Oddělení názvu v textu

Od: Datum: 05.11.13 20:00 odpovědí: 4 změna: 05.11.13 22:10

Dobrý večer, poradí mi prosím někdo s tím, jak se píší čárky v prípadě uvedení názvů? Mám na mysli např text: Zcela poslední část JEJÍ NÁZEV je věnována atd. Nejsem si zde jistý, jestli má být tento název oddělený z obou stran nebo stačí napsat čárku pouze za něj (ještě se zeptám jak by se název oddělil, pokud by byl v úvozovkách). Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.13 20:33
avatar

Jestli jsem otázku dobře pochopila, tak radím neoddělovat čárkami nic. A není potřeba dávat názvy do uvozovek.

Ve filmové pohádce Pyšná princezna hrál Vladimír Ráž.

Knihu Boženy Němcové Babička vydalo nakladatelství XY v nákladu...

Snad jedině v případě, že se jedná o text obsahující více názvů (pojednání o autorovi a jeho tvorbě, připomenutí filmů nějakého festivalu...) je vhodné psát názvy kurzívou.

doplněno 05.11.13 21:31:

hm - Němcová Zelená má logiku. Přesto budu dál obhajovat psaní bez čárek. Jedním z důvodů je, že tazatel dal příklad, že poslední kapitola Něčeho osahuje... Předpokládám, že v předchozím textu už se čtenář dozvěděl, o jaké knize se píše, kdo je autor atd.

Další důvod - schválně jsem si otevřela na iDNES rubriku Kultura a dívala se na způsob psaní. Nikde nejsou čárky, snad jedině připomenutí žánru těsně před názvem. Protože si ani za tu chvíli díla nepamatuji, vymýšlím si: inscenace Višňový sad, komedie S tebou mě baví svět, prvotina Střípky...

V případě, že by mohl být čtenář popleten Němcovou Zelenou, bude vhodnější přeformulovat větu - Knihu Zelená od Boženy...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 05.11.13 20:54
avatar

A já bych ten vložený název asi oddělil čárkami z obou stran. Nebo ho napsal do uvozovek, v tom případě bez čárek. Jednoznačnost a srozumitelnost má u mne zelenou. Když se to neoddělí, čtenář se často musí zarazit a hádat, kde tak název může končit a co už do něj nepatří.

doplněno 05.11.13 20:58:

Př.: Kdyby Němcová napsala třeba knihu "Zelené", tak věta "Knihu Boženy Němcové Zelené vydalo nakladatelství XY v nákladu..." je prostě matoucí, protože za autorku bych považoval "Němcovou Zelenou" a divil bych se, proč neuvedli i název knihy. A to se jedná o jedno slovo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: panxyz
Datum: 05.11.13 21:07

Díky za obě odpovědi, zastavím se ještě u těch čárek u úvozovek. Nepíší se ani např. u věty jako je tahle: Zmíněná kapitola "NÁZEV" se zaobírá tím a tím... zde mám docela nutkání čárku hodit za název, což asi není nejvhodnější že.

Datum: 05.11.13 22:10
avatar

Na rozdíl od předchozích názorů se domnívám, že jde o název poslední části či kapitoly. Oddělila bych jej z obou stran čárkami nebo pomlčkami - opět z obou stran. Samotná čárka za názvem by byla chyba.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.