i řada občanů trvale žijících v obci, kteří tuto cestu také občas využívají, odpověděla, že občané porušili zákon protože stavěli bez povolení, dále že nejsou v obci trvale hlášeni, a tudíž nepřispívají do obecního rozpočtu a obec se z toho důvodu nebude o cestu starat.

Je postup obce správný? Mám zato, že obec se musí vždy starat o své komunmikace. A mohou se tito občané přihlásit k trvalému pobytu na obec, aby mohli přispívat do jejího rozpočtu? Za odpovědi předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 28.10.13 11:10
avatar

Dobrý den, předpokládám, že ta cesta tam byla již dříve, než započala ta výstavba. Možná není v KN zapsaná jako komunikace, resp. třeba jen jako polní cesta. Podle toho asi vlastník provádí údržbu.

A vlastníkem bude obec - tedy "vrchnost", která si ještě zákony doplňuje o obecní vyhlášky. Tam může být také "zrada". Ten trvalý pobyt (myslím) si nemůže nikdo zvolit, ale získá se ztrátou předchozího trvalého pobytu spolu s žádným jiným bydlištěm, resp. ve kterém není možnost přihlášení. Pokud by občané jiné obce ztratili trvalý pobyt ve své obci, tak zůstanou hlášeni na radnici, ale ve své obci. Jedině se přestěhovat do Vaší obce, ale to asi nejde do nezkolaudovaného domu. Tolik můj názor, ale možná budu opraven. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 28.10.13 12:50

Jedna věc je obecní rozpočet a jeho investiční část, druhá věc je svéhlavost stavebníků.

Pokud si postavili RD bez st. povolení a nemají tedy kolaudaci, nemůžou se do domu trvale přihlásit. Nemají číslo popisné.

Z pohledu obce je to správné stanovisko. Jednak se investice plánují dopředu , jednak stavebníci si nemůžou klást podmínky, když si postavili černé stavby, bez svolení st. úřadu. To jde pouze Karlových Varech , bohužel...

Jestli i několik místních občanů využívá občas tuhle cestu, měli se tedy už dávno na zastupitelstvu obce zasadit o její rekonstrukci. To se jim nechtělo,asi to neměli za důležité . Patrně je mezi těmi čtyřmi stavebníky někdo "společensky vlivnější" kdo je teď ovlivnil a sehnal si jejich podpisy na podporu svého požadavku.

Prostě stavebníci mají smůlu, zatím. Myslím si ale, že to nakonec " nějak" vyřeší, vždyť desetitisícové částky jsou pro ně nepodstatná záležitost. Do té doby můžete sledovat, kdo z tamnějších radních pojede např. na luxusní dovolenou

*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 28.10.13 18:38

Oni ti stavebníci koupili pozemky v dobré víře. Někteří i prodali byty aby měli peníze na stavbu. Vzali si nějaké půjčky, které jsou vázány na kolaudaci. Ta cesta tam byla již předtím a byla ničena popeláři a auty. Nyní auta přibyla a stav je o to horší. Špatný stav cesty je obecně znám již dlouhá léta. Dovedu se vžít do situace oněch stavebníků, která jim snad ani nedovolí se radovat ze svého nového bydlení. Jednání a vyřizování s úřady je opravdu na dlouhé lokte a někdy nekonečné. Stavba na černo byla pro ně asi jediným řešením jak dovést věc do nějakého konce. Ten konec nyní brzdí cesta protože neodpovídá a bez ní opět nezkolaudují a obec investuje např. do hospody, oprav asfaltu na návsi, opravy vedlejší komunikace vzdálené 1 km, která jí ještě patří a která je využívána navíc občany ze samoty, která už spadá ale pod jinou obec. V obci je nyní asi 230 obyvatel. Každý zná každého atd. .

Od: buss
Datum: 28.10.13 20:23

Napřed si ujasněte, o jakou komunikaci jde a kdo je skutečným vlastníkem (místní či účelová). No a pak citovat zákon kde jsou práva a povinnosti vlastníků pozemních komunikací.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 28.10.13 21:24

A nepoctivá firma, která prodala pozemky je z obliga a nadále může hledat důvěřivé hlupáky, které připraví o peníze.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.