Ukončení práce ve zkušebce vs podpora

Od: Datum: 26.10.13 16:22 odpovědí: 9 změna: 26.10.13 21:25

Ahoj,otázka je lehká?přestupuji do druhé práce a mám narok na podporu,jde mě o to,že mám třímesíční zkušebku,pokud se neosvědčím nebo bude něco mě vadit,dostanu podporu,ikdyž skončím já ve zkušebce?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.13 16:28
avatar

Podle mě ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.13 16:29

a když zaměstnavatel?

Od: pacourek*
Datum: 26.10.13 16:47

Je třeba roztřídit vaši otaztu-přestupujete z 1práce ve zkošební lhutě nebo ne.2- jak dlouho jste byla 1 práci.3.-Kolik času je mezi ukončení 1a začátek 2.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.13 16:56

mám prostě za 2 roky odpracovaných 12 měsíců,takže nárok mám...za druhé,končí ě smlouva ke dni 3,11, a od 4. mám smlouvu novou,ale se tříměsíční zkušebkou...tak jak to je?

Datum: 26.10.13 17:41
avatar

Podlě mě odstupné ve zkušební době je čistě na dobré vůli zaměstnavatele.

U nového zaměstnavatele se vám žádné bonusy nenačítají. To je prostě nové zaměstnání se všema výhodama a riziky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.13 17:54

ne,mě nejde o odstupné,mě jde jestli má člověk nárok na podporu v nezaměstnání...:)

Datum: 26.10.13 21:25
avatar

Tak to jo. Já viděl pořád jen to odstupné Po roce jistě máte u ÚP nárok

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.13 18:26

Pokud máte, vhledem k odpracované době, nárok na podporu, tak ji dostanete. Podle mně se to bude lišit jen v její výši. Pokud s vámi ukončí prac. poměr zaměstnavatel tak máte nárok na 65-50-45%. Pokud však v zaměstnání skončite sama, tak máte nárok jen na 45% po celou podpůrčí dobu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.10.13 18:58
avatar

Podmínky pro přiznání podpory splníte i v případě, že nové zaměstnání ukončíte ve zkušební době Vy sama.

Krácení podpory na 45 % by přicházelo v úvahu pouze v případě, že byste opakovaně ukončila zaměstnání bez vážného důvodu.

Pokud byste chtěla mít jistotu, že se Vám podpora krátit nebude, můžete v písemném zrušení pracovního poměru ve zkušební době uvést některý z vážných důvodů podle zákona o zaměstnanosti.

Z předchozího zaměstnání se Vám započte doba pojištění, podpora se vypočte z průměrného výdělku v novém zaměstnání.

___ Vážné důvody (zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.