Výpověd ze strany zaměstnavatele

Od: Datum: 26.10.13 20:51 odpovědí: 3 změna: 29.10.13 00:00

Ukončení pracovního poměru z důvodu dlužení mzdy.Potřebuji poradit jak postupovat.Zaměsnavatel nám dluží jeden a půl platu.Stále se opožduje.Platí nám stále po malých částkách.Už jednou se zaměstnavatel dostal do problémů a bojíme se,že to bude zase.Jak postupovat?Výplatní termín máme záloha 10 den v měíci a 25 den v měsící zbytek výplaty.Vůbec nedodržuje termín,když má tak něco dá.Dluží nám zbytek výplaty za srpen a celou za září,ta tedy měla být doplacena ted 25.října.Hledám si novou práci.Tak se chci připravit,kdyby se něco naskytlo,jak postupovat.U firmy pracuji 8let.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.13 21:04

Pokud zaměstnavatel nepltaí, tak lze zrušit pracovní poměr. Má to pár detailů. Z pohledu zákona je mzda splatná nejdéle koncem měsíce, ať už je výplatní termín jakýkoliv. Poté musíte ještě počkat patnáct dnů a pak lze poměr zrušit. Pokud Vám dluží i třeba jen část mzdy za srpen, pak už od 16 října máte možnost okamžitě zrušit pracovní poměr. V takovém případě vám pak náleží i tzv náhrada mzdy a to za dobu po kterou byste měla nárok na odstupné. §56 Zákoníku práce

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.10.13 05:41

Za určitých podmínek vyplatí za zaměstnavatele dlužnou mzdu Úřad práce /a pak si ji od něho vymůže/. Je to ale trochu složitější než tady napsat pár vět a tak je lepší se u nich rovnou optat.Nakonec ,jsou za to ti úřednice placené.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.10.13 00:00
avatar

Kvůli dlužné mzdě může zaměstnanec do dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu dozvěděl, okamžitě zrušit pracovní poměr (pozor, to není výpověď!) podle § 56, odst. 1 písm.b) ZP.

V takovém případě vznikne nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (viz ZP, § 56, odst. 2) ve výši průměrného výdělku (cca dvojnásobek průměrného výdělku).

___ Já bych doporučila domluvit se s několika kolegy a zajít společně na úřad práce, kde Vám mohou pomoci s podáním návrhu na insolvenci (podávají-li návrh zaměstnanci kvůli dlužné mzdě, neplatí žádný poplatek).

Dále Vám mohou pomoci s formulací písemného zrušení pracovního poměru a pokud Vám zaměstnavatel potvrdí dlužnou částku, může Vám ÚP vyplatit dlužnou mzdu i náhradu mzdy při zrušení pracovního poměru.

___ Odkazy:

Okamžité zrušení pracovního poměru (ZP, § 56)

Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (ÚP, Portál MPSV)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.